ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Brown Dan (*22.06.1964)

   
­­­­

Šifra mistra Leonarda (6)

  • Literární druh: epika
  • Žánr: dobrodružný detektivní román
  • Výrazová forma: próza
  • Vypravěč: autorský
  • Vyprávěcí způsob: er-forma

Největším Brownovým bestsellerem je právě román Šifra mistra Leonarda, jenž autorovi přinesl značnou mediální pozornost díky hlavní myšlence románu, že "základní křesťanské nauky o Kristově božství a jeho zmrtvýchvstání jsou starověkým podvodem."

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Metafora v Praze roku 2003 (1. vydání). Z anglického originálu přeložil Zdík Dušek. Počet stran: 511. ISBN: 80-86518-62-0.

TÉMA:

Román o hledání svatého grálu

MOTIVY:

Leonardo Da Vinci, grál, Máří Magdalena, Převorství sionské, Opus Dei, Langdon, Francie, Louvre, Velká Británie

NÁMĚT A DĚJOVÁ OSNOVA:

Hlavní postava, Robert Langdon, celosvětově uznávaný symbolog, se ocitá v Paříži na pobytu kvůli jedné ze svých přednášek. V den, kdy se má sejít se správcem uměleckých děl v Louvru, Jacquesem Sauniérem, se dozví, že tento správce byl zavražděn.

Pařížská policie ihned obviní Langdona, protože před smrtí stihne oběť naaranžovat své tělo do podoby Vitruviovy figury, nakreslit svou krví na tělo pentagram a napsat v Louvru tajné vzkazy po všemožných vzácných dílech pro svoji vnučku Sophii. Vedle svého těla také napsal fixem, viditelným pouze pod UV světlem, tajnou šifru a vzkaz: "PS: Najdi Roberta Langdona".

Na místo činu dorazila kryptoložka Sophie Neveuová, která ihned věděla, co daná šifra znamená, neboť ji její dědeček učil luštit různé kódy a hesla už od smrti jejích rodičů. Sophie zavede Langdona na toalety, kde mu dokáže, že byl na místo činu pozván kvůli tomu, že je podezřelý a vysvětlí mu, že napsaný vzkaz byl určen pro ni, protože je Sauniérova vnučka.

Společně uprchnou a Langdon se svou společnicí zmatou policii tím, že GPS z Robertova kabátu, kam ji ukryl hlavní vyšetřovatel Bezu Fache, vhodí v mýdle na korbu náklaďáku, což vyvolá dojem, že utíkají a začne rozsáhlé policejní pátrání.

Po odjezdu policie se snaží uprchnout přes muzeum, ale zastaví je verše vedle vzkazu pro Sophii, které zprvu nedávaly smysl: Ni pomýlený, Draco! On, Satan, loví lid! Což tvoří napovídající anagram Leonardo Da Vinci - plátno Mony Lisy. A zde začíná hledání po odpovědích na celoživotní Sophiiny otázky.
Postupně se přesouvají od jednomu dílu k další památce, až najdou klíč, který patřil jejímu dědečkovi. Na klíči je napsáno rue Haxo, a jelikož je to ulice v Paříži, nasednou to taxi a jedou tam. Na místě najdou švýcarskou banku, kde - jak později zjistí - měl Sauniére trezor, ve kterém našli truhličku s vyřezanou růží. Dřevěná schránka ukrývá kryptex, do něhož se člověk dostane pomocí správně navoleného slova na jeho povrchu. Pokud se ho někdo pokusí otevřít násilím, vyteče ocet, který napsané tajemství uvnitř zničí.

Langdon a Sophie s ukradeným vozem z banky zamíří za odborníkem na Převorství sionské (Leighem Teabingem), které je podle všeho do celé záležitosti náležitě zataženo. Sir Teabing Sophii vysvětlí vše o Leonardu Da Vincim, svatém grálu i o samotné Bibli a Převorství, které má za úkol ochránit sarkofág Máří Magdalény, kde je ukryta i celá pravda.
Náhle se v sídle, kde se právě nachází, objeví Silas, albínský mnich a vrah Sauniérův, a pokouší se kryptex ukrást. Leigh ho lstí omráčí a svázaného ho naloží do vozidla, kde spolu s ním všichni čtyři, včetně sluhy sira, utíkají před policií, která je málem dostihla.

Soukromým letadlem se dostanou do Anglie a cestou přijdou na hledané slovo na kryptexu. Je to SOPHIE. Uvnitř nenaleznou odpovědi, nýbrž menší kryptex.

Teabing poté dovede všechny do templářského kostela v Londýně na Temple Street, kam ho dovedla báseň určená k rozluštění menšího kryptexu.

Na dávnou moudrost pouta stáhnu sám
leč pouze átbaš dá tu růži vám,
pak z chrámu kříže náhle stoupne dým
a z hlav je kámen, jenž je klíčem tvým

(verše, které byly napsány na truhle)

On rytíř býval, znával slávu, čest
a Londýn místem jeho spánku jest,
Kde Papež sám mu kázal hloubit rov
a kouli chtěl naň vrýti místo slov,
vždyť díky ní on znával církve zášť,
pro sémě růže, jest ta píseň plášť.

(verše sepsané na kryptexu)

Náhle však zjistí, že jsou na špatné stopě a v kostele není nic, co hledají. Ke zděšení jsou navíc přepadeni Silasem, jehož osvobodil Remy, sluha, díky čemuž získá kryptex a sira jako rukojmího. Silas se schová se středisku Opus Dei (kontroverzní katolická skupina), kde ho Remy vysadil, protože mu to nařídil Učitel, jemuž jsou spolu se Silasem oddáni. Silas je udán na policii a smrtelně postřelen. Načež se Remy setká s Učitelem, kterému předá lup a potom umírá na alergický záchvat, protože jako jediný znal Učitelovu identitu.

Langdon se Sophií stále nemůžou přijít na klíčové slovo ke kryptexu a stejně tak je na tom i Učitel, který jim navrhne, ať se sejdou a vydá jim výměnou za pomoc jeho zajatce.

Zde se ukáže, že Učitel je vlastně Teabing sám a poslal Silase zabít Sauniéra, který byl hlavním členem Převorství sionského, aby se dozvěděl pravdu o svatém grálu, jímž je přímo posedlý. Teabing vyhrožuje zbraní, že pokud nedostane otevřený kryptex, přijdou k úhoně. Langdon vyhodí kryptex a jen co dopadne na zem, rozbije se lahvička s octem a pro Teabinga je vše ztraceno. Bezu Fache je Sophií obeznámen s těmito novinkami a Teabing míří do vazby. Společně se Sophií bezpečně prchají i s veršovaným vzkazem, který Langdon stihl vyjmout, než ho zničil.

Kde kalich v sobě tajně skrývá břit
a dávný Roslin stráží její klid
jí krášlí díla mistrů, nebe hvězd
v ta místa právě dej se zpátky vést.

Tato hádanka je přivede do Rosslynské kaple, kde sice nenajdou svatý grál, ale Sophie se dozví všechnu pravdu o své rodině.

Pravé místo spočinutí grálu je nakonec Robertem nalezené v Paříži, kde leží Roseline (Růžová linie). Na této linii se nachází i světoznámé muzeum Louvre se svou slavnou převrácenou skleněnou pyramidou. Pod ní je menší pyramida, připomínající hrobku, kde se denně tisíce turistů klaní svatému grálu.

ČASOPROSTOR:

Současnost, Paříž, Londýn

KOMPOZICE:

Chronologická, prolog, 105 kapitol, epilog

POSTAVY:

Robert Langdon - profesor náboženské ikonologie a symbologie na Harvardově univerzitě
Sophie Neveuová - mladá talentovaná odbornice na šifry a kódy
Jacques Sauniére - správce Louvru a člen Převorství sionského
Silas - albín, člen Opus Dei
Bezu Fache - hlavní vyšetřovatel
Leigh Teabing - specialista na svatý grál; je jím posedlý

TYPY PROMLUV POSTAV:

Řeč vypravěče a přímá řeč postav

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY A JEJICH FUNKCE:

Cizí jazyk, staroangličtina, spisovný jazyk

UMĚLECKÉ PROSTŘEDKY A JEJICH FUNKCE:

Personifikace, přirovnání, hyperbola, volný verš

OBECNĚ KULTURNÍ A LITERÁRNĚHISTORICKÝ KONTEXT DÍLA:

Kniha poukazuje na postoj moderní společnosti k církvi. Posloužila jako námět k filmu a k častému zamyšlení.

ZHODNOCENÍ KNIHY:

Moc se mi líbilo sepsání v podstatě jednoho dne do 500stránkové knihy plné dobrodružství a přemýšlení.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Moon, 15.03.2018

­­­­

Diskuse k výpisku
Dan Brown - Šifra mistra Leonarda (6)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)