ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.81
Hodnoceno: 32x Prosím, ohodnoť práci

Ach, ta naše Vysočina

Místo, kde si ruch dnešního světa dává šlofíka a o kormidlo se hlásí klid bez digitálních hraček a chvatu motorových koní. To je řeka a les, v něm stojí malý domeček, ze kterého se linou hlasy lidí se štěkotem malého psíka jen o víkendech a prázdninách.

Tam to mám ráda. Každé ráno vstávám ani ne brzy ani ne pozdě, když ještě pára pospává nad hladinou líně tekoucí vody, pozoruji vážky létající nad větrem ohýbaným rákosem a v pozadí hukotu rychlovarné konvice slyším hádající se drozdy s červenkami, kdo má jemnější soprán.

Vezmu hrneček s téměř vařícím nápojem, ve druhé ruce misku plnou lesního ovoce a jdu si sednout ven na sluníčko, jež je již v plné síle. Pluje těsně nad protějším skalnatým břehem a pozoruje svůj obraz v říčním království ryb. Zrcadlo mu rozvlní až laminátová rybářská pramice otevírající zip celé hladiny. Je tu krásně, cítím, jak mé plíce filtrují čistý vzduch lesa a paprsky probouzí pihy na mém nose. Vítr si hraje s mými vlasy a pes odpočívá na klíně. Oba čerpáme energii na rutinní procházku po okolních nekonečných lesích, tam potkáme jen domorodce s vždy širokým úsměvem, liší se jen zavazadlem.

Někteří mají pruty přes rameno a v ústech otázku, zda tatínek dnes už něco chytil, jiní nesou proutěný košík - ať už s houbami, nebo bez - a prosí o recept na maminčinu vyhlášenou smaženici. A někteří nenesou nic, buď jsou na procházce jako my, nebo jdou na návštěvu k sousedům.

Taková jsou rána na Vysočině, na místě, kde matička příroda sebrala kreativního ducha do náručí, ve druhé ruce paletu pestrých barev a společně vykouzlili jedinečnou scenérii beroucí dech v každou denní dobu i po 60 letech života tady. To říkala moje babička a já s ní souhlasím.
Když se člověk podívá na východy a západy na kopci, dobytek pasoucí stráně, děti hrající si na návsích a stoupající dým z táboráku, nemůže si ani ve snu představit krásnější místo pro život.
To je naše Vysočina.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: hihello, 25.05.2022

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Ach, ta naše VysočinaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­