ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rolland Romain (*29.01.1866 - †30.12.1944)

   
­­­­

Petr a Lucie (25)

  • literární žánr: milostná protiválečná novela z roku 1920
  • literární druh: epika
  • námět: milostný příběh tragické lásky (1. světová válka)

Milostná idyla dvou mladých lidí v Paříži, bombardované německými letadly, je obrazem hrůznosti imperialistické války, ničící nevinné mladé lidi.
Náhodné setkání synka měšťanské rodiny a proletářské Lucie začíná děj románku, odehrávajícího se od 30. ledna do Velkého pátku 29. března 1918, kdy oba milenci tragicky zahynou pod spadlým pilířem bombardovaného chrámu....

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Francouzský prozaik, dramatik a esejista. Rolland byl známý tím, že podporoval Sovětský svaz a nesnášel fašismus.
Roku 1915 získal Nobelovu cenu za literaturu za román Jan Kryštof.

TÉMA:

Příběh o dvou mladých lidech, kteří k sobě vzpláli láskou, avšak v nesprávnou dobu.

POSTAVY:

Petr, Lucie, Filip (Petrův bratr), Jakub Sée, Antonín Naudé, Bernard Saisset a Claude Puget (přátelé Petra)

DĚJ:

Na začátek nutno podotknout, že Petr a Lucie je protiválečnou novelou. Děj příběhu se odehrává ve velmi krátkém časovém úseku, od 30. ledna do 29. března 1918.

Vše začíná v prostoru podzemní dráhy metra při náletech na Paříž. Zde se poprvé setkává Petr s Lucií. Aniž by se znali, při této děsivé události se do sebe na první pohled zamilují. Lucie však beze slov odchází. O pár dní později se znovu potkávají, ale opět spolu nepromluví ani slovo, pouze se na sebe usmívají. Když se setkávají potřetí, Petr se rozhodne Lucii oslovit. Společně potom usedají na lavičku ke kašně a povídají si. Z tohoto setkání se stává zvyk.

Petr a Lucie spolu tráví všechen čas, užívají si svou lásku a když jsou spolu, snaží se zapomenout na tu hroznou válku, která zuří kolem nich a na to, že Petr bude muset zanedlouho narukovat. Lucie se Petrovi svěřuje o situaci doma - její matka pracuje v továrně na střelný prach, což se Petrovi moc nelíbí, jelikož zbraně zabíjí lidi, ale Luciina rodina nemá na výběr, jelikož jsou chudí, zatímco Petr pochází z bohatší měšťanské rodiny. Kvůli této situaci také Lucie maluje. Kreslí a napodobuje známé obrazy, které potom prodává.

Petr a Lucie jsou do sebe neskutečně zamilovaní, plánují si svou budoucnost a představují si svůj život, přestože oba vědí, že se tomu nikdy nestane.

V den Velkého pátku se oba vydají do chrámu na náměstí svatého Gervasia. Vtom však ale začnou bombardovací akce na Paříž, tedy i na tento chrám. Lucie ještě v poslední chvíli vezme Petrovu hlavu do svého klína, aby ho ochránila. Mohutný padající pilíř se na ně však zřítí a oba usmrtí.

JAZYK:

  • dílo psáno prozaickou formou, použita er-forma
  • častá přímá řeč (Lucie s Petrem vedou hodně dialogů)
  • řečnické otázky: "Zítřek? Zítřek je mrtev."
  • autor využívá líčení a úvah (vyjádření lásky, popis pocitů, když je člověk zamilován, myšlenky lásky a smrti)
  • metafora: "Paříž volně dýchá. Smrt odlétla."
  • citoslovce: "A hle!"
  • epizeuxis: "Sta zítřků šla jeden za druhým, sta zítřků navlas podobných včerejšku..."

CITÁT Z KNIHY:

V témž okamžiku se silný pilíř, o nějž se opírali, pohnul a celý kostel se od základů zachvěl. Srdce zabušilo v Lucii tak, že v ní přehlušilo rachot výbuchu a křik věřících, a nemajíc kdy se bát nebo trpět, vrhla se, aby ho jako slepice svá kuřátka zakryla vlastním tělem, vrhla se na Petra, blaženě se usmívajícího při zavřených očích. Mateřským objetím si tu drahou hlavu ze všech sil přitiskla do klína a sklonila se nad Petrem, s ústy na jeho šíji, takže byli schouleni v nepatrné klubíčko. A mohutný pilíř je naráz pohřbil pod svými sutinami.
(úmrtí Petra a Lucie)

VLASTNÍ NÁZOR:

Tato kniha se mi velice líbila. Dojala mě láska těchto dvou mladých lidí. Kniha není dlouhá, nepůsobí nudně. Trochu mě mrzí, že příběh dopadl smutně, bylo by pěkné, kdyby spolu milenci strávili celý život, ale za těchto podmínek by to bohužel nešlo.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: LUCIE, 03.01.2012

­­­­

Diskuse k výpisku
Romain Rolland - Petr a Lucie (25)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­