ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Brown Dan (*22.06.1964)

   
­­­­

Ztracený symbol

Po Andělech a démonech a Šifře mistra Leonarda je to již třetí příběh se symbologem Robertem Langdonem. Tentokrát neopustí domácí půdu a po svých předchozích zběsilých šetřeních v evropské kolébce (Římě, Vatikánu, Paříži a Londýně) se prvně zaplete do noční dešifrovací honičky na území USA, a to přímo v jeho hlavním městě Washingtonu D.C. K řešení záhady je vyzván hrůzostrašným předmětem ležícím na zemi v Kapitolu, ukazujícím na nástropní fresku s obrazem George Washingtona, který je tam zpodobněn jako pohanský bůh. A není samozřejmě náhodou, že bývalý americký prezident George Washington se zednářským kladívkem a zednářskou lžící položil roku 1793 základní kámen Kapitolu. Ve Washingtonu se odehrává honba za legendárním zednářským pokladem.
Sám autor ke svému novému dílu poznamenal: "S tímhle románem jsem měl zvláštní a úžasný dlouhodobý vztah. Vetknout pět let přípravného studia materiálu k románu do rámce dvanácti hodin mě fascinovalo, byl to úžasný rébus. Život Roberta Langdona rozhodně probíhá daleko rychleji než ten můj."

HLAVNÍ POSTAVY:

Robert Langdon - profesor na Harvardově univerzitě, odborník na symboly
Peter Solomon - svobodný zednář, Langdonův přítel; čestný muž
Katherine Solomonová - sestra Petera; vědkyně zabývající se noetikou
Malach - padouch, který chce Dávná mystéria jen pro sebe a ovládnout s nimi svět

DĚJ:

Jednoho dne Langdonovi zavolá sekretář jeho přítele Petera Salomona a požádá ho, aby ihned přiletěl do Washingtonu přednášet o svobodném zednářství. Robert poslechne a odpoledne ještě téhož dne je ve Washingtonu. Když však přijde do místnosti, kde má přednášet, nikdo v ní není. Místo toho najde v Kapitolu Peterovu useknutou ruku s tetováním SBB13.
Poté co tento nápis Robert rozluští, vloží se do toho CIA, která tvrdí, že je to otázka národní bezpečnosti. Nápis SBB13 poukazuje na místnost v Kapitolu, kde Robert objeví zednářskou pyramidu - klíč k Dávným mystériím. Rovněž se dozví, že ho do Washingtonu nepovolal Peter, ale jakýsi Malach, jenž po něm chce, aby rozluštil mapu, jíž ukrývá pyramida a dal mu ji, protože má Petera. Mezitím Robert potká Katherin, která se se záhadným Malachem již setkala.

Když Robert mapu opravdu rozluští, pozná, jak nebezpečná by Dávná mystéria byla ve špatných rukou, a proto Malachovi nechce pyramidu dát.
Malach je však unese a zavře ve svém domě. Z domu je vysvobodí CIA, načež jim Robert řekne, ať jedou do Domu Chrámu (zednářského kostela), protože se tam prý ukrývají Dávná mystéria a že právě tam má Malach namířeno. Když tam dorazí, zabijí Malacha a zachrání Petera. Peter pak Roberta zavede k pravým Dávným mystériím. Ta jsou uložena v základním kameni Washingtonova památníku. Je to Bible - Bible prý uchovává dávná tajemství pod rouškou metafor a alegorií.

CITÁT Z KNIHY:

Dávná mystéria nelze jen tak vykřikovat ze střechy. Mystéria jsou planoucí pochodeň, která může v ruce mistra osvětlovat cestu, ale v ruce šílence mohou spálit zemi. Langdon se zastavil. O čem to mluví? "Počkej, Petře, myslel jsem, že je řeč o Bibli, tak proč do toho zatahuješ Dávná mystéria?" Peter se otočil. "Ty to pořád nechápeš, Roberte? Dávná mystéria a Bible jsou totéž..."

VLASTNÍ NÁZOR:

O této knize jsem slyšel předsudky, že bude nejslabší z celé série o Robertu Langdonovi. Ale zdání klamalo, myšlenka této knihy mne natolik zaujala, že jsem okamžitě vyhledával další literaturu o zednářích.
Ztracený symbol se mi opravdu líbil, těch 460 stránek jsem přečetl za tři dny.

LITERÁRNÍ A SLOHOVÝ ROZBOR:

Jedná se o sci-fi román. Autor hojně využívá latinské výrazy a někdy i ilustrace tabulek, nápisů a symbolů, které se v knize vyskytují. To dává čtenářovi možnost zapojit se do pátrání i s Robertem Langdonem. Já jsem si vzal tužku a papír a luštil nápis v magickém čtverci (vyšlo mi JEOVA SANCTUS UNUS, což znamená "Jediný pravý bůh").

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Zub, 01.01.2011

­­­­

Výpisek Ztracený symbol ve slovenštině?

Slovenskou verzi tohoto výpisku naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse k výpisku
Dan Brown - Ztracený symbolMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)