ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hugo Victor (*26.02.1802 - †22.05.1885)

   
­­­­

Chrám Matky Boží v Paříži (9)


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Nakladatelství Sfinga, Ostrava, 1994, 490 stran

DOBA A MÍSTO DĚJE:

Ve středověku, v Paříži

HLAVNÍ POSTAVA:

Quasimodo - zvoník, nalezenec, hrbatý, hluchý, šeredný, uvnitř dobrý, ale společnost z něj udělala krutého člověka, oddaný, vděčný, věrný, romantický hrdina

VEDLEJŠÍ POSTAVY:

Esmeralda - krásná, mladá cikánská tanečnice, temperamentní, soucitná
Klaudius Froll - kněz, je kvůli Esmeraldě ochoten udělat mnoho špatného, žárlivý, zlý, renesanční hrdina
Petr Gringoir - umělec, symbolicky manžel Esmeraldy, nechápe nevzdělanou společnost
Phoel - důstojník, ideál krásy a ušlechtilosti pro Esmeraldu, odmítá ji

OBSAH:

Quasimodo je od dětství vychováván knězem Frollem. Stává se zvoníkem v chrámu Notre Dame v Paříži, žije úplně sám. Froll miluje Esmeraldu, Quasimodo se ji kvůli němu snaží unést. Esmeralda zachránila zpod šibenice Petra Gringoira tím, že se za něj provdala. Miluje důstojníka Phoela, ten ji ale odmítá. Froll se snaží zabít Phoela. Z tohoto činu je obviněna Esmeralda, která se po krutém mučení přizná. Je odsouzena k smrti. Quasimodo ji ale zachraňuje, protože se do ní zamiloval, ukrývá ji v chrámu. Kněz Froll znovu Esmeraldě nabízí, aby se stala jeho milenkou, ale ona ho odmítá, proto ji Froll předá polocii. Esmeralda je oběšena, Quasimodo zmizí. Po letech je jeho tělo nalezeno v hrobce v objetí Esmeraldy.

ZNAKY:

  • román
  • popis pařížské společnosti, spodních vrstev (cikáni, loupežníci)
  • kritika pokrytectví (Froll)
  • motiv nenaplněné lásky
  • podrobně vylíčena psychologie postav
  • gotika, dynamičnost, tajuplnost

VLASTNÍ NÁZOR:

Zaujal mě příběh a motiv díla, ale kniha se mi moc nelíbila, protože autor příliš zdlouhavě popisuje místa děje a v knize se vyskytuje mnoho úvah, které se přímo nevztahují k příběhu. Mnohem víc se mi líbil film (Esmeralda - Salma Hayek), který byl dojemnější než kniha.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavla Čermáková, 05.06.2007

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bídníci, Bídníci (2), Bídníci (3), Bídníci (4), Bídníci (5), Bídníci (6), Bídníci (7), Bídníci (8), Bídníci (9)
-Bídníci (rozbor)
-Bídníci - 1. díl
-Chrám Matky Boží v Paříži, Chrám Matky Boží v Paříži (2), Chrám Matky Boží v Paříži (3), Chrám Matky Boží v Paříži (4), Chrám Matky Boží v Paříži (5), Chrám Matky Boží v Paříži (6), Chrám Matky Boží v Paříži (7), Chrám Matky Boží v Paříži (8), Chrám Matky Boží v Paříži (9), Chrám Matky Boží v Paříži (10), Chrám Matky Boží v Paříži (11), Chrám Matky Boží v Paříži (12), Chrám Matky Boží v Paříži (13), Chrám Matky Boží v Paříži (14), Chrám Matky Boží v Paříži (15), Chrám Matky Boží v Paříži (16), Chrám Matky Boží v Paříži (17), Chrám Matky Boží v Paříži (18), Chrám Matky Boží v Paříži (19), Chrám Matky Boží v Paříži (20), Chrám Matky Boží v Paříži (21)
-Chrám Matky Boží v Paříži (rozbor)
-Dělníci moře, Dělníci moře (2)
-Hernani aneb Kastilská čest, Hernani aneb Kastilská čest (2)
-Muž, který se směje
-Veliký Jargal
-Zvoník u Matky Boží, Zvoník u Matky Boží (2), Zvoník u Matky Boží (3)
Čítanka-Chrám Matky Boží v Paříži, Chrám Matky Boží v Paříži (2), Chrám Matky Boží v Paříži (3), Chrám Matky Boží v Paříži (4), Chrám Matky Boží v Paříži (5), Chrám Matky Boží v Paříži (6)
-Dělníci moře
-Džinnové
-Eliška
-Obrazy z východu (Básně)
-Ó ty jsi plakala?
-Píseň dědečka
-Píseň mořských dobrodruhů
-Před bojem (Čtyři větry ducha)
-Své plachty, lodníci...
-Z ód a různých básní (Básně), Z ód a různých básní (Básně) (2), Z ód a různých básní (Básně) (3), Z ód a různých básní (Básně) (4)
­­­­

Diskuse k výpisku
Victor Hugo - Chrám Matky Boží v Paříži (9)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­