ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Brown Dan (*22.06.1964)

   
­­­­

Da Vinciho kód (Šifra mistra Leonarda) (2)

Tato kniha je údajně založena na pravdě. Alespoň tak vyzní úvod. Ovšem jste-li zběhlí v dějepise nebo alespoň sečtělejší než průměrný člověk, zjistíte, že dost věcí si Brown vymyslel.
Děj začíná ve francouzském Louvru, kde dojde k vraždě kurátora Jacquese Sauniéra. K této vraždě se dostane jeho vnučka, kryptoložka Sophie Neveuová, a učitel Robert Langdon, který je z vraždy křivě obviněn. Tito dva lidé se nesetkali náhodou, mají společně odhalit tajemství vzkazu, který Jacques Sauniére těsně před smrtí zanechal.
Vzkaz obsahuje odkaz na Da Vinciho, převorství sionské a svatý grál, který již po staletí opatruje. Je to ovšem přísně tajná záležitost a cesta k němu je opravdu složitá a je prakticky nemožné po ní kráčet, pokud k tomu není člověk předurčený. Sophie a Langdon jsou na můj vkus až příliš rychle u jádra věci. Je dost absurdní, že se dva lidé během pár hodin dostanou k věci po staletí střežené - na rozdíl od těch, kteří o to usilují celý svůj život a nedaří se jim...

VLASTNÍ NÁZOR:

Dan Brown pro znevšednění příběhu čerpá z historie, skutečných událostí a jevů (vydání, které mám já, je navíc doplněno fotografiemi). A aby to vše do sebe pěkně zapadalo a souhlasilo s jeho příběhem, používá svá vlastní propojení, vymýšlí a upravuje souvislosti. To je právě rizikem. Kniha je velmi lehce čitelná, snadná na zapamatování a orientaci. Ale představte si, že se s někým bavíte, dejme tomu třeba právě o svatém grálu, a začnete se dohadovat, že Brown to takhle napsal, vy jste to četli a prostě to víte. Rozhodli byste se podívat na Internet a zjistili, že nemáte pravdu. Brown to sice skutečně napsal, ale nebyla to úplně pravda. A to se mi nelíbí. Spousta věcí mi utkvěla v hlavě, ale bojím se je použít, protože si nejsem jistá jejich pravdivostí.
Nicméně příběh jako takový je dost povedený, střídáním akce, přemýšlení a odpočinku udržuje čtenářovu pozornost, je zajímavý svým námětem a originalitou.

Proč Brown a jeho Da Vinciho kód?
Tuhle knihu jsem dostala k narozeninám, to byl první důvod, proč jsem ji četla. Hlavním důvodem však byla zvědavost, protože se o této novince mluví dost často, tak abych byla v obraze. V knižní podobě je tento oblíbený příběh hodnocen mnohem lépe než ve filmové. Už vzhledem k představitelům Sophie a Langdona (A.Tattou a T.Hanks, moji oblíbenci) jsem usoudila, že to nemůže být špatné a něčím mě to lákalo.

Komu Da Vinciho kód?
Těžko říct. Ta kniha je nenáročná a poměrně zábavná, ale na druhou stranu příliš nereálná a dost dlouhá. Myslím, že číst by ji mohl každý, jsou tam pasáže k zamyšlení i napínavé.

VÝPISKY:

  1. "Jestlipak Fache ví, napadlo ho, že na výslovné přání Francoise Mitterranda tvoří pyramidu přesně 666 skleněných desek? Prezidentovo prazvláštní přání je od té doby předmětem sáhodlouhých spekulací milovníků konspiračních teorií, kteří tvrdí, že 666 je satanské číslo."

    Tohle je jeden z největších nesmyslů. Pyramida před Louvrem je tvořena z 654 kostek a pokud někomu vadí, pak proto, že se mu zkrátka nehodí skleněné monstrum před tak impozantní budovu, jakou ono muzeum je.

  2. "Pentagram je předkřesťanský symbol vztahující se k uctívání přírody. Naši předkové si svět představovali jako celek složený ze dvou polovin - mužské a ženské. Jejich bohové a bohyně společně udržovali rovnováhu sil. Jin a jang. Pokud ne, nastává ve světě chaos. Pentagram představuje ženskou polovinu všech věcí."

    Těžko říct, co je tady pravdou. Vzhledem k předchozí ukázce... Na druhou stranu je tento symbol spolehlivou vábničkou. Setkáváme se s ním velmi často, a to především v souvislosti se satanismem. Je proto zajímavé přečíst si jeho výklad. Navíc jin a jang požít v souvislosti s pentagramem, nevím nevím.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Mišel, 28.06.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
Dan Brown - Da Vinciho kód (Šifra mistra Leonarda) (2)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)