ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení pojmu slovnicek-pojmu

Aktuální známka: 2.19
Hodnoceno: 417x Prosím, ohodnoť pojem

Úvaha je slohovým útvarem, v němž se autor na základě poznatků a získaných zkušeností zamýšlí nad nějakým problémem, dospívá k řešení, nebo řešení alespoň naznačuje.

Úvaha patří k velmi náročným útvarům. Autor se zamýšlí nad zvoleným tématem, rozebírá ho z více úhlů, aby došel k obecně platnému závěru. V úvaze musí autor o faktech přemýšlet, hodnotit je a zaujmout stanovisko. Nesnaží se poučovat nebo vzdělávat, předkládá pouze svůj názor, jenž má vést k zamyšlení. Odráží se zde subjektivní postoje a názory autora. V úvaze se často užívá výrazů širokého významu, ve větné stavbě převažují dílčí i řečnické otázky, hodnocení je vyjadřováno především přídavnými a podstatnými jmény a také příslovci.

V úvaze se projeví úroveň vzdělání a životní zkušenosti jejího autora.

Úvaha v uměleckém díle

Bývá součástí řeči vypravěče (autorské řeči). Autor vysvětluje, zdůrazňuje děj, vkládá úvahy do úst některé z postav.

Úvaha politická

Často na aktuální téma, na 1. straně novin (tzv. úvodník), kratší hodnotící úvaha o určitých událostech, bývá umístěna na 2. straně za úvodníkem, je to komentář.

Úvaha ve vědecké práci

Autor uvažuje nad problémem, posuzuje ho, uvádí a komentuje názory ostatních, přechází pak k výkladu svých myšlenek, úvaha méně subjektivní (méně citovosti).

Kompozice úvahy

  • velmi důležitá, musí mít logickou stavbu, promyšleně se postupuje od obecných myšlenek k jednotlivým faktům nebo obráceně

Postup úvahy při kompozici

  1. shromáždit poznatky, fakta
  2. udělat osnovu
  3. stylizace

Jazyk úvahy

  • úvaha často hodnotí, proto se používá hodně přívlastků (výrazů hodnotících)
  • souvětí-vztahy příčinné, podmínkové, přípustkové, odporovací
  • často tázací věty, řečnické otázky

Příklady úvah

Několik desítek úvah naleznete v naší databázi slohových prací v sekci úvahy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené/upravené: 28.10.2019

­­­­

Vysvětlení pojmu Úvaha (zamyšlení) ve slovenštině?

Vysvětlení tohoto hesla ve slovenském jazyce naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse k pojmu
ÚvahaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­