ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Brown Dan (*22.06.1964)

   
­­­­

Digitální pevnost

Ve spoustě thrillerů se to jen hemží palnými zbraněmi, bombardéry, tanky a výbušninami. V tomto se nebojuje na zemi ani ve vzduchu, nýbrž na harddiscích počítačů, a výbušninou tady není semtex, ale cosi záhadného, co se jako bájná obluda vynořilo z počítačové sítě. V příběhu, který musí uchvátit snad každého, kdo alespoň jednou v životě seděl u počítače, spolu "hodní" a "zlí" hoši bojují o tajný kód - i když, ne tak docela. Bojují spíš o to, kdo dřív zjistí, co tím tajným kódem vlastně je. Jediné, co o něm všichni vědí, je to, že je schopen zvrátit rovnováhu celého světa, a tak, jak jej známe, ho vymazat z vesmíru. Zneškodnit virtuální "bombu" se místo populárního agenta 007, s nímž si co do úžasných nápadů nijak nezadá, se pokouší Susan Fletcherová, půvabná dáma s brilantním mozkem matematického génia. Ze všech sil se snaží zachránit ty, jimž věří, ale její boj se brzy stává bojem o vlastní život a posléze i o život muže, jehož miluje...

HLAVNÍ POSTAVY:

Susan - nejlepší dešifrantka NSA; je chytrá
David - profesor; odvážný; umí si poradit se vším
Strathomr - šéf dešifrovacím oddělení v NSA, zbabělec
Tankado - genius, chudák, mstitel

DĚJ:

Ensei Tankado byl geniální programátor, jenž vytvořil nerozluštitelný kód, který by dal volnou ruku kdekomu - i teroristům. Výkonný počítač amerického Úřadu národní bezpečnosti TRANSLTR dostal tento kód za úkol vyluštit, ale bohužel se na něm zavaří. Ovšem tvůrce tohoto kódu je zabit, i když to vypadá jako normální úmrtí. Tankado ani nestihl předat klíč k tomu, aby ten kód rozluštili. Ten klíč nosil Tankado vždy u sebe. Měl ho vyrytý na zlatém prstenu, který měl na ruce, ale když ho našli, u sebe ho neměl.
Susan Fletcherová pracuje v Úřadu národní bezpečnosti v dešifrovacím oddělení. Jednoho dne si ji zavolal šéf Strathomr a povolal ji ihned do služby, že mají nouzovou situaci.
David Becker, profesor na Georgetownské univerzitě, byl NSA (Úřad národní bezpečnosti) povolán, protože se zaměstnanci úřadu domnívali, že původní sdělení v kódu bylo napsáno mandarínskou čínštinou. Měl tudíž překládat znaky tak, jak je oni budou dešifrovat. Tam se David seznámil se Susan a padli si do oka. Měli stejné záliby a jiné věci.
TRANSLTR stavěli 5 let, vyžádal si půl milionu normohodin a 1,9 miliard dolarů. Pak byl ručně připájen poslední ze tří milionů procesorů o velikosti poštovní známky a byl uzavřen do keramického krytu. A tak se narodil TRANSLTR. Jednoho dne dostal přelousknout ten neobvyklý kód, který přišel zvenku. Nejdéle mu rozluštění trvalo jen 3 hodiny, ale tento kód louskal neuvěřitelných 15 hodin, když právě přišla Susan za šéfem.
David, mezitím co Susan mluví se šéfem, přiletěl do Španělska, dostal tam od NSA úkol. Měl jít prohledat věci Tankada a najít nějaký nepatrný předmět, který by mohl být klíčem. Ale bohužel zjistí, že nic u sebe neměl. Tankado před tím, než zemřel, stihl dát prsten jedné dívce, jež přihlížela. David zjistil, že nemá všechny jeho věci, že chybí prsten, a tak se jej vydává hledat. Ovšem pronásledují ho. Oni taky chtějí získat ten klíč a proč by se namáhali ho hledat, když jen stačí sledovat? Nakonec se Davidovi podaří získat ten prsten jen o vlásek, zjišťuje, že na něm je vyryt klíč, který potřebují.
Nakonec se David ze Španělska spojí s NSA. Susan viděla ztrhané rysy Davida. Ten jí přečetl nápis z prstenu - bylo tam napsáno: Q...U...I...S... mezera... C... Heslo sloužilo jako blokace viru, který TRANSLTR měl v sobě a pomalounku ten vir boural jeho obrany, aby TRANSLTR mohl být zpřístupněn celému světu. Zbývalo jim na to jen 7 minut a stále nepřicházeli na blokační heslo. Po minutě dostali otázku, kterou z těch písmen vyčetli, ptala se na: PRVOTNÍ ROZDÍL MEZI PRVKY ZODPOVĚDNÝMI ZA KATASTROFU V HIROŠIMĚ A NAGASAKI. Zbývala jim už jen minuta. Nakonec se obrana protrhla a valily se návštěvy zvenčí. Ale zjistili, že odpověď je 3. Nakonec byl blokační kód potvrzen. Natáhli zpět ochranné filtry.
David se vrátil domů za Susan. Chtěl si ji vzít.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: sun.care, 24.11.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
Dan Brown - Digitální pevnostMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­