ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rolland Romain (*29.01.1866 - †30.12.1944)

­­­­

Petr a Lucie (24)

Romain Rolland získal v roce 1915 Nobelovu cenu za literaturu. Tato krátká milostná novela o dvou společně strávených měsících dvou mladých lidí, kteří zcela tragicky a zbytečně zahynuli, je jasným vysvětlením proč zrovna on.

Mladík jménem Petr, který pochází z vcelku dobře finančně zajištěné rodiny, musí nastoupit do války. Stále ještě studuje a má pocit, že před nástupem do boje s Němci musí ještě zakusit radosti života. Rozjímá nad tím, že to opravdu krásné stále ještě neprožil a jeho jediným přáním je, aby ty poslední dva měsíce, kdy může ještě chodit jako svobodný člověk po Paříži, prožil s někým speciálním.
A pak ji potká. Rozkošnou Lucii, která ho přímo okouzlí na první pohled. Potkají se na cestě podzemní dráhou a Petr z ní nemůže spustit oči. Ačkoliv má pocit, že ona si ho nevšimla, i ona o něm velice dobře věděla.
Už si myslí, že se znovu nepotkají, ale pak ji zahlédne znovu, když spěchá na tramvaj. A tam ji poprvé osloví.

Lucie je nejdřív trochu zdrženlivá, protože si v oblastech lásky není stejně jistá stejně jako Petr, ale i ona pak podlehne jeho kouzlu osobnosti.
Z čekání na tramvaj a pojídáním svačiny se stane rituál, který spolu pravidelně prožívají a mezitím se vzájemně poznávají.

Lucie se Petrovi vyznává se svými problémy - žije s matkou, která už dávno zapomněla, že pro ni kdysi mateřská láska byla na prvním místě a našla si nového milence, s nímž čeká dalšího potomka. Jsou chudí, a tak aby se uživili, musí značně nevzdělaná Lucie využít jediný svůj talent - kreslí a napodobuje známé obrazy, které potom prodává bohatým obchodníkům.
Lucie ale nemá o svém umění příliš valné mínění a spíše než jako malířka se označuje jako "chatrná kýčařka" a svým obrazům říká "mazanice". Petr ji podporuje, a dokonce chce, aby mu nakreslila jeho vlastní podobiznu, protože ji chce dopřát nové botičky, ale ví, že jinak než za zaslouženou práci si Lucie peníze nevezme.

Prožívají spolu neskutečně štěstí a Petr je velice zamilovaný a zasněný. Všímají si toho také lidé v jeho okolí, například jeho starší bratr Filip, jenž je již vojákem ve válce a domů jezdí na dovolené a promlouvá Petrovi do duše. Nebo jeho čtyři kamarádi, s nimiž vždy filozofoval nad životem, válkou a společností - Jakub Sée, Antonín Naudé, Bernard Saisset a Claude Puget - ho už nechápou a on nerozumí jim.
Měl teď jiné priority a rozhodně neschvaloval válku jako oni, protože oni v ní viděli jediné možné řešení jak vyjít ze sporů mezi evropskými zeměmi, ale on viděl jen trápení, smrt a zbytečně zmařené životy.
Petr sní jen o tom, aby mohl prožít další jaro po boku své milované Lucie a aby nemusel do války. Společně s Lucií přemýšlí o tom, jaký by byl jejich život, kdyby v něm nestála válka.
A tak si slíbí zasnoubení a chtějí se skromně oddat před Bohem, ačkoliv nikdy nebyli velkými věřícími.
Jelikož ale už několik dní nesledují dění okolo celé války a mají oči jen pro sebe, netuší, že na Paříž je plánováno bombardování.

V den Velkého pátku, kdy byl kdysi ukřižován Ježíš Kristus, přichází do kostela, aby zde uctili jeho smrt a sobě se oddali. Ale stejně jako Ježíš Kristus, i oni v tento den nachází svou smrt.
Zřítí se na ně silný pilíř a oni umírají v objetí v kostele sv. Gervasia.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Yanny, 29.11.2011

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Romain Rolland - Petr a Lucie (24)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­