ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rolland Romain (*29.01.1866 - †30.12.1944)

­­­­

Petr a Lucie (33)

Jednou z hlavních postav tohoto příběhu je Petr Aubier, jenž představuje mladého 18letého studenta, který však nesouhlasí se svou dobou a nedokáže se do této doby ani společnosti začlenit. Pochází z velmi movité měšťanské rodiny, jeho otec pracuje jako soudce. Proti jiným tedy žije velmi snadný život a nemá a nemusí si představovat život v bídě. Jenže jako jeden z mnoha mladých lidí se uzavírá do svého iluzivního světa a ten ho naplňuje představami o lepších zítřcích. Na druhou stranu se však těchto zítřků obává a má strach, neví, co jej čeká. Nedokáže pochopit, proč je válka a proč lidé nesmyslně umírají.
Druhou hlavní postavou příběhu se stává Lucie. Na rozdíl od Petra pochází Lucie z celkem bídných poměrů. Její tatínek již nežije a maminka se živí jako dělnice v továrně. Ona sama si přivydělává kreslením obrázků na objednávku. Lucie je na rozdíl od Petra velká optimistka a neplánuje si nijak významně svou budoucnost.
Příběh je vystaven na kontrastu dvou základních rovin: První rovinu tvoří válka a s ní nesmyslné zabíjení vojáků, ale i civilního obyvatelstva, dále pak krutost a společenská skepse i deziluze lepších zítřků; druhou rovinu zde zaujímá vnitřní svět obou hrdinů, intimní scény citů a snů, morální čistota a nevinnost milenecké dvojice.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Odeon v Praze roku 1970 (4. vydání tamtéž). Z francouzského originálu Pierre et Luce přeložil Jaroslav Zaorálek. Počet stran: 129.

HLAVNÍ POSTAVY:

Petr Aubier - 18letý mladík; pochází z dobré měšťanské rodiny; otec je soudce; má o šest let staršího bratra; cítí odpor k válce a často přemýšlí, k čemu je žít život plný smrti
Lucie - pochází z chudé rodiny; otec zemřel a po jeho smrti musí na domácnost vydělávat její matka; živí se jako malířka; nenávidí válku stejně jako Petr
Jakub Sú - mladý Žid; má v sobě hrdost své rasy a hrdost svou, je přesvědčen o nutnosti války, vidí ji jako křížovou výpravu za demokracií; státy podle něj mohou být osvobozeny pouze válkou
Antonín Naudé - válku také schvaluje, ale pouze proto, že jinak nemůže; uvědomuje si, že válka vypukla a on sám ji nijak nezastaví
Bernard Saisset - válku nenávidí, ale stejně tak nemá rád svou společenskou vrstvu bohatých měšťanů, to oni a úředníci na nejvyšších postech jsou podle něj za válku zodpovědní
Claude Puget - celý život žil sám za sebe a pro sebe, všechny ostatní, kteří se dohadovali, zda je válka dobrá, či nikoli a chtěli blaho pro lidi, nazýval davem, který je ovšem proti jeho smýšlení

DĚJ:

Děj knihy se odehrává v období od ledna do května roku 1918 v Paříži. Hlavní postavou je Petr Aubier, pocházející z dobré měšťanské rodiny.

Je leden, válka v zemi trvá již čtyři roky a Petrovi zbývá půl roku, než také nastoupí do bojů. Toho dne cestuje podzemním vlakem. Se znechucením přemýšlí nad životem a nad válkou, když vtom uvidí v jedné stanici krásnou dívku. V davem přeplněném vlaku má možnost ji chytit za ruku. Dívka rukou necukla, ovšem oči na Petra nezvedla a o dvě stanice dále beze slova vystoupila.

Petr cestou domů rozmýšlí o světě, proč je tak krutý, nač je boj a nač smrt, proč se odehrává ta děsivá válka a z jakého důvodu je pro něj těžké najít si kamaráda, spřízněnou duši, které by se mohl svěřit.

Po příchodu domů již tyto útrapy nemá. Zabouchne dveře pokoje a přemýšlí nad onou neznámou dívkou z vlaku. Od doby, kdy byl povolán na vojnu s nástupem do šesti měsíců, necítil potřebu učit se novým věcem ve škole, vzdělávat se z knih, neviděl žádný smysl života. Pociťoval, že si jde do války pro smrt. Ovšem neznámá dívka mu vrátila chuť k životu.

Petr, doposud neznalý lásky, dívce podlehl. Procházel se ulicemi města a doufal, že ji opět potká. A tak se také stalo. Tentokrát už o sobě věděli, smáli se jeden na druhého, šli se společně projít a povídali si. Od dívky se dozvěděl, že se jmenuje Lucie, je malířkou a oba nemají rádi válku. Na lavičce v parku si dali své první políbení. Chodili spolu na procházky po Paříži, Petr ji doprovázel k obchodníkům, kterým prodávala své obrazy. Trávili spolu každý den několik hodin. Slíbili si, že než Petr odejde na vojnu, oddají se jede druhému. Ve skrytu duše ale oba doufali, že brzy zahynou, aby se nemuseli stát těmi lidmi, kteří je obklopovali a byli pyšní na to, že mohou páchat hanebnosti.

Jednoho večera se Petr a jeho přátelé Jakub Sú, Antonín Naudé, Bernard Saisset a Claude Puget sešli jako již mnohokrát, aby diskutovali o válce. Ovšem během dnešního setkání byl Petr zasněný a myslel pouze na Lucii. Petr Lucii navštěvoval v jejím domě, kde žila s matkou, ale ta po smrti otce trávila všechen čas v práci. Měli tak dům sami pro sebe.
Páru se protivilo množství lidí na ulicích a její ruch. Společný volný čas trávili představami o jejich budoucnosti, společném bydlení a pracích. Chtěli se oddat, ale oba tušili, že sňatek není pro ně prakticky možný. Hovoří spolu o tom, co je čeká po smrti, která přijde již tak brzo, každým dnem. V jejich představách se opět setkávají spolu, ale jako věci nebo jako zvířata.

Jednoho květnového dne se vypravili do chrámu sv. Gervaisa, aby se přiblížili Bohu, ač ani jeden nebyl věřící. Šeptali Bohu jako svému svědku, že se spolu snoubí, jsou již jedno tělo a jedna duše. Seděli spolu v kostele na schodech pilíře, líbali se a užívali si každé minuty. V tu chvíli se kostel od základů zatřásl, Lucie ve strachu svým tělem zakryla tělo svého milého a milenecký pár byl pohřben sutinami pilíře...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: mohr55, 28.11.2020

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Romain Rolland - Petr a Lucie (33)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­