ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Brown Dan (*22.06.1964)

­­­­

Da Vinciho kód (Šifra mistra Leonarda)

Speciální obrazové vydání světového bestselleru amerického autora Dana Browna pod ve světě všeobecně používaným názvem Da Vinciho kód (první číslo vydání vyšlo pod titulem Šifra mistra Leonarda).

Odborník na symboly Robert Langdon je obviněn z vraždy Jacquesa Sauniera, kterou nespáchal. Věří mu jedině Saunierova vnučka Sofie (sirotek, její rodina - kromě dědečka - zemřela při dopravní nehodě). Společně utíkají před policií a řeší největší tajemství lidstva.
Saunier jim totiž ještě před svým zavražděním připravil velikou záhadu - svlékl se a naranžoval své tělo do podoby obrazu od Leonarda da Vinciho Vitriviova figura. Nechal jim tam také záhadný text. Sofia nakonec s Langdonem první šifru, kterou jim Saunier připravil, úspěšně vyřeší. Dovede je ke zvláštnímu klíči, na němž je napsána adresa, na kterou se oba vydají. Jsou pronásledováni policií, ale úspěšně jí unikají. Po cestě Langdon Sofii vysvětlí, že její dědeček byl nejspíš velmistr Převorství sionského - tajného spolku, který má za úkol hlídat největší tajemství světa. Podle dohadů mnoha odborníku jde o Svatý grál. Nakonec je adresa dovede ke švýcarské bance. Tam po mnohých problémech s policií vyzvednou dřevěnou skřínku. V autě zjistí, že se ve skřínce nachází kryptex - mramorový válec, do něhož se člověk dostane teprve až sestaví kód na povrchu. Při špatném hesle se uvnitř rozlije ocet, který zničí papír ukrytý v kryptexu. Langdon se Sofií jsou v nebezpečí. Proto se rozhodnou vyhledat pomoc u Leigha Teabinga - bohatého muže, který se velmi zajímá o Svatý grál.
Teabing je přijme. Langdon s Teabingem vysvětlí Sofii pravou podstatu Svatého grálu. Svatý grál jsou vlastně ostatky Máří Magdaleny. Máří Magdalena měla dítě s Ježíšem. A jejich potomci žijí až dodnes. Církev vlastně změnila Ježíše do podoby, kterou ona potřebovala k ovládnutí lidí. Existují o tom důkazy, které chce církev zničit. Po dlouhém bádání Langdon přijde na heslo u kryptexu. Uvnitř ale najdou druhý kryptex mnohem menší. Musí však také čelit nástrahám Učitele, který nechal zabít Sofinina dědečka a poslal na ně Silase (mnich plně oddaný Učiteli), aby získal kryptex. Silas se stane jejich zajatcem. Všichni odletí Teabingovým soukromým letadlem do Anglie. Při řešení dalšího hesla je však napadne Rémy (Teabingův sluha) a Silas, kterého osvobodil. Získají kryptex a zajmou Teabinga. Langdonovi se mezitím se Sofií podaří přijít na správné heslo.
Nakonec se ale ukáže, že Učitel je vlastně Teabing. Chce tajemství odhalit světu. Neváhal se přitom zbavit Sofiina dědečka a ostatních hlídačů. Zabil také Rémyho, protože on jediný věděl, že on je vlastně Učitel. A na Silase poslal policii. Langdon se Sofií od něj získají kryptex. Teaberta odvede policie do vězení, která mezitím zjistila, že Langdon je vlastně nevinný. Lísteček, který objevili Langdon se Sofií po zadání hesla v kryptexu, je navádí do Roslimského chrámu. Tam se Sofie setká se svou babičkou a bratrem. Ukáže se totiž, že při údajné autonehodě zahynuli pouze její rodiče. Dědeček byl potom nucen rozdělit jejich rodinu.
Pravda je nakonec nalezena v Paříži u Obrácené pyramidy. Pod ní je totiž malá pyramida připomínající hrobku. Tam je ukryto největší tajemství lidstva a turisté z celého světa se mu přicházejí poklonit.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Anuška, 24.05.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Dan Brown - Da Vinciho kód (Šifra mistra Leonarda)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)