ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Brown Dan (*22.06.1964)

­­­­

Šifra mistra Leonarda (3)

Jednoho dne byl Robert Langdon vyrušen ze svého pohodlí policejním seržantem, který mu zavolal. Později se dostaví osobně, aby Roberta Langdona odvedl jako podezřelého na místo činu v Louvru. Langdon, hned jak vstoupí do Louvru, musí překonat první překážku - jet výtahem; nemá rád tak malé místnosti, kde je málo vzduchu.

Když dorazí na místo činu, vidí mrtvolu správce Jacquese Sauniera, jenž byl nahý a jeho tělo bylo divně položeno. Po delším zkoumáním se zjistilo, že to má symbolizovat Vitruviovu figuru (obraz nahého muže), jež nakreslil Leonardo da Vinci. Jacquese zanechal vedle sebe napsaný vzkaz: "13-3-2-21-1-1-8-5", "Ni pomýlený Draco! On, Satan, loví lid!" "PS: Najdi Roberta Langdona". Nikdo tento vzkaz nechápal, ani Langdon nerozuměl tomu, jak je možné, že se tam objevilo jeho jméno. Není divu, že ho sem přivedli, měl se s ním totiž v den vraždy sejít.

Po nějaké době se tam objeví Sophie Neveuová, která pracuje jako kryptoložka. Ke všemu mrtvý správce byl jejím dědečkem. Říkal jí s oblibou Princezna Sophie. Proto to "PS: Najdi R.L." Sophie dala Langdonovi mobilní telefon, že si má vyzvednout vzkaz, ale místo toho si jej přečetla sama. Sdělí mu, že vyšetřovatel Bezu Fache ho považuje za hlavního podezřelého, a ať jde na záchod. Tak ji Robert uposlechl. Tam mu vše vysvětlí a společně uprchnou. GPS, co měl Langdon v kabátu, vyhodili s mýdlem do auta, jež stálo před oknem. A tak se v Louvru snaží Langdon se Sophií utéct. Stále přemýšlejí nad vzkazem dědečka. A najednou to Langdona napadlo! PS nemusí znamenat jen Princezna Sophie, ale i Převorství Sionské. A ke všemu když verš přehází podle Fibonacciho posloupnosti, získává: Leonardo da Vinci - plátno Mony Lisy. A tak se rozhodnou vydat k obrazu Mony Lisy. Tam nacházejí další vzkaz od dědečka, je napsán na ochranném skle: "Malichernost a domýšlivost ovládly náboženské autority. Víra elévů slouží k adoraci lži a chrámů." Jejich mozky rotují a přemýšlejí a pak jim to dojde, přečtením prvních písmen slov dostávají další obraz - Madona ve skalách. Došlo jim, že další zastávka bude u ní. Došli tedy k ní a tam za obrazem nachází Sophie klíč, jenž už jednou našla u dědečka. Teď lituje, že od něho odešla a už s ním nikdy nenavázala kontakt, i když on o to stál. Na klíči je napsán název jedné z ulic - Rue Haxo, tam bude jejich další zastávka...

Zatímco Langdon se Sophii ujíždějí, v katedrále St.Sulpice je vrah dědečka Sophie; hledá určitou věc, kterou chtěl učitel, aby mu ji přinesl. Učitele nikdy neviděl, jen se vždy dorozumívali pouze přes vzkazy. Vrah byl albín se jménem Silas a hledal určitý kámen, ale nic bohužel nenašel. Sophiin dědeček byl připraven na takový den, a tak není divu, že tajemství si nechával jen pro sebe.

Na Rue Haxo stála velká banka, do které se dostali díky dědečkovu klíči. V trezoru nacházejí dřevenou skříňku, v ní je skryt kryptex, další hlavolam, který vymyslel sám Leonardo da Vinci.

Se skříňkou odjíždějí k Leighu Teabingovi, je to odborník přes převorství. Tam jim vysvětlí, co všechno se týká svatého grálu, i on sám se ho pokusil hledat, ale nikdy nedošel od konce. Grál je vlastně kalich a je symbolem ženy, tento kalich se dá zahlédnout i na obrazu Poslední večeře. Teabing se jim nabídl, že jim pomůže při hledání svatého grálu.

Silas stále pátral po tom, co hledal, sledoval Sophii a Langdona až k Teabingovi. Sir Leigh pomocí francouzské hole zabrání Silasovi, aby si odnesl kryptex. Z tohoto domu všichni prchají na letiště, aby mohli odletět do Anglie, cestou tam mají čest prozkoumat kryptex pořádně. Na krabičce byl napsán text, ale jeho písmo nikdo neznal, ovšem až na Sophii - ta ho znala od svého dědečka. Přiložila ho a byla to další hádanka, jež jim teď vrtala hlavou. Pomocí šifry dostali slovo sofia. Bylo to správné heslo, neboť kryptex se otevřel a schovával v sobě další kryptex. Tentokráte byla na něm napsána legenda.

V Anglii na letišti na ně čeká policie, aby je mohla zatknout, ale stihli udělat manévr, a tak když policie vtrhla do letadla, našla tam jen sira Leigha a jeho sluhu. Temple Street, tam je odvezl Leigh, protože z legendy mu došlo, že tam by mohli dostat odpověď. Ale na onom místě pak zjišťují, že není tím, které hledají.

Silas není ani o krok pozadu, a tak není divu, že je objevuje v téže budově a přepadne je, zmocní se kryptexu a i sira Leigha.
Po několika hodinách hledání v knihovně dostala Sophie s Langdonem vzkaz, ať si vyzvednou sira. Vyšetřovatel zatýká sira, protože se ukázala, že on je ten Učitel, ale co kryptex? Ten se po vyhození ocitl v rukách Langdona, který ho otevřel.

"Kde kalich v sobě tajně skrývá břit a dávný Roslin stráží její klid ji krášlí díla mistrů, nebe hvězd v ta místa právě dej se zpátky vést." - tento poslední vzkaz v sobě kryptex skrýval. Tento verš nabízí Sophii a Langdonovi poslední společné cestování do Rosslynské kaple. Tam se Sophie dozvídá svoji totožnost a svoji minulost.

Konečná zastávka je opět v Paříží v Louvru, kde zemřel Sophiin dědeček. V minulosti tam též byla růžová linie a na ní teď převrácená pyramida a pod ní je další, ale menší. Ta připomíná hrobku a v ní je ukryto největší tajemství lidstva...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: sun.care, 13.12.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Dan Brown - Šifra mistra Leonarda (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­