ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rolland Romain (*29.01.1866 - †30.12.1944)

   
­­­­

Petr a Lucie (2)

Příběh dvou mladých lidí v novele Petr a Lucie se odehrává v Paříži za první světové války. Mezi milenci vzniká krásné a silné pouto a jejich láska je v kontrastu s krutou a nelítostnou válkou. Oba mladí lidé se k sobě chovají s jakousi úctou a zprvu i zdrženlivostí.
Vše ale trvá jen několik málo dní, protože se ani Petrovi a ani Lucii nevyhne krutý osud válkou poznamenané země. Oba milenci umírají v jednom pařížském kostele, když se k sobě tisknou u jednoho z chrámových sloupů ve chvíli, kdy na kostel spadne bomba a oni oba umírají v troskách svatyně.

VLASTNÍ NÁZOR:

Líbilo se mi, že autor zasadil tento kratičký milostný příběh do kontrastu války a že v podstatě Petr i Lucie umírali nakonec šťastní, protože se navzájem objímali v náručích. Pro ně byla válka jen nutnou kulisou jejich krásné a čisté lásky, která jim alespoň na pár dní dovolila zapomenout, v jaké době žijí. A ten okamžik štěstí, který díky sobě navzájem prožili, za to určitě stál.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: marta-b, 28.04.2004

­­­­

Diskuse k výpisku
Romain Rolland - Petr a Lucie (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­