ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rolland Romain (*29.01.1866 - †30.12.1944)

­­­­

Petr a Lucie (4)

Rollandova povídka "Petr a Lucie" je milostný příběh dvou mladých Francouzů, Petra a Lucie, odehrávající se v předjaří roku 1918 v období 1. světové války v Paříži.
Petr a Lucie se náhodně setkají při leteckém náletu v pařížském metru. Poté se znovu setkají ve městě a nečekaně se sblíží. Lucie, která žije se svou matkou, jež pracuje v továrně na střelivo, si vydělává malováním, reprodukcí obrazů. Petr Aubier bydlí u rodičů. Jeho otec je soudcem a bratr, o šest let starší než on, dobrovolně narukoval hned na začátku války.
Petr a Lucie prožívají chvíle štěstí, aniž by si připouštěli nebezpečí války, její utrpení a nesmyslnost. Nakonec tragicky zahynou na Velký pátek při varhanním koncertu pod troskami pilíře chrámu, který se na ně zřítil.

CITÁT Z KNIHY:

"Kráčeli pak tmou, opřeni jeden o druhého, a tiše plakali láskou. Na zemi jim pod kroky skřípalo rozbité sklo a dlažba krvácela. Kolem jejich lásky číhala smrt a noc. Ale nad jejich hlavami, nahoře mezi černými zdmi ulice, sbíhajícími se jako vysoký komín, v lůně nebes, bušilo jako v čarovném kruhu srdce hvězdy...
A hle! Hlasy zvonů zpívají, světla se znovu rozžehují a ulice zase oživují! Vzduch je prost nepřátel. Paříž volně dýchá. Smrt odlétla."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: morfium, 11.12.2004

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Romain Rolland - Petr a Lucie (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­