ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rolland Romain (*29.01.1866 - †30.12.1944)

­­­­

Petr a Lucie (15)

Petr Aubier žil v dobré měšťanské rodině. Jeho otec byl soudce, snažil se být spravedlivý, ale hlas jeho svědomí nikdy nemluvil proti vládě. Paní Aubierová byla stejně dobrá křesťanka jako její manžel dobrý republikán. Bratr, o šest let starší, odešel dobrovolně na vojnu hned na začátku války.

Je středa večer, 30. ledna roku 1918. Petr Aubier chvatně vběhl do hlubin podzemní dráhy. Všude okolo je spousta lidí, vydýchaný vzduch. Nahoře nad zemí je Paříž, sníh, studená ledová noc a válka. Válka trvající již 4 roky. Za půl roku se do ní zapojí i Petr. Byl povolán se svými vrstevníky, osmnáctiletými chlapci. Už jen šest měsíců... Zavřel oči. Když je otevřel, spatřil kousek od sebe dívku. Musela zrovna přistoupit. Jakmile ji uviděl, zamiloval se do ni. Na první pohled. Najednou se ozval křik a výbuchy. Do vozu, již tak plného, se hrnuli lidé. Vlak se rozjel. Rozhostil se chaos a Petrova dlaň přitom uchopila něčí ruku. Zdvihl oči. Byla to ona. Stáli, neřekli ani slovo ani na sebe nepohlédli. O dvě stanice dále se ho pustila a odešla. Na další zastávce vystoupil i Petr. A cestou domů držel v ruce dlaň té neznámé.

Petr neustále myslel na tu dívku, přemýšlel o ní a pak ji konečně znovu spatřil. Než ji však stačil zastavit, zmizela. O týden později ji uviděl znovu. Tentokrát u fontány. Usmála se na něho a začali si povídat. Společně se nasvačili a po chvíli se už s Lucií, jak se jmenovala, drželi za ruku. Než odjela, slíbila mu další schůzku. Denně se tam scházeli, aby spolu posvačili. Lucie mu ukazovala svoje práce, které potom prodávala kupcům. Většinou to byly nepovedené obrazy, ale daly se prodat a to bylo hlavní.
Dlouho se potom scházeli a navštěvovali se. Těsně předtím, než Petr musel odejít do války, šli spolu na Velký pátek do kostela a tam se zasnoubili. Zrovna když se líbali, mohutný pilíř, o který byli opřeni, se pohnul a celý kostel se zachvěl. Lucii zabušilo srdce, přitiskla si Petrovu hlavu k sobě a mohutný pilíř je naráz pohřbil pod svými sutinami...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: w..., 06.05.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Romain Rolland - Petr a Lucie (15)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­