ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Brown Dan (*22.06.1964)

­­­­

Šifra mistra Leonarda (2)

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Dan Brown: The Da Vinci Code (Šifra mistra Leonarda / Da Vinciho kód), Corgi Books, 2. vydání (2004)

DĚJ:

Odborník na symboly Robert Langdon je probuzen a odveden policií do Louvru, kde byl zavražděn jeho správce, vedle jehož těla byl záhadný vzkaz. Robertovi se postupně podaří luštit kód, který po sobě Jacques Saniere zanechal. Později se k němu připojí i policejní kryptoložka Sophie Neveu, která je Sanierovou vnučkou, a vysvětlí mu, že je on je podezřelý a pomocí jejích informací se jim podaří zprávu rozluštit a ukazuje se, že to byla jenom špička ledovce, jedné velké záhady, kterou po sobě zanechal Jacques Saniere.

Da Vinciho díla se stala indiciemi, pomocí kterých je uschováno tajemství. Postupně se ukazuje, že Jacques Saniere byl nejvýše postaveným členem Priory of Sion, organizace, která po léta střežila Svatý grál a jeho tajemství a jejíž členem byl i Da Vinci. Robert a Sophie postupně celé tajemství rozluští. Jejich pátrání znepříjemní fakt, že Robert zůstává jediným podezřelým z vraždy Jacquese Saniera.

V knížce dále vystupují postavy dvou členů katolické organizace Opus Dei, a záhadného Teachera (Učitele), kteří také pátrají po Svatém grálu a později i zkříží cestu Robertovi a Sophii.
V knížce je popisována "katolizace" pohanů a jejich rituálů a mluví se zde o původu různých katolických symbolů a relikvií. Je tu popisována úloha církve v počátcích křesťanství a vysvětlené tajemství Svatého grálu nebo i jiných zajímavých věcí (např. číslo PHI).

CHARAKTERISTIKA POSTAV:

Robert Langdon - hlavní postava novely, znalec náboženské symboliky, známý ve světě
Sophie Neveu - kryptoložka, vnučka Jacquese Saniera, pomáhá Langdonovi
Silas - služebník Opus Dei, pomáhá Aringarosovi a Učiteli se Svatým grálem
Bishop (biskup) Aringarosa - hlavní představitel Opus Dei, velice bohatý
Teacher - záhadný muž, který podává informace o Svatém grálu Aringarosovi a Silasovi, nakonec se ukáže, že jde o Langdonova přítele Leigha Teabinga, zbohatlíka, kterýž zasvětil život pátrání po Svatém grálu

CITÁT Z KNIHY:

"For several second, Langdon stared in wonder at the photograph of Saniere's postscript. P.S. find Robert Langdon. He felt as if the floor were tilting beneath his feet. Saniere left a postscript with my name on it? In his wildest dreams, Langdon could not fathom why."

"Po několik sekund zíral Langdon v úžasu na fotografii Sanierova post-skripta. P.S. Najdi Roberta Langdona. Cítil, jako by se mu hýbala země pod nohama. Saniere zanechal postskriptum s mým jménem? Ani v nejdivočejších snech Langdon nemohl přijít na to proč."

VLASTNÍ NÁZOR:

Knížka se mi líbila a velice mne zaujala historická fakta v této knížce obsažená. Knížku jsem četl v angličtině, ale neměl jsem příliš velké problémy jí porozumět. Autor občas použije francouzštinu a nepřeloží ji. Tam nerozumím vůbec, ale myslím, že francouzský jazyk je použit i v českém překladu.

   
­­­­

Výpisek Šifra mistra Leonarda (2) ve slovenštině?

Slovenskou verzi tohoto výpisku naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse k výpisku
Dan Brown - Šifra mistra Leonarda (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­