ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Brown Dan (*22.06.1964)

   
­­­­

Andělé a démoni

Hlavním hrdinou této prvotiny Dana Browna je uznávaný harvardský symbolista a expert na význam náboženských a historických symbolů - Robert Langdon. Jednoho dne 5 hodin po půlnoci mu zavolá ředitel švýcarského výzkumného ústavu CERN - Maximilián Kohler a žádá ho, aby okamžitě přiletěl do Ženevy. Robert je přepraven speciálním letadlem-nadzvukovou rychlostí do Švýcarska za 1 hodinu, kde byl zavražděn vynálezce a kněz Leonardo Vetra. Na jeho hrudi je vypálen znak Iluminátů, naprosto unikátní znak tajného společenství, které v historii a možná i dnes usiluje o pád katolické církve. Leonardo Vetra se snažil celý život skloubit vědu a církev, se svou adoptivní dcerou Vittorií vyrobili antihmotu "z ničeho". Jedná se o silně výbušnou hmotu, které někdo z CERNu ukradl několik ng. I tato nepatrná částečka zničí všechno v dosahu 0,5 km do 24 hodin. Robert se s Vittorií vydává do Vatikánu, aby zabránil zničení srdce církve. Zrovna probíhá volba papeže, ale nešťastnou náhodou chybí čtyři nejsilnější kandidáti. Robert a Vittorie přesvědčují velitele švýcarské gardy Olivettiho a camerlenga Carla Ventrescu, aby uvěřili, že Vatikán je v nebezpečí. V tu chvíli zavolá únosce preferitů a oznámí brzký výbuch Vatikánu a že každou hodinu od 20:00 zabije jednoho kardinála; o půlnoci bude církev zničena. Rozbíhá se maratón a všichni se snaží zabránit vraždám a výbuchům. Je tady samozřejmě i tisk a hrozba výbuchu. Všichni preferité zemřou, ale je také objevena Berniniho stezka, po které v historii kráčeli vědci, aby se v andělské pevnosti mohli radit za zády církve o vědě. Závěr knihy je až příliš fantastický: camerlengo najal vraha preferitů, umístil antihmotu do Vatikánu a chtěl ji nechat vybouchnout a také stojí za vraždou bývalého papeže, protože zradil církev - měl dítě. Kardinál Mortati, který dělal v tu dobu ďáblova advokáta, řekne pravdu o dítěti, kterým vlastně je Carlo Ventresca sám. Ten uprchne a na střeše Vatikánu se upálí. Bomba nevybuchne a Robert s Vittorií se do sebe zamilují.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Karolina Tauberová, 08.04.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
Dan Brown - Andělé a démoniMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­