ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rolland Romain (*29.01.1866 - †30.12.1944)

­­­­

Petr a Lucie (30)

  • literární druh: epika
  • literární žánr: protiválečná novela

Petr a Lucie je příběhem mladého Petra Aubiera žijícího v Paříži, pocházejícího z měšťácké rodiny, chlapce citlivého, útlého, chytrého, trápícího se problémy světa, jenž jednoho dne pozná chudou dívku Lucii, do které se zamiluje a společně před válečnými útrapami utíkají do vysněného světa štěstí a zapomnění...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Práce v Praze roku 1985 (13. vydání). Z francouzského originálu Pierre et Luce přeložil Jaroslav Zaorálek. Počet stran: 92.

POSTAVY:

Lucie - chudá, citlivá, vtipná dívka; živí se malováním obrazů
Petr - čestný, hodný, trochu naivní a zranitelný student z bohaté rodiny; měl velmi rád svého bratra Filipa

DĚJ:

Příběh pojednává o dvou mladých lidech z různých sociálních vrstev, které spletl dohromady osud.
Když se jednoho večera Petr vracel metrem domů z procházky, přemýšlel nad nesmyslností války a smutnil z odvolání na frontu. Vzpomínal na svého bratra Filipa, který se nechal dobrovolně narukovat na vojnu, když vtom se stal svědkem jednoho z německých náletů na Paříž.
V nastalém zmatku potká Petr Lucii a chytí ji za ruku. Poté co nálety pominou, Lucie odchází, ale ani jeden na sebe nemůže zapomenout...

Petr chodil na procházky s nadějí, že snad Lucii ještě někdy uvidí.
Podruhé ji potkal v institutu s knihami, když držela v ruce skicák. Lucie však zazmatkovala a odešla.
Na třetím setkání se už dávají do hovoru a začínají se pomalu seznamovat.

Lucie mu ze začátku nechce o sobě nic moc prozradit. Řekne mu, že její matka pracuje v továrně na výrobu zbraní, což se Petrovi moc nelíbí, jelikož tak její matka svou prací podporuje zabíjení ve válce. Lucie to ovšem tak nevnímá...

Petr se s Lucií sblíží víc a začne s ní chodit na pochůzky do obchodů, kde si od ní kupci objednávají obrazy. Přestože se Petrovi její obrazy nelíbí, rozhodne se, že se nechá od Lucie také namalovat, aby si vydělala nějaké peníze.

I když poznávají, že mají jen velmi málo společných zájmů, jsou do sebe zamilováni a slíbí si, že se o Velkém pátku, před Petrovým odchodem do války, tajně oddají.

Na Velký pátek spolu jdou uctít Ježíšovu smrt do chrámu svatého Gervasia. Lucie, než vejde do chrámu, uvidí rudovlasé děvčátko se zděšeným pohledem upřeným na chrám, jak si zakrývá tvář. V chrámu se Lucie s Petrem drží za ruce a šeptají si slib, že spolu budou navždy a slíbí si věrnost. Vtom však ale začnou bombardovací akce na Paříž, tedy i na tento chrám. Lucie potom znovu spatří rudovlasou holčičku s výrazem zděšení a soucitu. Pak se pilíř, o který se Lucie s Petrem opírají, zhroutí a pohřbí Petra s Lucií v náručí... Bylo to v srpnu roku 1918.

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

Personifikace, spisovný jazyk, metafory, popisy prostředí, er-forma, citoslovce, řečnické otázky, úvahy, mnoho dialogů...

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha byla krátká a četla se dobře. Autor se dle mého názoru mohl více věnovat protiválečné tematice než romantickým odstavcům.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Tereza Karásková, 22.04.2018

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Romain Rolland - Petr a Lucie (30)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­