ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hugo Victor (*26.02.1802 - †22.05.1885)

­­­­

Bídníci (6)

- nebo se také můžeme setkat s názvem Ubožáci

Příběh o bývalém galejníkovi, který zbohatne a přitom pomáhá chudým, zní tak trochu jako pohádka. Méně pohádkový je jeho boj s vyděrači, podvodníky nebo policistou, který Jeana Valjeana stíhá. K nejkrásnějším stránkám Bídníků patří příběh čisté lásky Maria a Cosetty, do něhož Hugo vložil vlastní zážitky z milostného vztahu k herečce Julii Drouetové. Kniha měla oslňující úspěch už při svém prvním vydání v roce 1862, vyšla v nesčetných vydáních, byla mnohokrát zfilmována a v posledních letech se stala i předlohou k úspěšnému muzikálu.

Děj se odehrává ve Francii počátkem 19. století. Jedná se o román, který nám popisuje život chudých lidí, život ubohého Jeana Valjeana, který pro svou povahu zachránil chudé v bídě, a proto byl odsouzen k dožití v galeji. Po 19 letech byl propuštěn. Nikdo mu však nechtěl dát nocleh, ani krajíc chleba, až na biskupa Myriela. Ten také měl nad galejníkem strpení a nechtěl po něm zpět věci, které galejník na faře ukradl.
Později se náš hrdina díky změnám v průmyslu, kterým dobře rozuměl, stal důležitou osobou v přímořském Montreuilu. Postupem času se stal galejník Jean Valjean - novým jménem pan Madeleine - starostou města. Z přímořského Montreuilu pocházela také krásná Fantina, která byla několik let mimo domov a tam se také dostala do nesnází - měla dítě jako svobodná matka (což byl v té době problém). S malou Cosettou se však hned nemohla vrátit domů. A tak se cestou ke svému rodnému městu setkala s jednou rodinou, která jí slíbila opatrovnictví její dcerky. Smlouva byla ujednána a ubohá Fantina se vrací domů, zabydluje se a posílá rodině Thénardiérové do Montfermeil peníze za opatrovnictví. Záhada o tom, že je Fantina matkou, se rozletěla v kovárně pana Madeilena a Fatina je propuštěna z práce a dostává se do hrozné situace. Rodina, která se stará o malou Cosettku, se snaží z Fantiny vytáhnout co nejvíce peněz. Fantina onemocní a dostává se na úplné dno. Dokonce je zatčena a ujímá se jí pan starosta, který nevěděl o Fantině, ani o jejím životě. Ta se těší na svoji Cosettu, leží v nemocnici a nakonec u pana starosty umírá. Pan starosta na veřejnosti dává vědět, kdo vlastně je, a znovu je dán do vazby, odkud se mu podaří uniknout.
Jean Valjean byl zajat a odsouzen k trestu smrti; trest byl poté pozměněn na doživotí v Toulenu. V Toulenu se opravovala loď Orion a hrozilo tam nebezpečí smrti námořníka, kterého zachránil odsouzenec.
Jean Valjean, který padl do moře a jeho tělo nebylo nalezeno, byl považován za mrtvého, zatímco on přitom podplul v moři pod lávkou, aby se dostal na pevninu a k penězům. Nakoupil šaty pro Cosettku, pronajal si dům a milou, chudou Cosettku vysvobodil z těžkého a smutného života u rodiny Thénardiérové.
Později se oba dva ocitli v klášteře, kde prožívali další roky života. Cosetta rostla a Jean Valjean stárnul.
Mezitím v druhé části města žil Marius, kterého nikdo neměl rád. Později se Marius zamiloval do Cosettky a štěstí jim přálo. Cosettka dostala po svém otci velké dědictví, které měl právě pro ni. Jean Valjean umírá jako starý ubožák, ale loučí se životem rád, protože udělal hodně pro chudáky.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: LLenusenka, 23.12.2008

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bídníci, Bídníci (2), Bídníci (3), Bídníci (4), Bídníci (5), Bídníci (6), Bídníci (7), Bídníci (8), Bídníci (9)
-Bídníci (rozbor)
-Bídníci - 1. díl
-Chrám Matky Boží v Paříži, Chrám Matky Boží v Paříži (2), Chrám Matky Boží v Paříži (3), Chrám Matky Boží v Paříži (4), Chrám Matky Boží v Paříži (5), Chrám Matky Boží v Paříži (6), Chrám Matky Boží v Paříži (7), Chrám Matky Boží v Paříži (8), Chrám Matky Boží v Paříži (9), Chrám Matky Boží v Paříži (10), Chrám Matky Boží v Paříži (11), Chrám Matky Boží v Paříži (12), Chrám Matky Boží v Paříži (13), Chrám Matky Boží v Paříži (14), Chrám Matky Boží v Paříži (15), Chrám Matky Boží v Paříži (16), Chrám Matky Boží v Paříži (17), Chrám Matky Boží v Paříži (18), Chrám Matky Boží v Paříži (19), Chrám Matky Boží v Paříži (20), Chrám Matky Boží v Paříži (21)
-Chrám Matky Boží v Paříži (rozbor)
-Dělníci moře, Dělníci moře (2)
-Hernani aneb Kastilská čest, Hernani aneb Kastilská čest (2)
-Muž, který se směje
-Veliký Jargal
-Zvoník u Matky Boží, Zvoník u Matky Boží (2), Zvoník u Matky Boží (3)
Čítanka-Chrám Matky Boží v Paříži, Chrám Matky Boží v Paříži (2), Chrám Matky Boží v Paříži (3), Chrám Matky Boží v Paříži (4), Chrám Matky Boží v Paříži (5), Chrám Matky Boží v Paříži (6)
-Dělníci moře
-Džinnové
-Eliška
-Obrazy z východu (Básně)
-Ó ty jsi plakala?
-Píseň dědečka
-Píseň mořských dobrodruhů
-Před bojem (Čtyři větry ducha)
-Své plachty, lodníci...
-Z ód a různých básní (Básně), Z ód a různých básní (Básně) (2), Z ód a různých básní (Básně) (3), Z ód a různých básní (Básně) (4)
­­­­

Diskuse k výpisku
Victor Hugo - Bídníci (6)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­