ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hugo Victor (*26.02.1802 - †22.05.1885)

   
­­­­

Dělníci moře

Příběh se odehrává na ostrově Guernseyi, což je ostrov mezi Normandií a Bretaní. Hlavní hrdina se jmenuje Gilliatt. Gilliatt je rybář a dobrý námořník, který žije osaměle od doby, co mu zemřela matka. Ostrované nemají Gilliatta rádi, neboť ho podezírají ze spojení s nadpřirozenými silami. Gilliatt žije ve svém domě nazývaném "Na vystrkově". Gilliatt je zamilovaný do Déruchetty, neteře váženého pana Lethierryho, majitele parníku Duranda. Déruchetta nemá rodiče, a tak se o ni stará strýc Lethierry. Ten nejvíce dbá o to, aby z Déruchetty byla dáma a do budoucnosti měla velké věno. Loď Duranda je první parní loď a velmi Lethierrymu vydělává, neboť přepravuje potraviny, dobytek a turisty. Kapitán Durandy je Clubin. Lethierrymu ukradl jeho "přítel" Rantaine peníze a utekl s nimi. Kapitán Clubin se to dozvěděl a donutil Rantaina, aby mu je vydal. Když Clubin plul s Durandou do Guernseye, loď zabloudila v mlze a ztroskotala. Všichni cestující kromě kapitána Clubina nasedli do záchranného člunu a odpluli. Kapitán měl s sebou ukradené peníze pana Lethierryho a chtěl předstírat svou smrt a utéct. To se mu však nepovedlo. Když se Lethierry dozvěděl, že Duranda ztroskotala, zhroutil se a prohlásil, že provdá Déruchettu za toho, kdo ze ztroskotané lodi získá stroj a doveze mu ho. Gilliatt se rozhodl, že stroj z Durandy získá. Když doplul ke skaliskům Douvry, kde se Duranda nacházela, všemi svými silami a s pomocí nejrůznějších triků a náčiní stroj z Durandy vytáhl. Na pobřeží objevil podmořskou jeskyni, kde bojoval s chobotnicí, kterou zabil, a kde našel kostru kapitána Clubina. Pozůstatky po Clubinovi poznal podle opasku se jménem kapitána. Za opaskem našel krabičku s penězi pana Lethierryho. Za několik týdnů se vrátil zpět do Guernseyi i se strojem. Lethierry se rozhodl splnit svůj slib a provdat Déruchettu za Gilliatta. Jenže Gilliatt se dozvěděl, že Déruchetta miluje mladého faráře Ebenezera, který náhle zbohatl. Gilliatt ukázal svou ušlechtilou povahu a pomohl Déruchettě i Ebenezerovi k tajnému sňatku i přes Lethierrův zákaz. Hned po skromném obřadu novomanželé odjeli do Anglie. Gilliatt vrátil panu Lethierrymu jeho peníze, za které si nechal postavit novou loď se starým strojem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Linmeistřice, 16.01.2008

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bídníci, Bídníci (2), Bídníci (3), Bídníci (4), Bídníci (5), Bídníci (6), Bídníci (7), Bídníci (8), Bídníci (9)
-Bídníci (rozbor)
-Bídníci - 1. díl
-Chrám Matky Boží v Paříži, Chrám Matky Boží v Paříži (2), Chrám Matky Boží v Paříži (3), Chrám Matky Boží v Paříži (4), Chrám Matky Boží v Paříži (5), Chrám Matky Boží v Paříži (6), Chrám Matky Boží v Paříži (7), Chrám Matky Boží v Paříži (8), Chrám Matky Boží v Paříži (9), Chrám Matky Boží v Paříži (10), Chrám Matky Boží v Paříži (11), Chrám Matky Boží v Paříži (12), Chrám Matky Boží v Paříži (13), Chrám Matky Boží v Paříži (14), Chrám Matky Boží v Paříži (15), Chrám Matky Boží v Paříži (16), Chrám Matky Boží v Paříži (17), Chrám Matky Boží v Paříži (18), Chrám Matky Boží v Paříži (19), Chrám Matky Boží v Paříži (20), Chrám Matky Boží v Paříži (21)
-Chrám Matky Boží v Paříži (rozbor)
-Dělníci moře, Dělníci moře (2)
-Hernani aneb Kastilská čest, Hernani aneb Kastilská čest (2)
-Muž, který se směje
-Veliký Jargal
-Zvoník u Matky Boží, Zvoník u Matky Boží (2), Zvoník u Matky Boží (3)
Čítanka-Chrám Matky Boží v Paříži, Chrám Matky Boží v Paříži (2), Chrám Matky Boží v Paříži (3), Chrám Matky Boží v Paříži (4), Chrám Matky Boží v Paříži (5), Chrám Matky Boží v Paříži (6)
-Dělníci moře
-Džinnové
-Eliška
-Obrazy z východu (Básně)
-Ó ty jsi plakala?
-Píseň dědečka
-Píseň mořských dobrodruhů
-Před bojem (Čtyři větry ducha)
-Své plachty, lodníci...
-Z ód a různých básní (Básně), Z ód a různých básní (Básně) (2), Z ód a různých básní (Básně) (3), Z ód a různých básní (Básně) (4)
­­­­

Diskuse k výpisku
Victor Hugo - Dělníci mořeMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­