ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Brown Dan (*22.06.1964)

   
­­­­

Anatomie lži

- román Anatomie lži je novým vydáním románu Pavučina lží

Ve Spojených státech se blyští zlato ryzí i kočičí, zvláště v nejvyšších politických kruzích těsně před volbou prezidenta. Stejně působivě se prý třpytí krystalky ledu v nejzapadlejších končinách Antarktidy - a právě v tu dobu a na těchto místech začíná Dan Brown vyprávět strhující příběh o vědeckém objevu, který zásadně mění pohled na život na Zemi i ve vesmíru.
V románu, kde jedna dramatická událost rychle střídá druhou (takže by podle něj mohl být natočen prvotřídní thriller), autor hýří pečlivě vybranými informacemi ze světa vědy a nejmodernější techniky, vyslovuje se však i k nečekaně vážným otázkám týkajícím se například soukromého podnikání nebo morálky politiků, vojáků, vědců i novinářů. Kam až lze zajít v zájmu bezpečnosti státu? Skutečně účel světí prostředky?

OBSAH:

Rachel Sextonová, dcera senátora Sedgewicka Sextona, který kandiduje na prezidenta Spojených států, je náhle povolána jeho protikandidátem, současným prezidentem Zacharym Herneym, do Arktidy, aby jako součást týmu civilních vědců a odborníků ověřila pravost objevu NASA. Tím objevem je meteorit uložený hluboko pod povrchem ledovce, jenž našel program EOS, který neustále monitoruje Zemi a hledá místa se zvláštní strukturou. Meteorit má velkou hustotu, takže je satelity nalezen. Avšak to by nebylo nic zvláštního, v meteoritu jsou totiž zkameněliny, které nejsou známy na celé planetě, tudíž se jedná o potvrzení mimozemského života někde ve vesmíru. Pro NASA tento nález znamená velmi mnoho, protože je hlavním terčem kritiky předvolební kampaně Sextona, jenž na ni "vyhrabal" pár velice zajímavých věcí - například příšerně velký rozpočet, který se neustále zvyšuje a mnoho dalšího.
Mezitím se v okolí objevu nachází tým Delta Force, který situaci neustále pozoruje. Problémy se začnou objevovat s tím, jak jeden z civilních vědců Ming objeví na hladině místa, odkud byl vytažen meteorit, organismy, které se ale objevují pouze ve slané vodě. Což znamená, že meteorit mohl být dán do ledovce pomocí ponorky nějak zespodu. Delta Force pomocí nejmodernějšího vybavení zabije Minga, který se svalí do vody a začne pomalu klesat ke dnu. Po chvilce přijdou k hladině také Rachel, Mike Tolland, Corky a Norah, oni také uvidí tyto organismy, avšak Norah je začne přesvědčovat, že je nemožné, aby se tam vyskytovala slaná voda. Aby se nehádali, rozhodnou se jít tuto jámu oskenovat zvenku. Skenování ukáže, že skutečně pod jámou není žádný led, skener také objeví Mingovo tělo. V tu chvíli na ně všechny zaútočí tým Delta Force, který zabije Norah. Rachel, Mike a Corky uniknou, ale bohužel se dostanou až k moři, kde se s nimi utrhne kra. Radost z úniku střídá beznaděj, neboť jak uniknout z kry? Snad jen skokem do ledového moře. Rachel však alespoň vyzkouší bouchat do kry pomocí morseovky volání o pomoc SOS. To uslyší ponorka, která je zachrání.
Z ponorky jsou převezeni na Mikovu loď, kde zjistí, že meteorit byl podvrh, neboť Rachel objasnila záhadu, jak by mohl být spálen tak, jak je to možné pouze při tření v atmosféře. Zjistí, že zkameněliny pochází z moře. Rachel odešle dokumenty, jež potvrzují nepravost meteoritu svému otci Sextonovi s žádostí o pomoc, protože se objeví zase jednotka Delta Force, tentokrát se svým vůdcem. Na lodi dojde k boji, při němž se odhalí, že vůdcem Delty Force je šéf Rachel, který také naplánoval, aby se meteorit dal pod led, neboť chtěl zachránit NASA, kterou hodlá Sexton rozprodat veřejnému sektoru. Celá Delta Force zemře, neboť pod Mikeovou lodí bouchne mini sopka, avšak Rachel, Mike a Corky uniknou. Senátor Sexton Rachel nepomůže, a ještě hodlá uspořádat tiskovou konferenci, ve které hodlá odhalit nepravost meteoritu. Ale to už tam stihne dorazit Rachel, která se ho snaží zastavit, nepovede se jí to, ale mezitím, co se s ním bavila, Sextonova asistentka vymění dokumenty o nepravosti meteoritu za fotky, kde má Sexton milostný poměr právě s ní - o tomto poměru říkal, že neexistuje. Herney poté sám celému světu oznámí, že meteorit není pravý, ale že je to podvrh. Rachel a Mike se dají dohromady.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Don_Salieri, 06.03.2009

­­­­

Diskuse k výpisku
Dan Brown - Anatomie lžiMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)