ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rowlingová Joanne Kathleen (*31.07.1965)

­­­­

Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (6)

- díl v sérii: 3

Harry Potter a jeho kamarádi Ron a Hermiona jsou už ve třetím ročníku bradavické Školy čar a kouzel. Harry se nemohl dočkat začátku školního roku, když ale přijede do Bradavic, panuje tam napjatá atmosféra a strach. Proč? Na svobodu uprchl vězeň z Azkabanu, nebezpečný vrah Sirius Black - prý nástupce lorda Voldemorta, Pána zla. A stopa vede kam jinam, než do školy v Bradavicích. Proto je na obranu povolán strážce Azkabanu, který slyšel Siriuse Blacka mluvit ze spaní. Říkal: "ON je v Bradavicích." Harry je v nebezpečí a neochrání ho ani zdi bradavické školy, ani jeho přátelé. Zrádce se může skrývat přímo ve škole...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Z anglického originálu přeložil Klaus Fritz, nakladatelství Carlsen, Hamburg, 1999, 448 stran

OBSAH:

Na návštěvu k Dursleyovým přijíždí teta Magda, která pomlouvá Harryho rodiče. Harry se neovládne a nechtěně nafoukne tetu, až odletí. Utíká z domu. Zachrání ho třípatrový autobus, který ho dopraví do Londýna. Harry se dozvídá, že z Azkabanu utekl obávaný vrah Sirius Black, který je na stopě Harrymu, chce ho zabít. Harry se v kouzelné vesnici Prasinky, kam nesmí chodit, zpod neviditelného pláště dozvídá, že Sirius Black je jeho kmotr, byl to přítel Harryho rodičů a strážce tajemství Lily a Jamese Potterových.
Zradil je, vydal je Voldemortovi, zabil mnoho lidí, mezi nimiž byl i přítel Peter Pettigrew. Hagrid se stal učitelem v Bradavicích. První hodinu provokoval Draco Malfoy hipogryfa Klofana, který ho udeřil. Klofan je za to odsouzen k trestu smrti. Harry, Ron a Hermiona navštíví Hagrida v den popravy Klofana. Během cesty zpátky odtáhne černý pes Rona do díry pod vrbou Mlátičkou. Černý pes je ve skutečnosti Sirius Black, který měl zájem o Ronovu krysu Prašivku. Prašivka je ve skutečnosti Peter Pettigrew, jenž byl opravdový zrádce Harryho rodičů. Sirius, Peter a Harryho otec byli nelegálními animágy, aby mohli trávit více času s přítelem Remusem Lupinem, vlkodlakem, který učí v Bradavicích obranu proti černé magii. Remus a Sirius chtějí zabít Pettigrewa, ale Harry jim to nedovolí.
Remus se přemění ve vlkodlaka a Pettigrew uteče. Sirius je chycen a mozkomoři se mu snaží dát polibek. Někdo ale vyčaruje patrona, který Siriuse zachrání. Harry si myslel, že to byl jeho otec. Harry s Hermionou se vrací do minulosti, aby zachránili Siriuse. Nejdříve vysvobodí Klofana. Harry potom vyčaruje patrona - jak ho to naučil Remus Lupin -, a tím zachrání Siriuse. Nebyl to tedy Harryho otec, ale Harry sám. Harry a Hermiona letí na Klofanovi zachránit Siriuse. Sirius je na svobodě.

CITÁT Z KNIHY:

"Ich weiss nicht, wie ich es geschafft habe," sagte er langsam. "Ich glaube, ich habe nur deshalb nicht den Verstand verloren, weil ich unschuldig war. Das war kein glücklicher Gedanke, also konnten ihn die Dementoren auch nicht aus mir heraussaugen... aber er bewahrte mich davor, verrückt zu werden."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavla Čermáková, 31.12.2008

Ceska posta    
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bajky barda Beedleho, Bajky barda Beedleho (2), Bajky barda Beedleho (3)
-Harry Potter a Fénixův řád, Harry Potter a Fénixův řád (2), Harry Potter a Fénixův řád (3), Harry Potter a Fénixův řád (4), Harry Potter a Fénixův řád (5), Harry Potter a Fénixův řád (6), Harry Potter a Fénixův řád (7)
-Harry Potter a Kámen mudrců, Harry Potter a Kámen mudrců (2), Harry Potter a Kámen mudrců (3), Harry Potter a Kámen mudrců (4), Harry Potter a Kámen mudrců (5), Harry Potter a Kámen mudrců (6), Harry Potter a Kámen mudrců (7), Harry Potter a Kámen mudrců (8), Harry Potter a Kámen mudrců (9), Harry Potter a Kámen mudrců (10), Harry Potter a Kámen mudrců (11), Harry Potter a Kámen mudrců (12)
-Harry Potter a Ohnivý pohár, Harry Potter a Ohnivý pohár (2), Harry Potter a Ohnivý pohár (3), Harry Potter a Ohnivý pohár (4), Harry Potter a Ohnivý pohár (5), Harry Potter a Ohnivý pohár (6), Harry Potter a Ohnivý pohár (7), Harry Potter a Ohnivý pohár (8)
-Harry Potter a Princ dvojí krve, Harry Potter a Princ dvojí krve (2), Harry Potter a Princ dvojí krve (3), Harry Potter a Princ dvojí krve (4)
-Harry Potter a Relikvie smrti, Harry Potter a Relikvie smrti (2), Harry Potter a Relikvie smrti (3), Harry Potter a Relikvie smrti (4), Harry Potter a Relikvie smrti (5)
-Harry Potter a Tajemná komnata, Harry Potter a Tajemná komnata (2), Harry Potter a Tajemná komnata (3), Harry Potter a Tajemná komnata (4), Harry Potter a Tajemná komnata (5), Harry Potter a Tajemná komnata (6)
-Harry Potter a Vězeň z Azkabanu, Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (2), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (3), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (4), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (5), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (6), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (7), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (8)
Čítanka-Čaroděj a skákající hrnec (Bajky barda Beedleho)
-Harry Potter a Kámen mudrců
-Harry Potter a Ohnivý pohár
-Harry Potter a Princ dvojí krve
-Harry Potter a Relikvie smrti
-Harry Potter a Tajemná komnata
­­­­

Diskuse k výpisku
Joanne Kathleen Rowlingová - Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (6)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­