ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Brown Dan (*22.06.1964)

   
­­­­

Pavučina lží

Za polárním kruhem jsou v ledu nalezeny milióny let staré pozůstatky mimozemských tvorů - někdo ale nechce, aby se epochální objev dostal na veřejnost: lži, vraždící komanda, podvrhy, zákulisní boje vysoké politiky, to vše naleznete v románu Dana Browna, autora bestselleru "Šifra mistra Leonarda".

Drama o šokujícím objevu, co našla NASA (Národní úřad pro letectví a kosmonautiku).
Krajina okolo severního pólu je bohem zapomenuté místo, kde smrt přichází v různých podobách. Ani Charlese Brophyho smrt nemine, ale nezavinily to podmínky té kruté krajiny, byl zavražděn. Jednoho dne ho navštívili zvláštní lidé. Chtěli po něm, aby odvysílal podivuhodnou zprávu na nízké frekvenci svojí vysílačkou. Nechápal, co se děje, přinutili ho tedy, aby to udělal. Následně jej vyhodili z helikoptéry...
Senátor Sexton, momentální kandidát na prezidenta USA, si jednou dal sraz se svojí dcerou Rachel Sextonovou. Chce po ní, aby odešla ze služeb pro Bílý dům a pracovala pro něho. Ta to odmítne. Když se po schůzce se svým otcem vrací do práce (do Národního pracovního úřadu - NRO), tak si ji k sobě zavolá její šéf. Ten jí řekne, že s ní chce nutně mluvit prezident USA. Před budovou NRO už stál vrtulník, který by ji dopravil až na místo.
Prezident jí sdělí, že NASA našla velký objev, jaký, to jí neprozradil, prý se to dozví až na místě. Ale informoval ji o tom, že nesmí být v kontaktu s okolím a ani se svými blízkými. Bude tam pracovat jako zkušená a nestranná analytička.
Když dolétá na místo, zjistí, že je za polárním kruhem, hodně moc jí vrtá hlavou, co tu vlastně bude dělat. Prezident NASA ji přivítá a vysvětluje jí, o co se tam jedná. Zjistila, že NASA našla hodně moc starý meteorit pod ledem, který ke všemu ve svém obsahu skrývá zkameněliny živočichů. Není tam jediná nestranná, byl tam povolán i oceánský biolog Tolland, který se proslavil svým pořadem.
Po vytáhnutí meteoritu a jeho oznámení celému světu si jeden z vědců všimne něčeho zvláštního - v šachtě, co zůstala po meteoritu, spatří blikající se organismy. Připadá mu to nemožné, a tak si chce odebrat vzorek, avšak náhle do vody upadne. Bohužel zmrznul, nebo se ještě dřív utopil, to už nikdo nezjistí. Zachránit se nemohl, protože nedosáhl na okraj pevniny (ledovce) a žádný z jeho spolupracovníků nebyl poblíž. Oni totiž všichni oslavovali ten velký objev. Ovšem jen on sám ví, že tam nespadl jen tak čirou náhodou... Něco mu k tomu pomohlo; malá ocelová muška, která byla tím nejmenším špionem Delty Force.
Takový objev NASA potřebovala, protože senátor Sexton a jeho pomocnice se do tohoto úřadu při kampani strefují, že peníze určené pro ně jsou zbytečně špatně investované. Překládají před voliče i informace, které uvádějí, kolik neúspěchů NASA měla. Sexton by za ty peníze vybudoval nové školy a podobně.
Plovoucích organismů v šachtě si všimne i Rachel. Přivolá si k sobě pomocníky a i Noru, která dělala testy. Ukáže se, že to je plankton, který žije jen ve slané vodě. Ale kde se tu vzal, když ledovec nebyl porušený? Vydají se tedy provést mimo obydlená iglů (obyglů) další testy. Jdou tam čtyři. Na místě dělají testy, jejichž výsledky okamžitě nechávají vytisknout na tiskárně, kterou si táhli na vozech s sebou. Z ničeho nic je náhle přepadne jednotka Delta Force a Nora zahyne - byla zastřelená sněhovou kulkou. Rachel, Tolland a Corky uniknou. Natáhnou plachtu a doslova jakoby ulétnou balónem, který je táhne na konec ledovce, kde bohužel končí na mrtvém bodě. Stojí na kře, která se v brzké době utrhne. A opravdu, utrhne se, ovšem za přispění jednotky Delta Force.
Pád na kře přežijí, ale co jim to je platné, když jsou tak daleko? Nikdo široko daleko tam není. Rachel neztrácí naději a do kry vyťukává SOS. Tento signál zaslechne ponorka, která byla momentálně nablízku. Zachrání se, ale ještě netuší, že to není všemu konec. Ponorka je odváží na pevninu a tam Tolland všechny pozve na svoji loď, kde provedou ještě další testy. Avšak na lodi zjišťují, že meteorit je uměle vyroben. Ani se tam nestačí ohřát a navštíví je opět ta proklatá jednotka Delta Force. Rachel s Tollandem bojovali o život, jak jen mohli. Rachel mezitím, než se k nim dostala Delta Force, odfaxovala nepravost objevu senátorovi Sextonovi, jiné číslo si totiž nepamatovala. Corky unikl na člunu, ale byl poraněn. Nad celou akcí Delty Force dohlížel člověk, který si nechával říkat Patron. Na lodi se s ním Rachel setkala a zjistila, že Patronem je osobně její šéf William Pickering, který si sám sabotoval vraždu; ovšem místo něj zemřela Tenchová, která byla pomocnicí prezidenta. William zemře na lodi, protože pod nimi vybouchla menší sopka, a tak se voda vypařovala a dělal se výr, který pohltil celou loď i s Pickeringem. Rachel s Tollandem se z toho dostanou živí, ale jen tak tak o vlásek.
Zatímco se tohle všechno dělo, senátoru Sextonovi dorazil fax o nepravosti meteoritu. Chtěl toho zneužít pro svůj prospěch, chtěl to oznámit světu. S faxem odeslala Rachel i prosbu o pomoc, na tu se ovšem senátor "vykašlal", místo toho uspořádal konferenci za účelem úplně pošpinit úřad NASA. Ale na konferenci se dostavila i Rachel a řekla tátovi, že NASA v tom prsty nemá. Když probíhal tento rozhovor, asistentka Sextona zaměnila očité důkazy o nepravosti meteoritu. Místo toho Sexton zveřejnil fotky z jeho poměru s jeho asistentkou. Herney, prezident USA, potom sám zveřejnil, že meteorit nebyl pravý a že bude zlikvidován a bude sloužit jako umělý korál v moři...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: sun.care, 09.11.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
Dan Brown - Pavučina lžíMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­