ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rolland Romain (*29.01.1866 - †30.12.1944)

­­­­

Petr a Lucie (několika slovy)

V lyrické próze líčí autor dva měsíce idylického a čistého vztahu studenta Petra a mladičké výtvarnice, který měl vyvrcholit ve velikonočním týdnu a který násilně přervala smrt v troskách bombardovaného chrámu Saint-Gervais v Paříži.
Na stránkách útlé knížky ožívá vnitřní svět obou hrdinů, jakoby uzavřených před okolním zuřícím a nepochopitelným světem. Tento svět je však neustále přítomen ne jako kulisa, ale jako součást jejich životů a nakonec i jako jejich osud.

Rok 1918, ve Francii se právě odehrává válka. Lidé se při bombardování Paříže schovávají do prostorů metra. Mezi nimi je i osmnáctiletý Petr Aubier. Potká tu krásnou dívku Lucii, amatérskou malířku. Neodváží se s ní promluvit. O pár dní později se setkávají znovu. Petr se opět neodváží dívku oslovit. Když se setkávají po třetí, Petr se dá s Lucií do hovoru. Vznikne mezi nimi láska. Petr a Lucie žijí jeden pro druhého. Oba ale tíží válka, do které má Petr v červnu narukovat. Ve válce je už i Petrův starší bratr Filip. Během velikonočního týdne, o Velkém pátku, si šli Petr a Lucie slíbit lásku do chrámu sv. Gervaise, naneštěstí se na ně při bombardování zřítil mohutný pilíř, oba zabil...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: blackkristyna, 15.06.2010

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Romain Rolland - Petr a Lucie (několika slovy)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­