ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rolland Romain (*29.01.1866 - †30.12.1944)

­­­­

Petr a Lucie (8)

"Petr a Lucie" se poprvé objevili v pařížských knihkupectvích roku 1920, čili krátkou chvíli poté, co skončila první světová válka. Není proto divu, že ústředním tématem tohoto útlého dílka je nekompromisní odsouzení války a všeho lidského utrpení, které je s ní spjaté.

DĚJ:

Petr má být brzy povolán na frontu. Pochází z měšťanské rodiny, ale ani peníze ani vliv ho nedokážou před hrůzami války uchránit. Petrovi je pouhých osmnáct let, ale i přes svůj mladý věk už ztratil všechny iluze, naděje i ideje, jeho život pro něj nemá vůbec žádnou cenu. Všechno se ale změní, když v metru potká stejně starou Lucii. Sblíží je nenadálý strach, když se celá podzemka otřásá výbuchy od bombardování Paříže. Zamilují se do sebe a od té chvíle už nemyslí na nic jiného - zapomenou na všechnu tu marnost, beznaděj a utrpení - žijí jeden pro druhého a stávají se navzájem jeden pro druhého životní inspirací. Jejich láska vyvrcholí ve velikonočním týdnu, kdy se rozhodnou "vzít se", což prakticky znamená zaslíbit svůj život tomu druhému. V tu chvíli ale na Paříž spadne další bomba a zasáhne chrám Saint-Gervais, kde si oba milenci právě slibují být sví navždy. Lucie zaštítí Petrovo tělo před padajícím chrámovým sloupem a oba umírají zasypaní pod sutinami.

Novela je silně protiválečně zaměřená, poukazuje na nesmyslnost a zbytečnost války, na to, jak ruinuje cenné mladé životy a vitalitu s radostí. V silném příběhu plném osobního utrpení se však objevují i zásadní sociální otázky a konflikty. Finančně zabezpečený Petr nedokáže pochopit Lucii, chudou a velmi špatnou malířku živící se napodobováním slavných obrazů, a její matku, která z existenčních důvodů pracuje v továrně na střelivo. Pro chudou Luciinu rodinu je v popředí esenciální potřeba jíst, bydlet a šatit se, zatímco Petr, který se díky dostatečným financím zabývá už vyšším principem a otázkou přesvědčení, tohle nedokáže pochopit.

"Ale kdybyste neměla jinou možnost výdělku než pracovat v nějaké takové továrně na střelivo, šla byste tam?"
"Kdybych musela vydělávat a neměla jinou možnost? No ovšem! A jak bych tam pospíchala!"
"Lucie? Myslíte vůbec na to, co se tam vyrábí?"
"Ne, na to nemyslím."
(...)
"Žít se musí... Jakmile člověk myslí, přestává žít. A já chci žít, a chci!"

Jazyk novely je krajně spisovný. Petr a Lucie si navíc dobrou polovinu knížky vykají, i když si jsou neuvěřitelně blízcí a probírají spolu mnoho osobních problémů.

"Ale já zas naprosto jistě vím," odpověděl Petr, protože bratrovo naléhání ho vydráždilo, "že já zabíjet nebudu, až tam přijdu."
A Filip mu neodporoval, jenom se smutně usmál, neboť věděl, co dovede udělat neúprosná stádní síla ze slabých duší a z jejich vůle.
(rozhovor Petra se starším bratrem Filipem o povolání na frontu)

Jedná se o velmi zajímavé a tklivé dílko, které je plné zklamání a hořkosti. Částečně se sem promítá i autorova vlastní životní zkušenost - při bombardování Paříže na Velký pátek roku 1918 mu zemřela žena společně s několika jeho dalšími přáteli. Nemůžu než doporučit.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Zuzana Mráziková, 14.05.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Romain Rolland - Petr a Lucie (8)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­