ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rowlingová Joanne Kathleen (*31.07.1965)

­­­­

Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (5)

Příběh začíná střetem Harryho a jeho tetičky, která ho uráží a on ji následně nevědomky nafoukne. Poté utíká z domu Dursleových do temné noci, přivolává záchranný autobus a odjíždí do Londýna, kde ho k jeho velkému překvapení čeká ministr kouzel Popletal, aby mu vysvětlil, že do začátku školního roku zůstane v Děravém kotli, kouzelnické hospodě, a bude se zdržovat jen na Příčné ulici. Harry se velice diví, že není potrestán, přestoupil přeci výnos o omezení čar a kouzel, za což mu hrozí vyloučení. Popletal jeho poznámku přejde a odjíždí a zanechává Harryho samotného a zmateného.
Harry příští dva týdny tráví v Příčné ulici, nakupuje vše potřebné do školy a dopisuje na pokoji úkoly. Ke konci prázdnin přijíždí Weasleyovi a Hermiona. Společně se dopraví na nástupiště 9 a ¾, odkud tradičně odjíždí spěšný vlak do Bradavic. Harry se dozvídá, že z vězení utekl šílený vrah Sirius Black a jde po něm. Vlak zastavuje v půli cesty a je prohlídnut azkabánským strážným, mozkomorem, zda-li se tam neskrývá Black. Harry omdlí. Mozkomoři všude roznáší depresi a smutné vzpomínky, kterých má Harry dost a dost. Zemřeli mu přeci rodiče. Od nového profesora obrany proti černé magii, Remuse Lupina, dostává čokoládu na uklidnění.
Nový školní rok nezačíná zrovna poklidně. Už na první hodině jasnovidectví Harrymu věští profesorka Trelawneyová smrt. Na další hodině, péče o kouzelné tvory, kterou od tohoto roku vyučuje Hagrid, je Draco Malfoy drápnut rozčileným hipogryfem Klofanem, když se Malfoy nechoval tak, jak má. Hagrid z toho má okamžitě opletačky s komisí pro likvidaci nebezpečných tvorů.
Při prvním famfrpálovém zápasu sezony, kdy Nebelvír po změně hraje s Mrzimorem, Harry poprvé nechytá zlatonku, padá z koštěte následkem mdlob z mozkomorů a Nebelvír prohrává. Po probuzení na ošetřovně je mu sděleno, že jeho milované koště Nimbus 2000 je na padrť; Vrba mlátička ho rozbila.
Harry, Ron a Hermiona zůstávají na Vánoce v Bradavicích. Podivný Harryho vánoční dárek, nové koště Kulový Blesk, absolutně nejrychlejší a nejlepší, vzbudí u Hermiony pochybnosti. Přivolá profesorku McGonagallovou a ta mu koště zabaví, poněvadž existuje domněnka, že mu ho poslal Sirius Black, který je stále na svobodě a usiluje o jeho smrt.
Školní rok se přehoupl do dalšího pololetí. Harryho čeká zápas proti Havraspáru, ale stále ještě nemá koště. Hermiona se zdá zatrpklá, věčně se jen učí, s klukama skoro nepromluví. Hagrida čeká obhajoba Klofana před komisí. Jediná Hermiona mu pomáhá s hledáním argumentů. Mezitím dojde k útoku na buclatou dámu, střežící vchod do nebelvírské věže. Její plátno je rozcupované a dáma oznámí, že jí to provedl Sirius Black. Na její místo je dán nový obraz, sira Cadogana, který mění hesla tak často, že si je Neville musí psát. Po pár týdnech je ztratí a do nebelvírské věže proniká Black s nožem a probudí Rona. Ten se tak stává na několik dní středem pozornosti. Harrymu je vrácen Kulový blesk, který prošel pozitivně testem na zlá zaříkadla a nastupuje proti Havraspáru a vyhrává. Hagrid mezitím oznamuje, že s Klofanem spor prohráli a že se bude konat jeho poprava. Harry, který se s pomocí neviditelného pláště a tajné chodby dostává do Prasinek, jediné opravdu nemudlovské vesnice ve Velké Británii, vyslechne společně s Ronem a Hermionou rozhovor učitelů, kde se dozvídá, že Black zradil jeho rodiče a ti kvůli němu zemřeli. Harry je rozhodnut Siriuse zabít.
Druhé pololetí se chýlí ke konci. Závěrečné zkoušky klepou na dveře a všichni se učí. Harry ještě k tomu trénuje na rozhodující zápas o pohár se Zmijozelem. Klofanova poprava je stanovena na poslední den jejich zkoušek. To má Harry hodinu jasnovidectví. Zůstane s profesorkou samotný a vyslechne tak nevědomky věštbu, která je velice důležitá. Poté všichni tři, Harry, Ron a Hermiona běží dolů k Hagridovi, ale ten je posílá pryč. Nechce, aby popravu viděli. Ron tu objeví svou krysu Prašivku a když společně stoupají k hradu, začne se mu svíjet v rukou a kousat a nakonec utíká. Zničehonic se objevuje černý obrovský pes, chytá Rona za nohu a táhne pod kmen vrby mlátičky. Harry s Hermionou se vrhají za ním. Ocitají se v chroptící chýši. Z psa se stane Sirius. Je to zvěromág. Ron má pokousanou nohu a nemůže chodit. Black začne všechno vysvětlovat. Krysa Prašivka je ve skutečnosti také zvěromág, a to jim chce dokázat, když do srubu přijde Remus Lupin a Siriuse objímá jako starého kamaráda. Hermiona ho nařkne, že je vlkodlak a že mu celou dobu pomáhal. To odmítá. V té chvíli doráží Severus Snape, ale Hermioně se ho podaří odzbrojit. Poté Sirius přemění Prašivku v Petera Pettigrewa. Všichni se moc diví, ale vychází najevo pravda stará 13 let, že zrádcem byl Peter a ne Sirius. Harry se dozvídá, že Sirius je jeho kmotrem. Harry doufá, že bude smět bydlet u něj, když v pořádku dopraví na hrad Pettigrewa. To se jim ale nepodaří. Venku je úplněk a Lupin se mění ve vlkodlaka, Pettigrew se v nastálém zmatku mění v krysu a utíká, podle věštby profesorky Trelawneyové za svým vládcem Voldemortem. K jezeru se začínají slétat mozkomoři a chtějí dát polibek jak Siriusovi, tak Harrymu. Tomu se však podaří z posledních sil vyčarovat patrona v podobě dvanácteráka. Do toho se proměňoval jeho otec.
Probouzí se na ošetřovně. Je tam také Ron, který má nohu v sádře a Hermiona, která má obraceč času. Brumbál jim poradí, aby se vrátili o tři hodiny zpět a zachránili dvě nevinné duše. Hermiona správně pochopí, že se jedná o Klofana a Siriuse, který nyní sedí zamčený v jedné z učeben a čeká na polibek od mozkomora.
Oba se vrací o tři hodiny zpět. Jsou opatrní, nikdo je nesmí podle pravidel vidět. Nejdřív zachraňují Klofana. Odvážou ho a schovají se v lese, kde čekají několik hodin, než se uvidí vycházet z pod vrby mlátičky. Když zjistí, že Lupin, přeměněný ve vlkodlaka utíká do lesa, nasedají na Klofana a letí k jedné z věží, kde zanedlouho bude sedět Sirius Black. Poté mu tam předají hipogryfa a popřejí mu šťastnu cestu. Rychle se vrací na ošetřovnu, Ronovi všechno vypráví. Popletal i Snape jsou velice rozčilení, Black opět uprchl.
Když se na konci školního roku vracejí studenti domů, do vlaku přiletí Harrymu pošta, kde má podepsaný lístek od Siriuse s povolením vstupu do Prasinek. Ron si nechává malou sovičku, která s poštou přiletěla, jako odškodnění za ztrátu krysy Prašivky.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Karolína Hozmanová, 22.08.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bajky barda Beedleho, Bajky barda Beedleho (2), Bajky barda Beedleho (3)
-Harry Potter a Fénixův řád, Harry Potter a Fénixův řád (2), Harry Potter a Fénixův řád (3), Harry Potter a Fénixův řád (4), Harry Potter a Fénixův řád (5), Harry Potter a Fénixův řád (6), Harry Potter a Fénixův řád (7)
-Harry Potter a Kámen mudrců, Harry Potter a Kámen mudrců (2), Harry Potter a Kámen mudrců (3), Harry Potter a Kámen mudrců (4), Harry Potter a Kámen mudrců (5), Harry Potter a Kámen mudrců (6), Harry Potter a Kámen mudrců (7), Harry Potter a Kámen mudrců (8), Harry Potter a Kámen mudrců (9), Harry Potter a Kámen mudrců (10), Harry Potter a Kámen mudrců (11), Harry Potter a Kámen mudrců (12)
-Harry Potter a Ohnivý pohár, Harry Potter a Ohnivý pohár (2), Harry Potter a Ohnivý pohár (3), Harry Potter a Ohnivý pohár (4), Harry Potter a Ohnivý pohár (5), Harry Potter a Ohnivý pohár (6), Harry Potter a Ohnivý pohár (7), Harry Potter a Ohnivý pohár (8)
-Harry Potter a Princ dvojí krve, Harry Potter a Princ dvojí krve (2), Harry Potter a Princ dvojí krve (3), Harry Potter a Princ dvojí krve (4)
-Harry Potter a Relikvie smrti, Harry Potter a Relikvie smrti (2), Harry Potter a Relikvie smrti (3), Harry Potter a Relikvie smrti (4), Harry Potter a Relikvie smrti (5)
-Harry Potter a Tajemná komnata, Harry Potter a Tajemná komnata (2), Harry Potter a Tajemná komnata (3), Harry Potter a Tajemná komnata (4), Harry Potter a Tajemná komnata (5), Harry Potter a Tajemná komnata (6)
-Harry Potter a Vězeň z Azkabanu, Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (2), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (3), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (4), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (5), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (6), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (7), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (8)
Čítanka-Čaroděj a skákající hrnec (Bajky barda Beedleho)
-Harry Potter a Kámen mudrců
-Harry Potter a Ohnivý pohár
-Harry Potter a Princ dvojí krve
-Harry Potter a Relikvie smrti
-Harry Potter a Tajemná komnata
­­­­

Diskuse k výpisku
Joanne Kathleen Rowlingová - Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­