ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hugo Victor (*26.02.1802 - †22.05.1885)

­­­­

Chrám Matky Boží v Paříži (16)

Příběh strašidelného zvoníka a krásné cikánky, na jehož pozadí je romanticky vykreslena středověká Paříž...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo Státní nakladatelství krásné literatury a umění v Praze roku 1964 (2. vydání). Z francouzského originálu Notre-Dame de Paris přeložila Milena Tomášková, ilustroval Jan Bauch. Počet stran: 317.

HLAVNÍ POSTAVY:

Quasimodo, Esmeralda, Klaudius Frollo, Petr Gringoire, Phoebus

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Paříž, 1482

TÉMA:

Fabule
Na začátku se seznámíme s Quasimodem, který se stane králem hlupáků. Je ošklivý a žije s knězem Frollem v Notre-Dame. Zamiluje se do Esmeraldy, jíž ale miluje též Frollo. Lidé o ní říkají, že je čarodějnice. Esmeralda se zamiluje do důstojníka Phoeba, ale Frollo ho zabije a vina padne na Esmeraldu. Před upálením ji zachrání Quasimodo, unese ji a chrání ji v Notre-Dame. Kněz a Petr Gringoire (její muž) jí budou chtít pomoci uprchnout. Frollo Esmeraldě nabídne, ať uteče s ním, ale ona ho nenávidí. Frollo tedy zavolá stráž. Ke konci se Esmeralda shledá se svou matkou, po níž pátrala. Esmeralda je nakonec pověšena a Quasimodo obviní Frolla a svrhne ho ze střechy. Sám nakonec ulehne k mrtvé Esmeraldě a zemře.

Kompozice

 • kompoziční postup: chronologický, retrospektivní
 • syžet:
  1. Quasimodo se stane králem hlupáků
  2. Petr Gringoire se přidá k tulákům
  3. oba muži se zamilují
  4. Frollo zabije Phoeba
  5. Quasimodo unese Esmeraldu
  6. útěk - Esmeralda se shledá s matkou
  7. všichni zemřou

Perspektiva
Každá osoba v knize je pečlivě rozebrána a popsána.

Jazyk
Kontrasty, alegorie

Druh
Epika

Žánr
Historický román

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: bonitooo, 03.02.2010

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bídníci, Bídníci (2), Bídníci (3), Bídníci (4), Bídníci (5), Bídníci (6), Bídníci (7), Bídníci (8), Bídníci (9)
-Bídníci (rozbor)
-Bídníci - 1. díl
-Chrám Matky Boží v Paříži, Chrám Matky Boží v Paříži (2), Chrám Matky Boží v Paříži (3), Chrám Matky Boží v Paříži (4), Chrám Matky Boží v Paříži (5), Chrám Matky Boží v Paříži (6), Chrám Matky Boží v Paříži (7), Chrám Matky Boží v Paříži (8), Chrám Matky Boží v Paříži (9), Chrám Matky Boží v Paříži (10), Chrám Matky Boží v Paříži (11), Chrám Matky Boží v Paříži (12), Chrám Matky Boží v Paříži (13), Chrám Matky Boží v Paříži (14), Chrám Matky Boží v Paříži (15), Chrám Matky Boží v Paříži (16), Chrám Matky Boží v Paříži (17), Chrám Matky Boží v Paříži (18), Chrám Matky Boží v Paříži (19), Chrám Matky Boží v Paříži (20), Chrám Matky Boží v Paříži (21)
-Chrám Matky Boží v Paříži (rozbor)
-Dělníci moře, Dělníci moře (2)
-Hernani aneb Kastilská čest, Hernani aneb Kastilská čest (2)
-Muž, který se směje
-Veliký Jargal
-Zvoník u Matky Boží, Zvoník u Matky Boží (2), Zvoník u Matky Boží (3)
Čítanka-Chrám Matky Boží v Paříži, Chrám Matky Boží v Paříži (2), Chrám Matky Boží v Paříži (3), Chrám Matky Boží v Paříži (4), Chrám Matky Boží v Paříži (5), Chrám Matky Boží v Paříži (6)
-Dělníci moře
-Džinnové
-Eliška
-Obrazy z východu (Básně)
-Ó ty jsi plakala?
-Píseň dědečka
-Píseň mořských dobrodruhů
-Před bojem (Čtyři větry ducha)
-Své plachty, lodníci...
-Z ód a různých básní (Básně), Z ód a různých básní (Básně) (2), Z ód a různých básní (Básně) (3), Z ód a různých básní (Básně) (4)
­­­­

Diskuse k výpisku
Victor Hugo - Chrám Matky Boží v Paříži (16)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­