ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Brown Dan (*22.06.1964)

­­­­

Andělé a démoni (3)

V knize Andělé a démoni americký spisovatel Dan Brown poprvé představil postavu hardvardského symbologa Roberta Langdona, který se pak znovu objevuje ve světovém bestselleru Da Vinciho kód. Langdon je při návštěvě Evropy povolán k případu rituální vraždy, k jejímuž objasnění může přispět díky své znalosti v oboru kódů a šifrování a dějin tajných společností.
Ve špičkovém švýcarském výzkumném ústavu CERN je nalezen brutálně zavražděný vědec...

Ve Švýcarsku ve výzkumném ústavu CERN byl zavražděn Leonardo Vetra, vědec a kněz, který chtěl dokázat, že církev a věda mají něco společného. Vetra se svojí adoptivní dcerou zrekonstruovali velký třesk a k hmotě, kterou vytvořili, sestrojili i antihmotu, jež byla ukradena při zabití Vetry. Ta je velmi výbušná, stačí jen ng a je po celém velkém městě, ale kde tedy je? Hned po této události volá ředitel CERNu Robertu Langdonovi, symbolistovi, který vyučuje na Harvardu. Byl přivolán na místo činu, protože oběť měla na těle vypálený znak iluminátu. Jako ilumináti se označovalo tajné bratrstvo, které už dávno zaniklo. Ale jak to vypadá, vstali nejspíše z mrtvých a jsou zase obnoveni. Toto bratrstvo odjakživa bylo proti katolické církvi.
V této době probíhá volba papeže konkláve. Tato volba probíhá v Sixtinské kapli, kde se sejdou kardinálové, aby se domluvili, koho zvolí za nového papeže. Na to vše dohlíží komorník zesnulého papeže Camerlengo. Camerlengo je pěkně nervózní, protože se ještě neobjevili 4 kardinálové a konkláve měla už za chvíli začínat.
Mezitím ředitel CERNu Maxmilian Kohler dostává zprávu, že antihmota je schovaná ve Vatikánu. Robert ihned s dcerou Vetry Vittorií, která přiletěla, jak nejdříve mohla, odjíždějí do Vatikánu. Když tam dorazí, díky jednomu ze spisů od Galilea se vydávají po Římě na tajnou stezku zasvěcení. Tato stezka by měla končit v ložích iluminátských. Tam by chtěli najít něco, čím by zachránili svaté město Vatikán.
Kardinálové jsou postupně zabiti a ocejchováni symbolem vody, vzduchu, ohně a země. Nikdo neví, kde se skrývá ten pachatel a nikdo neví, jak vypadá poslední cejch. Robert s Vittorií se vydávají po jeho stopách. Tuto událost točí televizní stanice, která dostala anonymní typ na dobrý úlovek. Ve sletu událostí je unesena Vittorie. Robert se ji vydává zachránit. Tajná stezka končí u Andělského hradu, Robert přemůže asasína, jenž na povel zabil kardinály a Vittorie je zase na svobodě.
Zatím se ve Vatikánu roznese hláška, že komorník zabil papeže, protože papež mu řekl, že měl syna a že tím synem byl právě on. A tak se komorník na celou církev a na samotného papeže tolik naštval, až ho otrávil jeho léky.
Ale předtím ho navštívil Kohler na invalidním vozíku. Komorník vše tak narafičil, aby to vypadalo, že Kohler je hlavní vůdce iluminátu. Ale Kohler před svojí smrtí ještě stačí dát Robertovi videokameru, kde je natočen jejich rozhovor. A tak vše vyšlo na světlo.
Robert s Vittorií pátrají po antihmotě, naleznou ji. Robert se obětuje a s vrtulníkem vystoupá do výše, ve které antihmota nic nezpůsobí. Robert vyskočí z vrtulníku, ve kterém zanechá antihmotu. Při pádu z výšky si roztáhl svoji bundu, která ho trošku přibrzdila. Robert měl štěstí, že dopadl do řeky a zachránil si svůj život. A jak to tak bývá, Robert se s Vittorií do sebe zamilují.
Komorník Camerlengo nesnesl tu hanbu, tak se sám upálil.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: sun.care, 03.03.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Dan Brown - Andělé a démoni (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­