ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Brown Dan (*22.06.1964)

   
­­­­

Šifra mistra Leonarda

Když Silas zavěsil, kůže se mu zachvívala očekáváním.
Jedna hodina, pomyslel si, vděčný svému Učiteli za to, že mu poskytl čas k nezbytnému pokání předtím, než vstoupí do domu Páně. Musím svou duši očistit od dnešních hříchů. Hříchy, které dnes spáchal, byly vykonány se svatým posláním. K útokům na nepřátele Boží docházelo po staletí. Nebylo pochyb o tom, že mu bude odpuštěno.
Přesto Silas věděl, že rozhřešení si žádá oběť.
Zatáhl žaluzie, svlékl se do naha a klekl si doprostřed pokoje. Podíval se dolů na ostnatý pás, utažený kolem stehna. Všichni opravdoví následovníci Správné cesty tuto pomůcku nosili - kožený pás posetý ostrými kovovými hroty, které se zařezávaly do masa jako neustálá připomínka Kristova utrpení.
I když Silas měl dnes svůj pásek na sobě déle než požadované dvě hodiny, bylo mu jasné, že dnešní den není obyčejný. Uchopil přezku a utáhl pás ještě o jednu dírku, sleduje přitom, jak mu ocelové ostny pronikají hlouběji do masa. Pomalu vydechoval a užíval si očistný rituál své bolesti.
Bolest je dobrá, zašeptal Silas a opakoval posvátnou mantru otce Josemaria Escrivy - Učitele Učitelů. Přestože Escriva zemřel v roce 1975, jeho moudrost žila dál a tisíce věrných služebníků po celém světě opakovaly šeptem jeho slova, klečíce na zemi a vykonávajíce posvátný rituál, známý jako sebeumrtvování.
Silas nyní obrátil svou pozornost k provazu, hustě posetému uzlíky, který za ním ležel úhledně stočený na podlaze. Důtky. Uzlíky byly slepené zaschlou krví. Silas se nemohl dočkat očistných účinků vlastní agonie a dychtivě odříkal rychlou modlitbu. Pak sevřel do ruky jeden konec provazu, zavřel oči a ostře se švihl přes rameno. Okamžitě ucítil bolest v místech, kde mu uzlíky přilnuly k zádům. Pokračoval v mrskání, znovu a znovu.
Castigo corpus meum.
Konečně ucítil, jak mu po zádech stéká krev.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: w..., 13.05.2007

­­­­

Diskuse k úryvku
Dan Brown - Šifra mistra LeonardaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­