ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hugo Victor (*26.02.1802 - †22.05.1885)

   
­­­­

Chrám Matky Boží v Paříži (12)

Tento román, napsaný roku 1831, se odehrává v prostředí středověké Paříže za vlády Ludvíka XI. Krásná cikánská tanečnice Esmeralda je pronásledována knězem Frollem, který se kdysi ujal ošklivého hrbáče Quasimoda a zaměstnal ho jako zvoníka v Chrámu Matky Boží v Paříži. Frollova vášnivá láska však nezná mezí, a proto požádá Quasimoda, aby cikánku unesl. Tento pokus se ale nezdaří, neboť Esmeraldu zachraňují vojáci, jimž velí krásný vojevůdce Phoebus. Tanečnice se do svého zachránce zamiluje a Phoebus její city opětuje. Při pozdější společné schůzce jsou ovšem přepadeni Frollem, který se s jejich láskou nedokáže smířit a zamilovaného mladíka pobodá dýkou. Ze zločinu je obviněna Esmeralda, a Quasimodo, který je do ní také zamilován, ji ukryje do bezpečí chrámu a pečlivě ji střeží. Její úkryt však nezůstává v tajnosti a Esmeralda je podrobena mučení, při kterém se doznává k činu, jehož se ve skutečnosti nedopustila. Je chystána její poprava. Cikánka neví, že Phoebus útok přežil, a tak je se svým osudem smířena. Proradný kněz jí nabízí pomoc v případě, že bude souhlasit s životem po jeho boku. Esmeralda odmítá. Je tedy oběšena. Frollo pozoruje popravu z věže chrámu a přišedší Quasimodo se mu za zavinění smrti jediné ženy, kterou kdy miloval, pomstí svržením z obrovské výšky věže. Její tělo je uloženo do sklepení v Mont-Fauconu (pohřebiště oběšených) k ostaním popraveným. Později zde byly objeveny objímající se kostry - jedna ženská a druhá mužská. Mužská patřila Quasimodovi, který sem přišel dobrovolně zemřít, než by na světě zůstával bez svého dobrodince Frolla a milované Esmeraldy.

CHARAKTERISTIKA POSTAV:

Quasimodo - člověk děsivého vzhledu; osamělý; odmítán společností; budí strach a posměch, ale je schopen hlubokých a ušlechtilých citů
Esmeralda - mladá, krásná tanečnice; důvěřivá; mravně čistá; schopná vášnivé lásky
Klaudius Frollo - pohledný učenec, kněz; kdysi soucitný (ujal se Quasimoda); hrubý, zlý; schopen milovat a zároveň nenávidět

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 08.03.2008

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bídníci, Bídníci (2), Bídníci (3), Bídníci (4), Bídníci (5), Bídníci (6), Bídníci (7), Bídníci (8), Bídníci (9)
-Bídníci (rozbor)
-Bídníci - 1. díl
-Chrám Matky Boží v Paříži, Chrám Matky Boží v Paříži (2), Chrám Matky Boží v Paříži (3), Chrám Matky Boží v Paříži (4), Chrám Matky Boží v Paříži (5), Chrám Matky Boží v Paříži (6), Chrám Matky Boží v Paříži (7), Chrám Matky Boží v Paříži (8), Chrám Matky Boží v Paříži (9), Chrám Matky Boží v Paříži (10), Chrám Matky Boží v Paříži (11), Chrám Matky Boží v Paříži (12), Chrám Matky Boží v Paříži (13), Chrám Matky Boží v Paříži (14), Chrám Matky Boží v Paříži (15), Chrám Matky Boží v Paříži (16), Chrám Matky Boží v Paříži (17), Chrám Matky Boží v Paříži (18), Chrám Matky Boží v Paříži (19), Chrám Matky Boží v Paříži (20), Chrám Matky Boží v Paříži (21)
-Chrám Matky Boží v Paříži (rozbor)
-Dělníci moře, Dělníci moře (2)
-Hernani aneb Kastilská čest, Hernani aneb Kastilská čest (2)
-Muž, který se směje
-Veliký Jargal
-Zvoník u Matky Boží, Zvoník u Matky Boží (2), Zvoník u Matky Boží (3)
Čítanka-Chrám Matky Boží v Paříži, Chrám Matky Boží v Paříži (2), Chrám Matky Boží v Paříži (3), Chrám Matky Boží v Paříži (4), Chrám Matky Boží v Paříži (5), Chrám Matky Boží v Paříži (6)
-Dělníci moře
-Džinnové
-Eliška
-Obrazy z východu (Básně)
-Ó ty jsi plakala?
-Píseň dědečka
-Píseň mořských dobrodruhů
-Před bojem (Čtyři větry ducha)
-Své plachty, lodníci...
-Z ód a různých básní (Básně), Z ód a různých básní (Básně) (2), Z ód a různých básní (Básně) (3), Z ód a různých básní (Básně) (4)
­­­­

Diskuse k výpisku
Victor Hugo - Chrám Matky Boží v Paříži (12)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­