ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Brown Dan (*22.06.1964)

­­­­

Andělé a démoni (2)

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Z angličtiny přeložila Michala Marková, 560 stran, nakladatelství Argo, Praha, 2006

DOBA A MÍSTO DĚJE:

20. století ve Švýcarsku a Itálii

POSTAVY:

Robert Langdon - profesor na Harvardu, odborník na ilumináty, zabývá se náboženskou symbolikou
Vittorie - vědkyně, zaměstnankyně CERNu, bioložka
Leonardo Vetra - věděc a kněz, zaměstnanec CERNu, adoptivní otec Vittorie
Maxmilian Kohler - šéf CERNu, ochrnutý
Camerlengo - papežův svěřenec a přítel, po papežově smrti nejdůležitější osoba ve Vatikánu

OBSAH:

V CERNu byl brutálně zavražděn Leonardo Vetra. Byl to vědec, který se snažil dokázat, že věda a církev si neodporují. S dcerou Vittorií zopakovali v laboratoři velký třesk, čímž dokázali existenci Boha. Kromě hmoty sestrojili i antihmotu, která byla ukradena. Antihmota je velmi nebezpečná a dokáže zdevastovat velký prostor. Robert Langdon zjišťuje, že vraždu mají na svědomí ilumináti, tajné bratrstvo, které se skládalo z mnoha vědců, kteří chtěli zahubit církev. Maxmilian Kohler dostává zprávu, že antihmota je ve Vatikánu. Tam se právě koná konkláve, které připravuje Camerlengo. Papež nedávno zemřel. Čtyři nejdůležitější kardinálové byli uneseni ilumináty, každou hodinu je jeden zabit a ocejchován jedním ze čtyř prvků - země, vzduch, voda a oheň. Robert a Vittorie objevují díky tajnému spisu od Galilea iluminátskou stezku osvícení, která vede přes 4 římské kostely. Všechny kostely mají společné znaky - egyptské obelisky a anděly. Vittorie je unesena. Stezka končí v Andělském hradu, kde je bájné sídlo iluminátů. Robert zachraňuje Vittorii, přemůžou asasína, který má na svědomí vraždy Leonarda i čtyř kardinálů. Asasín poslouchal příkazy velitele Januse. Do Vatikánu přijíždí Maxmilian Kohler. Robert a Vittorie si myslí, že je to Janus. Kohler hovoří s Camerlengem. Camerlengo má na hruď vypálen poslední iluminátský cejch. Kohler je zabit, ale před smrtí dá Langdonovi kameru, na kterou natočil rozhovor s Camerlengem. Do výbuchu antihmoty zbývá jenom pár minut. Camerlengo dostává vnuknutí, ví, kde je antihmota. Běží do nekropole pod bazilikou svatého Petra, na hrobě svatého Petra je malý kontejner s antihmotou. Běží s ním do helikoptéry. Langdon si myslí, že Camerlengo shodí antihmotu nad mořem, ale ten má jiné úmysly. Vyletí s helikoptérou nahoru a sám se zachrání padákem, Langdona nechá samotného s antihmotou. Langdon se zachrání díky plachtě, která mu slouží jako padák. Dopadne do Tibery a je zachráněn. Z nahrávky Kohlera se dozví, že Camerlengo má na svědomí všechny vraždy i ztrátu antihmoty. Zinscenoval všechno tak, aby to vypadalo, že se ilumináti snaží zničit církev. Jeho cílem bylo kritizovat vědu a donutit lidi více věřit v Boha a na zázraky. Upálí se. Pravdu o jeho zradě se lidé nedozví. Robert a Vittorie se do sebe zamilují.

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Církev a věda si v zásadě neodporují, to pouze lidé mezi sebou bojují o moc.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha byla napínavá, ale trochu kýčovitá. Závěr byl pro mě překvapivý.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavla Čermáková, 21.09.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Dan Brown - Andělé a démoni (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­