ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hugo Victor (*26.02.1802 - †22.05.1885)

­­­­

Hernani aneb Kastilská čest

Z franc. originálu.: Hernani ou l´Honneur castillian
Překlady: Jaroslav Vrchlický,1902; Petr Kopta, 1964

DĚJ:

Tato veršovaná tragédie psaná alexandrínem je členěna do 5 aktů, nazvaných podle hlavního motivu: Král, Bandita, Stařec, Hrobka, Svatba. S vyjímkou 4. aktu (hrobka Karla Velikého v Cáchách) se odehrává ve Španělsku roku 1519.
Tři muži usilují o ruku doni Sol - bandita Hernani, král Carlos a donin bohatý strýc Ruy Gomez. Hernani, ve skutečnosti Juan Aragonský, jehož nenávist vůči králi je přiživována pomstychtivostí za otcovu smrt a nucený exil rodiny, se stal lupičem. A nyní je mu král i soupeřem o milovanou ženu.
Před panovníkovým hněvem a trestem smrti jej zachrání don Gomez. Hernani mu přísahou stvrdí, že bude kdykoliv, na znamení rohu, který Gomezovi dává, ochoten splatit svůj dluh vlastním životem.
Po smrti německého císaře je na jeho stolec dosazen Carlos, který svůj úřad zahájí velkoryse. Promine spiklencům, kteří mu usilovali o život, Hernaniho vyznamená řádem Zlatého rouna a předá mu ruku doni Sol. Do svatebního dne šťastných milenců však zazní zvuk rohu, don Gomez požaduje splnění slibu. Doňa Sol zvolí dobrovolnou smrt po boku svého manžela, tragédie se uzavírá sebevraždou dona Gomeze.

POZNÁMKY:

Drama splňuje všechny požadavky romantismu: rozporuplné, ostře protikladné postavy (Carlos je bezcharakterní násilník i velkorysý panovník; don Gomez představuje ideál rytířské cti, zároveň je groteskní obětí nepřirozené lásky k mladé neteři), hlavní postava, zatracenec stíhaný nepřízní mocných, se objevuje v typicky romantické roli bandity, je to ale i člověk vysokých duševních kvalit.
V dějově bohaté hře se střídají efektní scény, četné zvraty a nečekané situace s lyrickými pasážemi, odrážejícími vnitřní stav hrdinů.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: kit, 21.11.2004

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bídníci, Bídníci (2), Bídníci (3), Bídníci (4), Bídníci (5), Bídníci (6), Bídníci (7), Bídníci (8), Bídníci (9)
-Bídníci (rozbor)
-Bídníci - 1. díl
-Chrám Matky Boží v Paříži, Chrám Matky Boží v Paříži (2), Chrám Matky Boží v Paříži (3), Chrám Matky Boží v Paříži (4), Chrám Matky Boží v Paříži (5), Chrám Matky Boží v Paříži (6), Chrám Matky Boží v Paříži (7), Chrám Matky Boží v Paříži (8), Chrám Matky Boží v Paříži (9), Chrám Matky Boží v Paříži (10), Chrám Matky Boží v Paříži (11), Chrám Matky Boží v Paříži (12), Chrám Matky Boží v Paříži (13), Chrám Matky Boží v Paříži (14), Chrám Matky Boží v Paříži (15), Chrám Matky Boží v Paříži (16), Chrám Matky Boží v Paříži (17), Chrám Matky Boží v Paříži (18), Chrám Matky Boží v Paříži (19), Chrám Matky Boží v Paříži (20), Chrám Matky Boží v Paříži (21)
-Chrám Matky Boží v Paříži (rozbor)
-Dělníci moře, Dělníci moře (2)
-Hernani aneb Kastilská čest, Hernani aneb Kastilská čest (2)
-Muž, který se směje
-Veliký Jargal
-Zvoník u Matky Boží, Zvoník u Matky Boží (2), Zvoník u Matky Boží (3)
Čítanka-Chrám Matky Boží v Paříži, Chrám Matky Boží v Paříži (2), Chrám Matky Boží v Paříži (3), Chrám Matky Boží v Paříži (4), Chrám Matky Boží v Paříži (5), Chrám Matky Boží v Paříži (6)
-Dělníci moře
-Džinnové
-Eliška
-Obrazy z východu (Básně)
-Ó ty jsi plakala?
-Píseň dědečka
-Píseň mořských dobrodruhů
-Před bojem (Čtyři větry ducha)
-Své plachty, lodníci...
-Z ód a různých básní (Básně), Z ód a různých básní (Básně) (2), Z ód a různých básní (Básně) (3), Z ód a různých básní (Básně) (4)
­­­­

Diskuse k výpisku
Victor Hugo - Hernani aneb Kastilská čestMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­