ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hugo Victor (*26.02.1802 - †22.05.1885)

­­­­

Dělníci moře (2)

Román zachycuje mnohonásobný vliv moře na život normandských námořníků i rybářů a oslavuje lidskou práci, zápas lidského rozumu se slepými silami přírody.
Dílo se rozvíjí ve dvou liniích: první vypráví o pokryteckém námořním kapitánovi, kterého ve chvíli triumfu zahubila jeho vlastní ničemnost a druhá část líčí osud statečného mladého rybáře, který úspěšně zdolává nástrahy přírody, ale podléhá v zápase o své city.
Hugo plasticky popsal drsně krásnou přírodu Normandie a její obyvatele, rybáře, těsně spjaté se životem moře, ale schopné i přes svoji uzavřenost těch nejsilnějších citů.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Nakladatelství: Odeon (Praha 1977)
Překlad: z francouzského originálu přeložil Bohumil Rovenský
Doslov: Vladimír Brett
Počet stran: 370

DĚJ:

Dělníci moře - román, který pojednává o obyvatelích, přírodě a historii Lamanšských ostrovů, ale hlavně o chudém rybáři Gilliattovi, který po smrti matky žije sám a kterého lidi nemají rádi, protože ho podezírají ze spiknutí s nadpřirozenými silami.

Gilliatt se zamiluje do Déruchetty, neteře váženého messa Lethierryho. Mess Lethierry byl okraden svým "přítelem" Rantainem o všechny peníze. Chtěl ale věno pro Déruchettu, a tak si postavil jeden z prvních parníků - Durandu. Začal vydělávat, doprava se zrychlila. Na Durandě dělal kapitána ctihodný pan Clubin. Všichni ho měli za čestného a poctivého muže. Clubin najde Rantaina a dostane z něj ukradené peníze i s úrokem a i přes opakované varování, že moře je zrádné a že je mlha, vypluje na cestu na ostrov Guernsey. Opije kormidelníka Durandy a ta ztroskotá. Celá posádka se zachrání, jenom Clubin chce zůstat na Durandě. Konečně se z něj vyklube ten zlý člověk, který celou dobu čekal na svou chvíli a který byl mučen tím, jak předstíral ctnost samu. Chce utéct s penězi. Ovšem plán se mu zkazí, když zjistí, že místo skalisek, ze kterých by byl útěk snadný, najel na skaliska Doverská, nejnebezpečnější skály v okolním moři. Zabije ho chobotnice.

Zničený mess Lethierry, pro kterého byla Duranda vším, slíbí, že ten, kdo zachrání stroj Durandy, dostane ruku Déruchetty. Tento úkol je téměř nemožný. Gilliatt, jehož láska je nesobecká a obětavá, vypluje vstříc jistému neúspěchu. Nesčetněkrát se vystavuje nebezpečí - skoro nejí a nepije, spí na skále a pracuje do úmoru, jen aby stroj zachránil. Díky jeho důvtipu a zkušenostem se mu to povede. Do cesty se mu ale postaví moře. Přichystá mu těžkou zkoušku v podobě strašlivé bouře, po které Gilliattovi teče do jeho bárky Břichatky. Musí taky bojovat o svůj život s chobotnicí. Jako "odměnu" najde kostru sieura Clubina spolu s dvakrát ukradenými penězi. Konečně se vydá na cestu domů. Vrátí messu Lethierrymu jeho peníze i stroj. Ten okamžitě organizuje svatbu Gilliatta a Déruchetty. Gilliatt se ale dozví, že Déruchetta miluje mladého duchovního Ebenezera. Pomůže jim se tajně vzít a odplout do Anglie. Na Doverských skaliskách ho udržovala při životě myšlenka na Déruchettu. Teď už nemá pro co žít. Utopí se.

HLAVNÍ POSTAVA:

Gilliatt - odvážný snílek, hloubavý, nesobecký...

CITÁT Z KNIHY:

Tato skvrna, která již neměla tvar, ponenáhlu bledla.
Pak se zmenšila.
Pak se rozplynula.
V okamžiku, kdy se loď ztratila na obzoru, zmizela hlava pod vodou. Bylo tam už jen moře.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: juckey, 25.10.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bídníci, Bídníci (2), Bídníci (3), Bídníci (4), Bídníci (5), Bídníci (6), Bídníci (7), Bídníci (8), Bídníci (9)
-Bídníci (rozbor)
-Bídníci - 1. díl
-Chrám Matky Boží v Paříži, Chrám Matky Boží v Paříži (2), Chrám Matky Boží v Paříži (3), Chrám Matky Boží v Paříži (4), Chrám Matky Boží v Paříži (5), Chrám Matky Boží v Paříži (6), Chrám Matky Boží v Paříži (7), Chrám Matky Boží v Paříži (8), Chrám Matky Boží v Paříži (9), Chrám Matky Boží v Paříži (10), Chrám Matky Boží v Paříži (11), Chrám Matky Boží v Paříži (12), Chrám Matky Boží v Paříži (13), Chrám Matky Boží v Paříži (14), Chrám Matky Boží v Paříži (15), Chrám Matky Boží v Paříži (16), Chrám Matky Boží v Paříži (17), Chrám Matky Boží v Paříži (18), Chrám Matky Boží v Paříži (19), Chrám Matky Boží v Paříži (20), Chrám Matky Boží v Paříži (21)
-Chrám Matky Boží v Paříži (rozbor)
-Dělníci moře, Dělníci moře (2)
-Hernani aneb Kastilská čest, Hernani aneb Kastilská čest (2)
-Muž, který se směje
-Veliký Jargal
-Zvoník u Matky Boží, Zvoník u Matky Boží (2), Zvoník u Matky Boží (3)
Čítanka-Chrám Matky Boží v Paříži, Chrám Matky Boží v Paříži (2), Chrám Matky Boží v Paříži (3), Chrám Matky Boží v Paříži (4), Chrám Matky Boží v Paříži (5), Chrám Matky Boží v Paříži (6)
-Dělníci moře
-Džinnové
-Eliška
-Obrazy z východu (Básně)
-Ó ty jsi plakala?
-Píseň dědečka
-Píseň mořských dobrodruhů
-Před bojem (Čtyři větry ducha)
-Své plachty, lodníci...
-Z ód a různých básní (Básně), Z ód a různých básní (Básně) (2), Z ód a různých básní (Básně) (3), Z ód a různých básní (Básně) (4)
­­­­

Diskuse k výpisku
Victor Hugo - Dělníci moře (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­