ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Brown Dan (*22.06.1964)

   
­­­­

Šifra mistra Leonarda (4)

Vražedné tajemství zakódované do nejznámějšího Leonardova obrazu sahá až do dnešních dní... Ve hře není nic menšího než svatý grál!
Robert Langdon, uznávaný harvardský profesor náboženské symbolologie, pobývá služebně v Paříži, když v jeho hotelovém pokoji zazvoní telefon. Správce uměleckých sbírek v Louvru byl zavražděn. Co s tím má společného profesor historie? Důvod leží hned vedle mrtvého těla: nevysvětlitelná šifra, kterou tam policie objevila. Langdon se pouští do pátrání a ke svému ohromení náhle vidí, že kamsi do temnot vede stopa zřetelných nápovědí, viditelných pro všechny, kdo vidět chtějí, obsažených přímo v díle geniálního Leonarda da Vinci. Do hry se zapojí také talentovaná odbornice na šifry a kódy, Sophie Neveuová, a na světlo vycházejí další záhadné souvislosti, naznačující spojení zavražděného s elitní společností, tajným řádem zvaným Převorství sionské, jehož členem byl kdysi i sám Leonardo. Nastává bezdechá honba Paříží i Londýnem, zatímco nepřátelé beze jména a bez tváře se snaží všechno překazit. Pradávné tajemství, jehož zveřejnění by znamenalo přepsání lidských dějin, má zůstat navěky skryto...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Z anglického originálu The Da Vinci Code přeložil Zdík Dušek, nakladatelství Metafora, Praha, 2003, 511 stran

DOBA A MÍSTO DĚJE:

Současnost, Paříž, Londýn

HLAVNÍ POSTAVY:

Robert Langdon - uznávaný harvardský profesor náboženské symbologie, ve středních letech, svobodný
Sophie - jemná žena, pracuje v dešifrovacím oddělení
Jacques Sauniére - dlouholetý správce Louvru, dědeček Sophie, 73 let
sir Teabing - starší muž s tělesným postiženým, anglický původ, celý život zasvětil hledání svatého grálu
Remy - sluha, touží po penězích, alergický na buráky
Silas - albín, mnich, v mládí byl šikanován a bit, bylo mu velice ubližováno, než přišel do Opus Dei

FAKTA:

Převorství sionské - evropská tajná společnost založená roku 1099. V roce 1975 byly v pařížské Bibliothéque Nationale objeveny dokumenty známé pod označením Les Dossiers Secrets, v nichž byla uvedena jména řady členů Převorství sionského, včetně sira Isaaca Newtona, Botticelliho, Victora Huga, Claudea Debussyho a Leonarda da Vinci.

Opus Dei ("Dílo Boží") - hluboce oddaná, kontroverzní katolická skupina, která se stala předmětem mnoha policejních vyšetřování v souvislosti se zprávami o vymývání mozků, nátlaku a nebezpečné praxi zvané sebeumrtvování. Opus Dei nedávno dokončilo stavbu svého Národního ústředí na 243 Lexington Avenue v New York City v hodnotě 47 milionů dolarů.

OBSAH:

Správce Sauniére je zavražděn v Louvru. Před smrtí ale stihne naaranžovat své tělo do podoby Vitruviovy figury, nakreslit svou krví na tělo pentagram a napsat v Louvru tajné vzkazy pro svoji vnučku Sophii, která s ním před 10 lety přerušila kontakt. Sophie a Robert Langdon šifru vyřeší, všechno je spojeno s obrazy Leonarda da Vinci. Robert se stává hlavním podezřelým pro francouzskou policii. Sophie se dozvídá pravdu o svém dědečkovi - byl velmistrem Převorství sionského. Čtyři hlavní představitelé Převorství sionského (mezi nimi Sauniére) vědí, kde je ukrytý svatý grál. Všichni byli zavražděni. Vraždu spáchal fanatický mnich Silas, člen Opus Dei. Silas se pro svého Učitele snaží získat základní kámen, ale Sauniére a další tři lidé, které zabil, ho přivádí na falešnou stopu. Sophie a Robert najdou v curyšské bance základní kámen. Utíkají před policií. Jdou do domu sira Teabinga, od kterého žádají pomoc při řešení šifry, která vede k obsahu základního kamene. Sophie se dozvídá, že svatý grál není kalich, ale kalich je symbolem ženy, jíž považovalo za božskou i Převorství. Leonardo da Vinci na nástěnné malbě Poslední večeře znázornil vedle Ježíše ženu - svoji manželku Máří Magdalénu, s níž měl dceru Sáru.

Potomci Ježíše tvoří rod Merovejců. Svatý grál jsou ostatky Máří Magdalény a dokumenty, které se církev snažila odstranit. Tyto dokumenty jsou svědectvím o Ježíšově manželství a uctívání Bohyně a ženství. Sophie, Robert a sir Teabing rozluští další šifru a odlétají tajně do Anglie. Teabingův sluha Remy (pracující také pro Učitele) a Silas unáší Teabinga a kradou základní kámen. Další šifra vede k hrobu Isaaca Newtona. Teabing je ohrožuje zbraní, protože on je Učitel, který využil Opus Dei, aby našel svatý grál. Jeho cílem bylo, aby se veřejnost dozvěděla pravdu. Zabil Remyho. Robert se Sofií se dostávají k obsahu základního kamene, Teabing je zatčen. Robert a Sofie cestují do Skotska, protože to podle šifry vypadá, že je v jednom chrámu ukrytý svatý grál. Místo toho se Sofie setkává se svou babičkou a bratrem, které považovala za mrtvé. Skrývali se, aby ochránili Sofii. Robert se vrací do Paříže (se Sofií si smluvili schůzku) a uvědomí si, že svatý grál je v Paříži, bezpečně ukryt v prostorách pod Louvrem.

MYŠLENKA DÍLA:

Měli bychom si uvědomit, že Bibli psali, cenzurovali a pozměnili lidé, není napsaná Bohem.

CITÁT Z KNIHY:

"Má drahá," usmál se Teabing, "až do tohoto historického okamžiku se na Ježíše jeho následovníci dívali jako na smrtelného proroka... jako na velkého a mocného muže, ale přesto člověka. Smrtelníka."
"Ne jako na Božího syna?"
"Správně," prohlásil Teabing. "Prohlášení Ježíše za Božího syna bylo oficiálně navrženo na tomto koncilu a pak se o něm hlasovalo."
"Počkejte. Tvrdíte, že Ježíšovo božství je výsledkem nějakého hlasování?"

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha mě velice zaujala, je fascinující, přečetla jsem ji velice rychle.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavla Čermáková, 21.09.2008

­­­­

Diskuse k výpisku
Dan Brown - Šifra mistra Leonarda (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­