ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hugo Victor (*26.02.1802 - †22.05.1885)

­­­­

Bídníci - 1. díl

Dvoudílný román pojednávající o bídě a o tom, co člověk dokáže v bídě udělat. Čtenáři ho mohou číst již od roku 1862.

První díl čítá přes 700 stran a je dělen na několik částí, v 1. knize se pojednává o velmi štědrém biskupovi Murielovi. A konečně od druhé části nám do podvědomí přichází hlavní hrdina Jean Valjean. Byl poslán na galeje za krádež chleba. Ukradl ho, aby děti jeho sestry netrpěly hladem. Z galejí je propuštěn po dlouhých 19 letech (trest + útěky). Když se dostane na svobodu, hledá místo, kde by mohl přespat, ale jelikož jako trestanec musí ukazovat průvodní list, kde je napsáno, že je trestanec, nikdo mu nocleh nechce poskytnout. S otevřenou náručí se setká až u biskupa Muriela. Jean Valjean dostane najíst, napít i měkkou postel. V noci ukradne biskupovi dva stříbrné svíce a zmizí. Po nějakém čase ho chytí strážníci a odvádí ho k Murielovi, aby mu ukázali, kdo ho okradl.
Jenže Muriel se zachová tak, že Jeanu Valjenovi svícny ponechá a žádá ho, aby se z něj stal slušný člověk. Jean Valjean přislíbí a vydává se z města na cestu. Po cestě okrade mladého chlapce Gervaise. Ale to je poslední zločin, který spáchá. Zvolí nové jméno a usadí se v městě Montreuil-sur-Mer. Díky jeho nápadu začne vesnice vzkvétat a on se stane jejím starostou pod jménem Madeleine. Náhodou se seznámí s ubohou Fantinou, prostitutkou, která byla bez jeho vědomí vyhozena z jeho podniku. Příčinou bylo její nemanželské dítě, jehož otcem byl nezodpovědný student, který odešel před jeho narozením. Dítě Fantina ukrývala v městečku Montfermeil u manželů Thénardiérových, aby se ve městě lidé nedozvěděli o ní jako svobodné matce a každý měsíc na ně musela platit.
Madelaine vyslechl příběh na smrt nemocné ženy, jejíž jediné uklouznutí spočívalo v bezmezné lásce. Madeleine se jí ujal, a protože si před smrtí přála jediné - spatřit ještě jedinkrát své milované dítě, které několik let neviděla - rozhodl se jí vyhovět a dceru jí přivést. Krčmář Thénardiér byl muž, který se snažil na dceři Fantinině Cosettě vydělat a zvyšoval nároky na posílání peněz na Cosettičnu výchovu. Byla to spíše jen záminka, aby se obohatil, protože Cosettka vyrůstala v nuzných podmínkách s dvěma nevlastními sestrami.
Mezitím byl v Paříži zajat muž, který byl považován za Jeana Valjeana a byl souzen za krádež, jíž se Jean Valjean dopustil po propuštění z galejí. V pravém Jeanu Valjanovi, tedy Madelainovi, se probudilo svědomí a dobrovolně se jel do Paříže udat, aby ušetřil nevinného. Tímto odhalením získal navrch policejní strážník Javert, který něco podobného dávno tušil. Přese všechny své dobré skutky a snahu po nápravě předešlých činů byl J.V. znovu vězněn a Fantina zemřela, aniž své dítě spatřila. Tím končí 1. díl.

Shrnuto do knih, které celkově tvoří Bídníky:
První část knihy je zasvěcena pouze biskupu Murielovi a popisu, jak a kde žil a co vykonával.
Od druhé knihy je děj svižný a psaný poutavě.
Třetí kniha je věnovaná mladé a krásné bezdětné Fantině a zamilovanému mládí.
Bohužel ve 4. knize musí opustit Cosettu, aby uživila sebe a i ji.
V páté knize se Jean Valjean stává starostou a váženým mužem, jenže již v 6. knize se Javert domnívá, že Madelaine = Jean Valjean.
V 7. a 8. knize se Madaleine přiznává ke zločinům a je zajat.
Celkově těchto 7 knih nazývá autor Fantina, 1. díl Bídníků obsahuje ještě další 2 soubory knih - Cosetta a Marius.

Tento příběh se líbí nejen mně ale zajisté i mnoha dalším. Můžeme ho spatřit v divadelní, muzikálové a filmové formě.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pája delfínek, 04.06.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bídníci, Bídníci (2), Bídníci (3), Bídníci (4), Bídníci (5), Bídníci (6), Bídníci (7), Bídníci (8), Bídníci (9)
-Bídníci (rozbor)
-Bídníci - 1. díl
-Chrám Matky Boží v Paříži, Chrám Matky Boží v Paříži (2), Chrám Matky Boží v Paříži (3), Chrám Matky Boží v Paříži (4), Chrám Matky Boží v Paříži (5), Chrám Matky Boží v Paříži (6), Chrám Matky Boží v Paříži (7), Chrám Matky Boží v Paříži (8), Chrám Matky Boží v Paříži (9), Chrám Matky Boží v Paříži (10), Chrám Matky Boží v Paříži (11), Chrám Matky Boží v Paříži (12), Chrám Matky Boží v Paříži (13), Chrám Matky Boží v Paříži (14), Chrám Matky Boží v Paříži (15), Chrám Matky Boží v Paříži (16), Chrám Matky Boží v Paříži (17), Chrám Matky Boží v Paříži (18), Chrám Matky Boží v Paříži (19), Chrám Matky Boží v Paříži (20), Chrám Matky Boží v Paříži (21)
-Chrám Matky Boží v Paříži (rozbor)
-Dělníci moře, Dělníci moře (2)
-Hernani aneb Kastilská čest, Hernani aneb Kastilská čest (2)
-Muž, který se směje
-Veliký Jargal
-Zvoník u Matky Boží, Zvoník u Matky Boží (2), Zvoník u Matky Boží (3)
Čítanka-Chrám Matky Boží v Paříži, Chrám Matky Boží v Paříži (2), Chrám Matky Boží v Paříži (3), Chrám Matky Boží v Paříži (4), Chrám Matky Boží v Paříži (5), Chrám Matky Boží v Paříži (6)
-Dělníci moře
-Džinnové
-Eliška
-Obrazy z východu (Básně)
-Ó ty jsi plakala?
-Píseň dědečka
-Píseň mořských dobrodruhů
-Před bojem (Čtyři větry ducha)
-Své plachty, lodníci...
-Z ód a různých básní (Básně), Z ód a různých básní (Básně) (2), Z ód a různých básní (Básně) (3), Z ód a různých básní (Básně) (4)
­­­­

Diskuse k výpisku
Victor Hugo - Bídníci - 1. dílMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­