ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rolland Romain (*29.01.1866 - †30.12.1944)

­­­­

Petr a Lucie (28)

Příběh mladého Petra Aubiera žijícího v Paříži, pocházejícího z měšťácké rodiny, chlapce citlivého, útlého, chytrého, trápícího se problémy světa, jenž jednoho dne pozná chudou dívku Lucii, do které se zamiluje a společně před válečnými útrapami prchají do vysněného světa štěstí a zapomnění.
Kniha zachycuje dobu od 30. ledna do 29. března 1918.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Odeon v Praze roku 1970 (4. vydání tamtéž). Z francouzského originálu Pierre et Luce přeložil Jaroslav Zaorálek. Počet stran: 129.

O DÍLE:

Dílo vzniklo roku 1920, odehrává se na jaře roku 1918 v období první světové války v Paříži. Znázorňuje zoufalý protest proti válce a proti zbytečným ztrátám na životech. Vypravování er-formou. Myšlenkou díla je vylíčit nelehký život lidí v období první světové války. Válka je zbytečná a hloupá. Láska dvou lidí dokáže překonat všechny problémy. Jazyk je spisovný a vyskytují se přechodníky, hodně kontrasty, archaismy a také hodně francouzských výrazů. Nechybí přímá řeč, personifikace a popisy. Dílo je rozděleno na menší kapitoly oddělené čárou, kapitoly na sebe navazují.

OBSAH:

Hlavní hrdina, osmnáctiletý Petr Aubier, se jednoho dne v metru setkává s mladou dívkou Lucií. Petr je z bohaté měšťanské rodiny, Lucie si na svůj život musí vydělávat překreslováním cenných děl nebo fotografií. Oba mají něco společného, a to neuspokojení se svým životem, odpor k vládnoucí společnosti a k lidem vůbec i odpor k válce. Petr se několik týdnů po setkání snaží tuto dívku v Paříži najít; nakonec se mu přece jen podaří opět se s ní setkat...
Od tohoto okamžiku se společně začnou vídat častěji a po čase naprosto propadnou lásce. Během tohoto vztahu se sám proměňuje, poznává rozdíly mezi společenskými vrstvami. Do té doby měl úplně bezstarostný měšťanský život a velice obdivoval svého bratra. Také poznal svoji lásku, které se nehodlá vzdát, ale velmi ho trápí, že za půl roku musí odejít na vojnu a Lucii nechat v Paříži samotnou. Lucie na to ale nechce myslet, dělají, jako by Petr nikam nemusel odjíždět a užívají si společné chvíle.
Jednu chvíli žili na venkově, aby uprchli z města od bombardování. Tam se jim podařilo na vše zlé zapomenout. Ale po návratu do Paříže zažili další bombardování a uvědomili si, že začíná být čím dál hůř. A tak se rozhodli, že se zasnoubí a symbolicky vezmou, aby - v případě smrti - zemřeli společně.
Na Velký pátek přichází do kostela, plného modlících se lidí. Lucie si při příchodu všimne chichotajícího se andělíčka, ale nevšímala si toho. Pár tedy pokračuje ve svém úmyslu vzít se, avšak během tohoto aktu dochází k náletu na Paříž. Petr a Lucie umírají v objetí pod jedním z velkých pilířů, na kterém se předtím chichotal andělíček.

VLASTNÍ NÁZOR:

Dílo nebylo moc dlouhé, a tak pro mě nebylo těžké ho přečíst. Ze začátku jsem měl problém s jinou stavbou vět a se zastaralejší češtinou, ale postupně jsem si zvykl a kniha mě velmi nadchla - ať už tím, že se tam projednává o válce, ale i svým romantickým nádechem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: curys, 21.02.2015

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Romain Rolland - Petr a Lucie (28)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­