ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Hugo Victor (*26.02.1802 - †22.05.1885)

   
­­­­

Zvoník u Matky Boží (3)

Děj se odehrává v 15. století v Paříži, zobrazuje francouzskou společnost za vlády Ludvíka XI.
Krásná tulačka Esmeralda, známá po celém světě, tancovala před chrámem Notre-Dame a její půvabný zjev vzbudil vášeň kněze Frolla. Chce ji získat, a proto požádá svého zvoníka Quasimoda (nevzhledný, hrbatý ubožák), aby ji unesl.
Esmeraldu zachrání kapitán lučištníků Phoebus, který ji také miluje. Esmeralda přichází na dostaveníčko, o něž ji Phoebus žádal, ale na něm překvapí milence Frolla a Phoeba dýkou probodne. Z vraždy je obviněna Esmeralda. Na smrt odsouzenou dívku zachrání Quasimodo (také ji miluje) a ukryje ji v chrámové zvonici. Tuláci, s nimiž se Esmeralda potloukala po světě, se ji rozhodnou osvobodit. V nastalém zmatku se jí zmocní Frollo, a poněvadž mu nechce být po vůli, vydá ji do spárů zlé stařeny, aby ji týrala. Ta v ní pozná svou dceru. Přicházejí biřiči a odvádějí Esmeraldu k šibenici (při mučení se přiznala ke zločinu, který nikdy nespáchala). Na popravu se z věže dívají Frollo a Quasimodo. Quasimodo Frolla shodí a sám umírá v kostnici, v náručí drží mrtvou Esmeraldu, kterou tak horoucně miloval.

Kompozice: er-forma
Vypravěč: autor
Prostředí: různá - šlechta, církev, prostí lidé, studenti, tuláci
Kompoziční kontrast: odporný Quasimodo x krásná Esmeralda
Jazyk: spisovný

Typické znaky romantismu. Nevzhledný Quasimodo je schopen čisté a upřímné lásky, vzdělaný kněz naopak podléhá hříšné milostné vášni, střídají se obrazy chudoby a bohatství, morální čistota prostých lidí ostře kontrastuje s pokrytectvím církve a vyšších vrstev.
Děj románu je velmi dramatický, má velký spád. Autor mistrovsky vystihl tehdejší dobovou atmosféru, lidové jarmarky apod.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Hanulka, 11.12.2005

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bídníci, Bídníci (2), Bídníci (3), Bídníci (4), Bídníci (5), Bídníci (6), Bídníci (7), Bídníci (8), Bídníci (9)
-Bídníci (rozbor)
-Bídníci - 1. díl
-Chrám Matky Boží v Paříži, Chrám Matky Boží v Paříži (2), Chrám Matky Boží v Paříži (3), Chrám Matky Boží v Paříži (4), Chrám Matky Boží v Paříži (5), Chrám Matky Boží v Paříži (6), Chrám Matky Boží v Paříži (7), Chrám Matky Boží v Paříži (8), Chrám Matky Boží v Paříži (9), Chrám Matky Boží v Paříži (10), Chrám Matky Boží v Paříži (11), Chrám Matky Boží v Paříži (12), Chrám Matky Boží v Paříži (13), Chrám Matky Boží v Paříži (14), Chrám Matky Boží v Paříži (15), Chrám Matky Boží v Paříži (16), Chrám Matky Boží v Paříži (17), Chrám Matky Boží v Paříži (18), Chrám Matky Boží v Paříži (19), Chrám Matky Boží v Paříži (20), Chrám Matky Boží v Paříži (21)
-Chrám Matky Boží v Paříži (rozbor)
-Dělníci moře, Dělníci moře (2)
-Hernani aneb Kastilská čest, Hernani aneb Kastilská čest (2)
-Muž, který se směje
-Veliký Jargal
-Zvoník u Matky Boží, Zvoník u Matky Boží (2), Zvoník u Matky Boží (3)
Čítanka-Chrám Matky Boží v Paříži, Chrám Matky Boží v Paříži (2), Chrám Matky Boží v Paříži (3), Chrám Matky Boží v Paříži (4), Chrám Matky Boží v Paříži (5), Chrám Matky Boží v Paříži (6)
-Dělníci moře
-Džinnové
-Eliška
-Obrazy z východu (Básně), Obrazy z východu (Básně) (2)
-Ó ty jsi plakala?
-Píseň dědečka
-Píseň mořských dobrodruhů
-Před bojem (Čtyři větry ducha)
-Své plachty, lodníci...
-Z ód a různých básní (Básně), Z ód a různých básní (Básně) (2), Z ód a různých básní (Básně) (3), Z ód a různých básní (Básně) (4)
­­­­

Diskuse k výpisku
Victor Hugo - Zvoník u Matky Boží (3)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)