ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Brown Dan (*22.06.1964)

   
­­­­

Andělé a démoni (4)

JAZYKOVÝ PLÁN:

Literární druh - epika; žánr - román. Dílo je psáno spisovnou češtinou, objevují se v něm termíny. Autor používá vyprávěcí styl a často i přímou řeč.

TÉMATICKÝ PLÁN:

Příběh je smyšlený, charakteristika postav je stručná, o to více podrobnější je však popis jednotlivých míst.
Hlavní postavy - Robert Langdon, Vittorie Vetrová, Camerlengo (Carlo Ventresca), kardinál Mortati, Asasín, Maxmilián Kohler
Vedlejší postavy - Leonardo Vetra, Gunther Glick, Olivieti, Rocher, kardinálové Lamassé, Guidera, Ebner a Baggia
Prostředí - Vatikán, Řím, CERN (ve Švýcarsku)

KOMPOZIČNÍ PLÁN:

Kniha obsahuje více dějových linií, ty na sebe navazují. Děj je chronologický, autor používá er-formu. Napětí - gradace.

OBSAH:

Hlavním hrdinou knihy je oxfordský profesor Robert Langdon, kterého jednoho dne brzy ráno přivolá ředitel výzkumného ústavu CERN Max Kohler. Na místě mu ukazuje mrtvolu kněze a vědce Leonarda Vetry. Podle všeho ho měla zavraždit tajná protikřesťanská sekta zvaná Ilumináti. S sebou vzal vrah i Vetrův nejnovější objev - antihmotu. Jenže podle Vittorie Vetrové, jeho dcery, vydrží antihmota pouze 24 hodin, následně exploduje. Z toho plyne, že ji musí co nejdříve najít. Jenže kde začít? Naštěstí jim zavolal někdo z Vatikánu, protože ji u nich našli. Robert s Vittorií se tam ihned vydávají. Tam zjišťují, že se právě koná konkláve a že byli uneseni čtyři kardinálové. Zpočátku jim gardisté nevěří, ale pak někdo zavolá Camerlengovi - nejdůležitějšímu muži ve Vatikánu - a sdělí mu, že má čtyři kardinály, které zavraždí. Robert s Vittorií jsou vrahovi, který každou hodinu zabije a ocejchuje jednoho kardinála, na stopě. Postupně prochází Berniniho stezku osvícení, která vede až do iluminátského chrámu. Jenže se blíží výbuch antihmoty. Camerlengo má schůzku s Kohlerem, kde při nedorozumění ředitele CERNu zastřelí jeden z gardistů. Ten však ještě stihne dát Robertovi kazetu s videonahrávkou. Poté má Camerlengo zjevení, ve kterém vidí, kde je schovaná antihmota. Vynáší ji tedy v doprovodu gardistů ven a společně s Robertem letí vrtulníkem co nejvýše, aby výbuch nezasáhl Vatikán. Camerlengo pak ale vyskočí s padákem a nechá Roberta ve vrtulníku samotného s antihmotou. Tomu se nakonec podaří zachránit díky kusu plachty. Když se dostane zpět do Vatikánu, společně poznají, že žádní Ilumináti neexistují. Vyplývá najevo, že vše zapříčinil Camerlengo. Zabil papeže, najal vraha, který zabil kardinály a Leonarda Vetru a poté ukradl antihmotu. To Carlo neunesl a zaživa se upálil. Kardinálové světu vše zatajili, a tak se o tom mluví jako o zázraku. Nakonec byl Mortati zvolen papežem.

CITÁT Z KNIHY:

To, co Camerlengo s antihmotou provedl, Langdona naprosto zaskočilo. Opatrně ho umístil do plechové bedny. Přiklopil těžké víko a klíčem bednu zase zamkl.
"Co to děláte?" ptal se Langdon.
"Chráním nás před pokušením." Camerlengo vyhodil klíč oknem ven.
Klíč zavířil do tmy a Langdon měl pocit, že se tam s ním řítí i jeho duše.
Pak se Camerlengo chopil nylonového pytle a protáhl paže skrz popruhy. Kolem břicha si zapnul pás, pak si celou věc utáhl jako batoh a otočil se k ohromenému Robertu Langdonovi.
"Omlouvám se," řekl. "Takhle to být nemělo."
Otevřel dvířka na své straně a vrhl se do noci.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: FS, 03.04.2008

­­­­

Diskuse k výpisku
Dan Brown - Andělé a démoni (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­