ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Brown Dan (*22.06.1964)

­­­­

Andělé a démoni (9)

Objevitel antihmoty je brutálně zavražděn a na těle má vypálen znak satanistického bratrstva. Do pátrání po vrazích i nebezpečné antihmotě se pouští vědcova dcera s pomocí experta na náboženské symboly. Stopy je zavedou do Vatikánu v době volby papeže.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Metafora v Praze roku 2003 (1. vydání). Z anglického originálu Angels & Demons přeložil Lubomír Kotačka. Počet stran: 580. ISBN: 80-86518-43-4.

CHARAKTERISTIKA DÍLA:

Fantaskní román popisující dobrodružství Roberta Langdona. Celou knihou prostupuje otázka vztahu mezi náboženstvím a vědou a na základě knižní předlohy byl natočen stejnojmenný film režírovaný Ronem Howardem.

HLAVNÍ POSTAVY:

Robert Langdon - učitel na Harvardské univerzitě, vášnivý historik, zabývající se náboženskou symbolikou
Vittoria Vetrová - pracuje v CERNu; bioložka, vynalezla antihmotu spolu se svým otcem Leonardem Vetrou
Carlo Ventresca - camerlengo (dočasný vůdce po papežově smrti)
Hassassin - iluminátský zabiják
Maxmilián Kohler - ředitel CERNu; upoutaný na vozíček
Olivetti - velitel švýcarské gardy
kardinál Mortati - velký elektor konkláve, později papež
Ghunter Click - ambiciózní reportér BBC
Chinita Marciová - kameramanka Ghuntera Clicka
Chartrand - příslušník švýcarské gardy
Rocher - jeden z příslušníků švýcarské gardy, nakonec nepravdivě označen iluminátem

DĚJOVÁ LINIE:

Děj začíná v bytě Roberta Langdona, kterého z jeho obyčejného života vytrhne náhlá prosba o pomoc. Tím se Robert ocitá na půdě vědeckého institutu CERN, kde se setkává s ředitelem Maxmiliánem Kohlerem, energickou Vittorii Vetrovou a jednou neobyčejnou vraždou. Obětí je otec Vittorie, Leonardo Vetra, na jehož hrudi je vypálený iluminátský ambigram. Zprvu se zdá, že vše je jenom krutý žert, ale situace se náhle změní poté, co zmizí kapka antihmoty a je ukryta někde ve Vatikánu, kde začíná volba nového papeže - konkláve.

Robert a Vittoria tak letí do Vatikánu. Mezitím však už iluminátské bratrstvo naplno rozjíždí svoji akci, jsou uneseni 4 kardinálové a každou hodinu má být jeden z nich zavražděn. To přivede Roberta na iluminátskou Cestu osvícení, ale jeho snahy kardinály zachránit je vždy marná. Navíc je unesena Vittoria a Robert se ji odhodlá hledat v Andělském hradu, kde Cesta osvícení končí. Po vysilujícím zápasu s Hassasinem, zabijákem všech kardinálu, je Vittoria osvobozena. Není však ještě vyhráno. Ve Vatikánu pomalu odtikává půlnoc - čas, kdy má být antihmota odpálena. Má však přijet zachránce, ale to je jenom krytí pro domnělého vůdce Iluminátu, aby mohl zavraždit poslední překážku - camerlenga Carla Ventrescu. Ten je opravdu nalezen ve své pracovně s vypáleným posledním iluminátským ambigramem na hrudi. Je však ještě na živu a pomocí vnuknutí zničí antihmotu. Lidé šílí a provolávají slávu Bohu a camerlengovi.

Velkolepý konec knihy však uvádí všechno na pravou míru. Ukazuje všechno jako geniální plán Carla Ventrescy, v němž šlo o to semknout lidi dohromady a naučit věřit. Šel však k tomuto cíli doslova přes mrtvoly, protože zabil kardinály, Leonarda Vetru i svého otce (předchozího papeže).

Úplný závěr je věnován zvolení kardinála Mortatiho novým papežem a milostnému románku Roberta s Vittorií. Avšak celá kniha vás také donutí přemýšlet, jestli si vůbec někdy věda podá ruku spolu s náboženstvím.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Danny, 10.02.2015

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Dan Brown - Andělé a démoni (9)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­