ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hugo Victor (*26.02.1802 - †22.05.1885)

­­­­

Veliký Jargal

První autorův román, původně dílo šestnáctiletého Huga, později přepracované, líčí na pozadí haitské vzpoury černošských otroků r. 1791 příběh hrdinného černocha Biga Jargala, postavy smyšlené, kterou patrně Hugo obdařil rysy a vlastnostmi nejvýznamnějšího z černošských vojevůdců na tehdejším Santo Domingu, známého pod jménem Toussaint Louventure.

Kniha je psaná v první osobě a odehrává se na konci 18. století. Tento příběh napsal Victor Hugo již ve svých šestnácti letech.
Hlavní hrdina je dvacetiletý d'Auverney, který následující historku vypráví svým přátelům. Je celkem nedůvěřivý, ale čestný a hluboce zamilovaný. Žil poklidným životem až do doby, než jeho milou Marii začne obtěžovat neznámý otrok, jenž se do ní zamiloval. Na to začíná revoluce, kterou způsobí černí otroci. D'Auverney je zajat a Marie unesena jeho dobrým přítelem - černochem Pierrotem. Auverney prožívý hrozné období, vidí rozepře mezi bílými a černými, je svědkem vražd a zbytečného zabíjení. On sám se má také brzy stát obětí - a to na příkaz velitele kmene, ve kterém je držen.
Jednoho dne se tam ale objeví Pierrot a díky němu je osvobozen. Je z toho velmi zmatený a nakonec zjistí, že jeho přítel je Big Jargal - člověk vedoucí celé povstání a má ve všem hlavní slovo. Vysvětlí, že Marii neunesl, ale naopak zachránil před jistou smrtí. Přátelé se tedy usmíří - a to i přesto, že Pierrot je tím (již zmíněným) otrokem, zamilovaným do Marie.
D'Auverney je tedy zachráněn a s Jargalem se vydá za Marií. Vše už se zdá být v pořádku, ale pak opět zasáhne osud - Pierrot je zabit a Auverney se dozvídá, že muž, který ho chtěl zabít, zavraždil jeho strýce. A tak se mu jde pomstít. Naštěstí ale v souboji zvítězí náš hrdina a může se vrátit domů.
Po odvyprávění tohoto příběhu kniha končí, ale pokračuje dovětek, v nemž je zmíněno, že o dva dny později D'Auverney zamřel v boji.
Kniha byla velice napínavá, děj zbytečně neodbíhal od hlavní myšlenky a nezdržoval se zbytečnostmi.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: janca, 07.06.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bídníci, Bídníci (2), Bídníci (3), Bídníci (4), Bídníci (5), Bídníci (6), Bídníci (7), Bídníci (8), Bídníci (9)
-Bídníci (rozbor)
-Bídníci - 1. díl
-Chrám Matky Boží v Paříži, Chrám Matky Boží v Paříži (2), Chrám Matky Boží v Paříži (3), Chrám Matky Boží v Paříži (4), Chrám Matky Boží v Paříži (5), Chrám Matky Boží v Paříži (6), Chrám Matky Boží v Paříži (7), Chrám Matky Boží v Paříži (8), Chrám Matky Boží v Paříži (9), Chrám Matky Boží v Paříži (10), Chrám Matky Boží v Paříži (11), Chrám Matky Boží v Paříži (12), Chrám Matky Boží v Paříži (13), Chrám Matky Boží v Paříži (14), Chrám Matky Boží v Paříži (15), Chrám Matky Boží v Paříži (16), Chrám Matky Boží v Paříži (17), Chrám Matky Boží v Paříži (18), Chrám Matky Boží v Paříži (19), Chrám Matky Boží v Paříži (20), Chrám Matky Boží v Paříži (21)
-Chrám Matky Boží v Paříži (rozbor)
-Dělníci moře, Dělníci moře (2)
-Hernani aneb Kastilská čest, Hernani aneb Kastilská čest (2)
-Muž, který se směje
-Veliký Jargal
-Zvoník u Matky Boží, Zvoník u Matky Boží (2), Zvoník u Matky Boží (3)
Čítanka-Chrám Matky Boží v Paříži, Chrám Matky Boží v Paříži (2), Chrám Matky Boží v Paříži (3), Chrám Matky Boží v Paříži (4), Chrám Matky Boží v Paříži (5), Chrám Matky Boží v Paříži (6)
-Dělníci moře
-Džinnové
-Eliška
-Obrazy z východu (Básně)
-Ó ty jsi plakala?
-Píseň dědečka
-Píseň mořských dobrodruhů
-Před bojem (Čtyři větry ducha)
-Své plachty, lodníci...
-Z ód a různých básní (Básně), Z ód a různých básní (Básně) (2), Z ód a různých básní (Básně) (3), Z ód a různých básní (Básně) (4)
­­­­

Diskuse k výpisku
Victor Hugo - Veliký JargalMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­