ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rolland Romain (*29.01.1866 - †30.12.1944)

­­­­

Petr a Lucie (11)

Děj trvá od středy 30. ledna do velkého pátku 29. března 1918, v období, kdy je bombardována Paříž. Kniha zachycuje příběh lásky dvou mladých lidí, Petra a Lucie. Mladí milenci se seznámí v době, kdy se Petr dozví, že má za půl roku spolu se svými osmnáctiletými vrstevníky nastoupit na frontu. Oba pocházejí z rozdílného prostředí. On je student pocházející ze zámožné měšťanské rodiny. Ona žije jen se svou matkou a na živobytí si vydělává malováním kopií starých mistrů. Příběh začíná v pařížské podzemní dráze, kdy Petr plný chmurné beznaděje poprvé spatří Lucii. V přeplněném vagóně metra se chytnou za ruce ve chvíli, kdy se na nástupišti objeví zakrvácený vyděšený muž. O několik stanic dál Lucie vystoupí, aniž by spolu promluvili. Když se Petr toho večera vrátí do svého pokojíku, už necítí znepokojivé myšlenky, které tam zanechal. Podruhé se setkávají na Seinském nábřeží, ale Petr Lucii osloví až při jejich dalším setkání u Galateinovy fontány, kde se poté scházejí každý den a společně posvačí. Později, po uzavření zbylých galerií, Petr doprovází Lucii při obchůzkách k prodejcům obrazů. Petr se k Lucii přimkne celou svou bytostí. Mladí milenci prožívají svou lásku a nestarají se o dění ve světě. Ve svých představách si plánují svůj budoucí společný život, i když oba tuší, že se nikdy neuskuteční. Petr a Lucie na Velký pátek 29. března umírají v obětí zavaleni pilířem v postraní kapli chrámu svatého Gervasia při bombovém útoku na Paříž.

V knize je popisován život v Paříži na konci 1. světové války. Najdeme zde také rozhovor 5 přátel, mladých studentů, kteří mají každý jiný životní názor, názor na válku. Nebo názor Petrova staršího bratra Filipa, který se vrátil domů na dovolenou z fronty a všiml si změny v Petrově chování.
Kniha je rozdělena na několik částí, které jsou od sebe odděleny podtržením a první písmeno další části je vždy zvětšeno a tučně zvýrazněno. Stránky jsou číslovány slovy. Knihu s francouzského originálu přeložil Jaroslav Zaorálek a ilustroval Zdeněk Brdlík.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 17.08.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Romain Rolland - Petr a Lucie (11)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­