ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rolland Romain (*29.01.1866 - †30.12.1944)

­­­­

Petr a Lucie (34)

Romain Rolland se v novele Petr a Lucie snaží o vylíčení nelehkého života během 1. světové války. Válku odsuzuje a poukazuje na každodenní utrpení a strach těch, kteří jsou jejími nepřímými účastníky. V příběhu se zaměřuje na problém sociálních tříd, který byl problémem naplnění lásky dvou hlavních postav příběhu. Tuto nespravedlnost řeší shakespearovským pojetím lásky, tedy že láska má být vysvobozením a odpoutáním se od kruté reality života.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Dobrovský, s.r.o. v Praze roku 2018. Z francouzského originálu Pierre et Luce přeložil Jaroslav Zaorálek. Počet stran: 93. ISBN: 978-80-7585-118-5.

OBSAH:

Děj trvá od středy večer 30. ledna do Velkého pátku 29. března roku 1918 v Paříži (v době konce 1. světové války). Autor vypráví o tragickém, zamilovaném příběhu osmnáctiletého studenta Petra a mladé dívky Lucie, která si vydělává amatérským malířstvím.

Obyvatelé Paříže se běží schovat před bombami do útrob podzemní dráhy. Mezi nimi je i znuděný Petr, jenž opovrhuje válkou. Nastoupí do vlaku, ve kterém při jednom z otřesů narazí na mladou dívku, užívající si každou vteřinu svého života - Lucii. Petr se však na ni neodváží promluvit. A ani o několik dní později při jejich druhém setkání to neudělá. Až při třetím setkání se Petr odváží a dají se spolu do nenuceného rozhovoru.

V průběhu každodenních setkání mezi nimi vznikne láska. Vytvoří si kolem sebe jakousi bublinu, kterou však narušuje skutečnost, že je válka a Petr musí v červnu narukovat. Petrův starší bratr Filip už ve válce je. A to, jak se Filip za tak krátkou dobu změnil, Petra děsí snad více než to, že by měl bojovat a zabíjet. Proto se spolu s Lucií zasnoubí a slíbí si, že se vezmou do Květnové neděle o Velikonocích.

O Velkém pátku, dva dny před jejich svatbou, si jdou do chrámu sv. Gervaise slíbit svou lásku a poslechnout zpěv věřících. Naneštěstí chvíli potom, co usednou, začne bombardování. Lucie chrání Pera svým tělem, ale na oba se zřítí veliký pilíř...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Insaneprincepsveternum, 14.09.2021

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Romain Rolland - Petr a Lucie (34)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­