ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rolland Romain (*29.01.1866 - †30.12.1944)

­­­­

Petr a Lucie (rozbor)

Křehký příběh dvou mladých lidí, promítnutý na pozadí první světové války.

O DÍLE:

  • Dílo vzniklo v roce 1920.
  • Odehrává se na jaře roku 1918 v období 1. světové války.

POSTAVY:

Petr - pochází z bohaté měšťanské rodiny, je nevinný, nenávidí válku; do Lucie se zamiluje na první pohled; milý, upřímný, uzavřený; mladý a nedokáže zapadnout do společnosti; snílek, co žije snadný život; často se rozčiluje nad světem
Lucie - pochází z chudé rodiny; dcera tovární dělnice, živí se malováním obrázků; nemá otce, má těžký život; vnímá svět reálněji oproti Petrovi; nezajímá se o budoucnost, žije přítomností; baví ji život, skromná
Filip - Petrův bratr; srdečný a vstřícný; jde do války, jeho život je obětován

JAZYK:

Dílo je napsáno spisovným jazykem s výskytem občasných přechodníků. Objevují se zde také symbolická označení, archaismy, francouzské výrazy.
Psáno v er-formě.
Celá kniha je založená na kontrastech (válka/láska, svět milenců/předtucha smrti apod.) a obsahuje hodně úvah.

LITERÁRNÍ ŽÁNR:

Milostná, lyrická, psychologická novela zaměřená proti válce.
Obsahuje dvě dějové linie - válka, láska.

TÉMA A HLAVNÍ MYŠLENKA:

Nelehký život společnosti v těžkém období. Dílo také ukazuje vzpouru dvou mladých lidí, kteří se setkávají náhodou a následně tragédii těchto dvou mladých lidí.
Celý příběh řeší téma touhy po životě v období války, kdy život každého visí na vlásku.
Autor se snaží říci, že válka je zbytečná a hloupá a umí zničit všechno hezké a že láska a vztah dvou lidí dokáže překonat problémy a trápení.

LITERÁRNĚHISTORICKÝ KONTEXT:

Dílo vzniklo po 1. světové válce jako reakce na nesmyslnost války.

KONTEXT AUTOROVY TVORBY:

Rolland se věnoval hlavně divadelní oblasti tvorby.
Je autorem například her o francouzské buržoazní revoluci: Vlci, Danton, Čtrnáctý červenec. Zaměřoval se na tvorbu protiválečných děl (Okouzlená duše nebo Dobrý člověk ještě žije).
Napsal cyklus dramat, významné byly i jeho životopisy známých osobností nebo jeho muzikologické práce a publicistické projevy.
Nejvíce se proslavil románovým cyklem Jan Kryštof, za který dostal v roce 1915 Nobelovu cenu za literaturu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Příba, 02.06.2011

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Romain Rolland - Petr a Lucie (rozbor)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­