ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hugo Victor (*26.02.1802 - †22.05.1885)

   
­­­­

Muž, který se směje

Děj tohoto románu se odehrává na přelomu 17. a 18. století a je situován do prostředí staré Anglie.
Autor zde líčí tehdejší společenské a politické poměry v Anglii. Středem všeho dění je bratrstvo nazývané comprachicosové. Což je shluk několika lidí, kteří jsou roztroušeni po celé Anglii a jejich hlavním zájmem je obchod s dětmi. Týrají je, mrzačí a pak je prodávají lidem pro zábavu. Jako v případě jednoho chlapce, kterého dali do velké nádoby ve tvaru vázy. Když ho po dlouhé době vyndali, jeho zmrzačené tělo opravdu připomínalo vázu. Jejich služeb nevyužívala jen chudina, ale dokonce i šlechta a také král, který se chtěl dokonce zbavit nemanželského dítěte. Ačkoli nový král comprachicose pronásledoval a zavíral je do šatlavy, ovlivňovali ještě po dlouhou dobu mnoho lidí a způsobovali velkou bolest.
Hlavní hrdina je dvanáctiletý chlapec jménem Gwynplain. Poté, co ho comprachicové opustí na břehu moře, se vydává zasněženou planinou neznámo kam. Během cesty se mu podaří zachránit ani ne roční holčičku, která dýchá z posledních sil na těle své mrtvé matky. Podaří se jim dostat do města, kde je schová pod střechu své pojízdné boudy muž, jménem Ursus, který žije sám. Společnost mu dělá pouze ochočený vlk Homo.
Nechá si je u sebe a oni se stanou jeho chráněnci. Pojízdná bouda neslouží Ursovi jen k bydlení. Cestuje s ní z kraje do kraje, z hrabství do hrabství, od města k městu. Řeční, hraje, baví, učí.
Mají velký úspěch, zejména pro znetvořený obličej chlapce, který mezitím dospěl v muže. Ani holčička už není holčičkou, ale dospěla v 17letou dívku, kterou pojmenovali Dea. Mezi oběma se začíná vytvářet vztah, který přesahuje přátelství.
S pojízdným vozem s nápisem "Muž, který se směje" se dostali až do Londýna. Díky Gwynplainovu znetvořenému obličeji do podoby smějícího se muže nezůstala žádná tvář v obecenstvu strnulá.
V Londýně se Gwyplain dovídá o své skutečné totožnosti. Že se ve skutečnosti jmenuje lord Fermain Clancharlie a že je syn lorda Linnacusa Clancharlieho, anglického peera, a Anny Bradshawové. Jeho otec byl vyhnán z Anglie ještě před Gwyplainovým narozením do Švýcarska, tam se zamiloval do Anny Bradhawové, která byla budoucí milenka krále Karla II. Porodí syna, který je ve dvou letech unesen a prodán.
Gwyplain se ale nesmíří se svým novým postavením, a proto se po krátkém odloučení vrátí k Ursovi a Dee. Dea mu ale po návratu umírá v náručí a on se pod tíhou smutku vrhá do moře.

CHARAKTERISTIKA OSOB:

Gwynplain - vznáší se v oblacích, smířen se svým osudem, jeho životem je Dea, dal by za ní svůj život
Ursus - trošku podivínský chlápek, který působí bláznivě, vyjadřuje názory, se kterými jiní lidé nesouhlasí, snaží se působit drsným dojmem a leckdy říká něco jiného, než co cítí

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 09.03.2006

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bídníci, Bídníci (2), Bídníci (3), Bídníci (4), Bídníci (5), Bídníci (6), Bídníci (7), Bídníci (8), Bídníci (9)
-Bídníci (rozbor)
-Bídníci - 1. díl
-Chrám Matky Boží v Paříži, Chrám Matky Boží v Paříži (2), Chrám Matky Boží v Paříži (3), Chrám Matky Boží v Paříži (4), Chrám Matky Boží v Paříži (5), Chrám Matky Boží v Paříži (6), Chrám Matky Boží v Paříži (7), Chrám Matky Boží v Paříži (8), Chrám Matky Boží v Paříži (9), Chrám Matky Boží v Paříži (10), Chrám Matky Boží v Paříži (11), Chrám Matky Boží v Paříži (12), Chrám Matky Boží v Paříži (13), Chrám Matky Boží v Paříži (14), Chrám Matky Boží v Paříži (15), Chrám Matky Boží v Paříži (16), Chrám Matky Boží v Paříži (17), Chrám Matky Boží v Paříži (18), Chrám Matky Boží v Paříži (19), Chrám Matky Boží v Paříži (20), Chrám Matky Boží v Paříži (21)
-Chrám Matky Boží v Paříži (rozbor)
-Dělníci moře, Dělníci moře (2)
-Hernani aneb Kastilská čest, Hernani aneb Kastilská čest (2)
-Muž, který se směje
-Veliký Jargal
-Zvoník u Matky Boží, Zvoník u Matky Boží (2), Zvoník u Matky Boží (3)
Čítanka-Chrám Matky Boží v Paříži, Chrám Matky Boží v Paříži (2), Chrám Matky Boží v Paříži (3), Chrám Matky Boží v Paříži (4), Chrám Matky Boží v Paříži (5), Chrám Matky Boží v Paříži (6)
-Dělníci moře
-Džinnové
-Eliška
-Obrazy z východu (Básně)
-Ó ty jsi plakala?
-Píseň dědečka
-Píseň mořských dobrodruhů
-Před bojem (Čtyři větry ducha)
-Své plachty, lodníci...
-Z ód a různých básní (Básně), Z ód a různých básní (Básně) (2), Z ód a různých básní (Básně) (3), Z ód a různých básní (Básně) (4)
­­­­

Diskuse k výpisku
Victor Hugo - Muž, který se smějeMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­