ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hugo Victor (*26.02.1802 - †22.05.1885)

­­­­

Zvoník u Matky Boží (3)

Děj se odehrává v 15. století v Paříži, zobrazuje francouzskou společnost za vlády Ludvíka XI.
Krásná tulačka Esmeralda, známá po celém světě, tancovala před chrámem Notre-Dame a její půvabný zjev vzbudil vášeň kněze Frolla. Chce ji získat, a proto požádá svého zvoníka Quasimoda (nevzhledný, hrbatý ubožák), aby ji unesl.
Esmeraldu zachrání kapitán lučištníků Phoebus, který ji také miluje. Esmeralda přichází na dostaveníčko, o něž ji Phoebus žádal, ale na něm překvapí milence Frolla a Phoeba dýkou probodne. Z vraždy je obviněna Esmeralda. Na smrt odsouzenou dívku zachrání Quasimodo (také ji miluje) a ukryje ji v chrámové zvonici. Tuláci, s nimiž se Esmeralda potloukala po světě, se ji rozhodnou osvobodit. V nastalém zmatku se jí zmocní Frollo, a poněvadž mu nechce být po vůli, vydá ji do spárů zlé stařeny, aby ji týrala. Ta v ní pozná svou dceru. Přicházejí biřiči a odvádějí Esmeraldu k šibenici (při mučení se přiznala ke zločinu, který nikdy nespáchala). Na popravu se z věže dívají Frollo a Quasimodo. Quasimodo Frolla shodí a sám umírá v kostnici, v náručí drží mrtvou Esmeraldu, kterou tak horoucně miloval.

Kompozice: er-forma
Vypravěč: autor
Prostředí: různá - šlechta, církev, prostí lidé, studenti, tuláci
Kompoziční kontrast: odporný Quasimodo x krásná Esmeralda
Jazyk: spisovný

Typické znaky romantismu. Nevzhledný Quasimodo je schopen čisté a upřímné lásky, vzdělaný kněz naopak podléhá hříšné milostné vášni, střídají se obrazy chudoby a bohatství, morální čistota prostých lidí ostře kontrastuje s pokrytectvím církve a vyšších vrstev.
Děj románu je velmi dramatický, má velký spád. Autor mistrovsky vystihl tehdejší dobovou atmosféru, lidové jarmarky apod.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Hanulka, 11.12.2005

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bídníci, Bídníci (2), Bídníci (3), Bídníci (4), Bídníci (5), Bídníci (6), Bídníci (7), Bídníci (8), Bídníci (9)
-Bídníci (rozbor)
-Bídníci - 1. díl
-Chrám Matky Boží v Paříži, Chrám Matky Boží v Paříži (2), Chrám Matky Boží v Paříži (3), Chrám Matky Boží v Paříži (4), Chrám Matky Boží v Paříži (5), Chrám Matky Boží v Paříži (6), Chrám Matky Boží v Paříži (7), Chrám Matky Boží v Paříži (8), Chrám Matky Boží v Paříži (9), Chrám Matky Boží v Paříži (10), Chrám Matky Boží v Paříži (11), Chrám Matky Boží v Paříži (12), Chrám Matky Boží v Paříži (13), Chrám Matky Boží v Paříži (14), Chrám Matky Boží v Paříži (15), Chrám Matky Boží v Paříži (16), Chrám Matky Boží v Paříži (17), Chrám Matky Boží v Paříži (18), Chrám Matky Boží v Paříži (19), Chrám Matky Boží v Paříži (20), Chrám Matky Boží v Paříži (21)
-Chrám Matky Boží v Paříži (rozbor)
-Dělníci moře, Dělníci moře (2)
-Hernani aneb Kastilská čest, Hernani aneb Kastilská čest (2)
-Muž, který se směje
-Veliký Jargal
-Zvoník u Matky Boží, Zvoník u Matky Boží (2), Zvoník u Matky Boží (3)
Čítanka-Chrám Matky Boží v Paříži, Chrám Matky Boží v Paříži (2), Chrám Matky Boží v Paříži (3), Chrám Matky Boží v Paříži (4), Chrám Matky Boží v Paříži (5), Chrám Matky Boží v Paříži (6)
-Dělníci moře
-Džinnové
-Eliška
-Obrazy z východu (Básně), Obrazy z východu (Básně) (2)
-Ó ty jsi plakala?
-Píseň dědečka
-Píseň mořských dobrodruhů
-Před bojem (Čtyři větry ducha)
-Své plachty, lodníci...
-Z ód a různých básní (Básně), Z ód a různých básní (Básně) (2), Z ód a různých básní (Básně) (3), Z ód a různých básní (Básně) (4)
­­­­

Diskuse k výpisku
Victor Hugo - Zvoník u Matky Boží (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­