ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rowlingová Joanne Kathleen (*31.07.1965)

­­­­

Harry Potter a Kámen mudrců (13)

Harry Potter a Kámen mudrců je první kniha z úspěšné série fantasy knih od J. K. Rowlingové.
Příběh se točí kolem 11letého Harryho Pottera, jenž se dozvídá, že je čarodějem. Když navštíví Bradavice, školu čar a kouzel, naučí se, jak používat mocnou magii. Musí se postavit Voldemortovi, nejtemnějšímu čarodějovi všech dob, který chce získat Kámen mudrců a obnovit tak svou moc. Harry musí najít kámen, aby zabránil Voldemortovi v jeho plánu...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2016. Z anglického originálu Harry Potter and the Philosopher's Stone přeložil Vladimír Medek. Počet stran: 284. ISBN: 978-80-00-04489-7.

KOMPOZICE:

chronologická

HLAVNÍ POSTAVY:

Harry Potter - malý čaroděj; statečný; smutné dětství; nemá velký respekt k předpisům; talentovaný
Ron Weasley - Harryho nejlepší kamarád; z chudé rodiny; hraje dobře šachy
Hermiona Grangerová - Harryho kamarádka; chytrá, ráda se učí; pochází ze smíšené rodiny

DŮLEŽITÉ VEDLEJŠÍ POSTAVY:

Hagrid - obr; hajný a správce v Bradavicích; hodný, citlivý; má rád obrovská zvířata
Snape - profesor lektvarů v Bradavicích; nenávidí Harryho; nespravedlivý
Quirrell - profesor obrany proti černé magii; koktá, bojí se
Brumbál - ředitel Bradavic; mocný čaroděj

DĚJ:

Jednoho dne se v Zobí ulici před prahem domu rodiny Dursleyových objevilo roční dítě s jizvou na čele. Byl to Harry, synovec paní Dursleyové, která se se svou sestrou vůbec nestýkala, protože ji neměla ráda z důvodu, že byla čarodějka. Té noci, co se objevil Harry před prahem domu Dursleyových, se stala ještě jedna věc. Tu noc totiž zlý černokněžník, jehož jméno se neříká (Lord Voldemort), zavraždil Harryho kouzelnické rodiče, Jamese a Lily Potterovy. Voldemort se chystal zabít i Harryho, jenže něco mu v tom bránilo, a od té noci má Harry na čele jizvu ve tvaru blesku.

Harry žil u Dursleyových strastiplným životem až do svých 11 let. Nenáviděli ho za to, že byl jiný.
Jednoho dne přišel Harrymu nějaký dopis, na němž bylo napsáno:

pan Harry Potter
(přístěnek pod schody)
Zobí ulice 4
Kvikálkov

Byl to dopis z Bradavické školy čar a kouzel. Dursleyovi Harryho nechtěli nikam pustit, jelikož byli plní předsudků a nesnášeli cokoliv abnormálního.
Pro Harryho si přišel klíčník z Bradavic, Rubeus Hagrid, a oznámil mu, že je čaroděj. Harry s Hagridem nakoupil všechny potřebné věci, ovšem než něco mohli koupit, museli dojít do banky u Gringotových. Harry si vybral pár peněz, co mu zanechali jeho rodiče, a Hagrid si ještě něco vzal z jiného trezoru, co bylo přísně tajné!

Harry měl nastoupit 1. září do vlaku do Bradavic na nástupišti 9 a 3/4, jenže na vlakovém nádraží takové nástupiště vůbec nebylo. Po chvilce hledání zaslechl nějakou rodinu, jak mluví o Bradavicích. A tak šel Harry rychle za nimi a zeptal se jich, jak se tam dostat. Řekli mu, že stačí pouze vběhnout do zdi mezi nástupišti 9 a 10.

Ve vlaku potkal Rona Weasleyho, se kterým se skamarádil.
Jakmile dojeli a došli do Bradavic do velké síně, začalo rozřazování do kolejí, které nesly tyto názvy: Nebelvír, Mrzimor, Havraspár a Zmijozel. Harry byl zařazen s Ronem a Hermionou Grangerovou, s níž se později také skamarádí, do nebelvírské koleje, kam patří jen studenti se statečným srdcem.

Harry, Ron a Hermiona zažívají mnohá dobrodružství, například když bojují s trollem, když se starají o Hagridova nelegálně drženého trojhlavého psa nebo když Harryho přijmou do nebelvírského famrfrpálového týmu.

Jenže jednoho dne se Hagrid nechtěně zmíní o Nicolasi Flamelovi, a tak se trojice dozví, že v Bradavicích je ukryt Kámen mudrců - elixír života, a mají podezření, že jeden z profesorů (Snape) ho chce ukrást pro Voldemorta.

Také zjistili, že se říká, že ředitel školy Albus Brumbál je jediný, koho se kdy Voldemort bál.
Jelikož Harry dostal k Vánocům neviditelný plášť po svém tátovi, mohl ho využít na večerní sledování Snapea, jestli je jeho tušení pravdivé.

Harry, Ron a Hermiona si myslí, že Kámen mudrců se skrývá pod poklopem, který viděli u trojhlavého psa, a tak se tam vydají.
Musí projít zkouškami, které vymysleli sami učitelé. Např. chytit správný klíč do dveří, vyhrát obří kouzelnické šachy... Jakmile vyhráli šachy, dále mohl pokračovat jen Harry, protože ostatní byli buď někde uvězněni nebo prostě nemohli jít dál. Harry se dostal až do poslední místnosti, kde se nacházelo jen zrcadlo z Erisedu, které ukazovalo nejtajnější tužby člověka. Ale Snape tam nečekal, čekal tam jiný z profesorů - Quirrell. Ukázalo se, že to on spolupracuje s Voldemortem.

Kámen mudrců se magicky ocitne v Harryho kapse a bojuje s Quirrellem...

Harry se probudí na ošetřovně. Brumbál mu vysvětlí, že Quirrell je mrtvý a kámen zničený, Voldemort však pořád někde je. Nebelvír díky odvaze studentů vyhraje školní pohár.

Končí školní rok a Harry musí zpět do mudlovského světa.

STYLISTIKA:

Nespisovný jazyk (pouze když mluvil Hagrid), jinak všude spisovný.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: SeaBasilisk3344, 06.12.2022

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bajky barda Beedleho, Bajky barda Beedleho (2), Bajky barda Beedleho (3)
-Harry Potter a Fénixův řád, Harry Potter a Fénixův řád (2), Harry Potter a Fénixův řád (3), Harry Potter a Fénixův řád (4), Harry Potter a Fénixův řád (5), Harry Potter a Fénixův řád (6), Harry Potter a Fénixův řád (7)
-Harry Potter a Kámen mudrců, Harry Potter a Kámen mudrců (2), Harry Potter a Kámen mudrců (3), Harry Potter a Kámen mudrců (4), Harry Potter a Kámen mudrců (5), Harry Potter a Kámen mudrců (6), Harry Potter a Kámen mudrců (7), Harry Potter a Kámen mudrců (8), Harry Potter a Kámen mudrců (9), Harry Potter a Kámen mudrců (10), Harry Potter a Kámen mudrců (11), Harry Potter a Kámen mudrců (12), Harry Potter a Kámen mudrců (13)
-Harry Potter a Ohnivý pohár, Harry Potter a Ohnivý pohár (2), Harry Potter a Ohnivý pohár (3), Harry Potter a Ohnivý pohár (4), Harry Potter a Ohnivý pohár (5), Harry Potter a Ohnivý pohár (6), Harry Potter a Ohnivý pohár (7), Harry Potter a Ohnivý pohár (8)
-Harry Potter a Princ dvojí krve, Harry Potter a Princ dvojí krve (2), Harry Potter a Princ dvojí krve (3), Harry Potter a Princ dvojí krve (4)
-Harry Potter a Relikvie smrti, Harry Potter a Relikvie smrti (2), Harry Potter a Relikvie smrti (3), Harry Potter a Relikvie smrti (4), Harry Potter a Relikvie smrti (5)
-Harry Potter a Tajemná komnata, Harry Potter a Tajemná komnata (2), Harry Potter a Tajemná komnata (3), Harry Potter a Tajemná komnata (4), Harry Potter a Tajemná komnata (5), Harry Potter a Tajemná komnata (6)
-Harry Potter a Vězeň z Azkabanu, Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (2), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (3), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (4), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (5), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (6), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (7), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (8)
Čítanka-Čaroděj a skákající hrnec (Bajky barda Beedleho)
-Harry Potter a Kámen mudrců
-Harry Potter a Ohnivý pohár
-Harry Potter a Princ dvojí krve
-Harry Potter a Relikvie smrti
-Harry Potter a Tajemná komnata
­­­­

Výpisek Harry Potter a Kámen mudrců (13) ve slovenštině?

­­­­

Diskuse k výpisku
Joanne Kathleen Rowlingová - Harry Potter a Kámen mudrců (13)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­