ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rowlingová Joanne Kathleen (*31.07.1965)

­­­­

Harry Potter a Kámen mudrců (12)

  • díl v sérii: 1 (následuje: Harry Potter a Tajemná komnata)
  • literární druh: epika
  • literární forma: próza
  • literární žánr: fantasy román
  • kompozice: chronologická

Harry Potter je brýlatý chlapec s nachovou jizvou na čele, připomínající blesk. Je mu jedenáct let, je učedníkem čarodějných umění a zavede všechny čtenáře do světa fantazie.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2017 (9. vydání). Z anglického originálu Harry Potter and the Philosopher's Stone přeložil Vladimír Medek. Počet stran: 334. ISBN: 978-80-00-04724-9.

Datum a místo prvního vydání: 26. června 1997 (Londýn, Anglie - nakladatelství Bloomsbury)

STRUČNÝ OBSAH:

Mladý čaroděj Harry Potter žije jako obyčejný chlapec v nevědomí o své moci. Harry od svých 11 let studuje na magické škole v Bradavicích, aby mohl bojovat se zlem a černou magii.

TÉMA A MOTIVY:

Boj dobra se zlem. Kouzelnický svět, magie a nadpřirozené jevy. Příběh se odehrává v reálném čase ve světě lidí (mudlů) a v kouzelném světě, o kterém lidi nevědí. Svět je plný nadpřirozených jevů a bytostí.

CHARAKTERISTIKA POSTAV:

Harry Potter - malý, statečný a talentovaný čaroděj; zažil smutné časy; nemá velký respekt k předpisům
Ron Weasley - Harryho nejlepší kamarád; má dobré srdce; pochází z chudé rodiny
Hermiona Grangerová - chytrá, inteligentní, starostlivá a nadějná mladá čarodějnice; jejími přáteli jsou Harry a Ron
Albus Brumbál - ředitel školy v Bradavicích; moudrý, rozumný a mocný čaroděj
Hagrid - obr, hajný; citlivý a spravedlivý - prostě dobrák
Severus Snape - nespravedlivý; učitel lektvarů ve škole Bradavicích (rád by učil obranu proti černé magii); zaujatý proti Harrymu
lord Voldemort - druhý nejmocnější čaroděj; vrah Harryho rodičů; po porážce se snaží opět dostat k moci; bezohledný, zlý a pomstychtivý

JAZYK:

Jazyk je spisovný, v přímé řeči postav se vyskytuje i jazyk nespisovný.

SPOLEČENSKO-POLITICKÉ POMĚRY:

Obdoba amerických beatniků ušitá na míru anglickým konzervatismem. Nový román - antiromán - nesouvislý děj. Další literární směry v tomto období: postmodernismus, neorealismus a aistencionalismus

CHARAKTER TÉTO LITERATURY:

Současná tvorba. Delší prozaický útvar, více dějových linií, více postav, hlavní hrdina se vyvíjí.

SOUČASNÍCI A JEJICH DÍLA:

UMĚLECKÝ SMĚR:

Druh fantastické literatury, nadpřirozené jevy, pomyslné světy, bájná a pohádková atmosféra, začíná se rozvíjet ve 2. polovině 19. století.

VLASTNÍ NÁZOR:

Zaujal mě celkový námět knihy i neobvyklé zpracování postav. Také jak při vyprávění autorka používá mnoho metafor...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Natálie R., 04.05.2018

    Akcent
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bajky barda Beedleho, Bajky barda Beedleho (2), Bajky barda Beedleho (3)
-Harry Potter a Fénixův řád, Harry Potter a Fénixův řád (2), Harry Potter a Fénixův řád (3), Harry Potter a Fénixův řád (4), Harry Potter a Fénixův řád (5), Harry Potter a Fénixův řád (6), Harry Potter a Fénixův řád (7)
-Harry Potter a Kámen mudrců, Harry Potter a Kámen mudrců (2), Harry Potter a Kámen mudrců (3), Harry Potter a Kámen mudrců (4), Harry Potter a Kámen mudrců (5), Harry Potter a Kámen mudrců (6), Harry Potter a Kámen mudrců (7), Harry Potter a Kámen mudrců (8), Harry Potter a Kámen mudrců (9), Harry Potter a Kámen mudrců (10), Harry Potter a Kámen mudrců (11), Harry Potter a Kámen mudrců (12)
-Harry Potter a Ohnivý pohár, Harry Potter a Ohnivý pohár (2), Harry Potter a Ohnivý pohár (3), Harry Potter a Ohnivý pohár (4), Harry Potter a Ohnivý pohár (5), Harry Potter a Ohnivý pohár (6), Harry Potter a Ohnivý pohár (7), Harry Potter a Ohnivý pohár (8)
-Harry Potter a Princ dvojí krve, Harry Potter a Princ dvojí krve (2), Harry Potter a Princ dvojí krve (3), Harry Potter a Princ dvojí krve (4)
-Harry Potter a Relikvie smrti, Harry Potter a Relikvie smrti (2), Harry Potter a Relikvie smrti (3), Harry Potter a Relikvie smrti (4), Harry Potter a Relikvie smrti (5)
-Harry Potter a Tajemná komnata, Harry Potter a Tajemná komnata (2), Harry Potter a Tajemná komnata (3), Harry Potter a Tajemná komnata (4), Harry Potter a Tajemná komnata (5), Harry Potter a Tajemná komnata (6)
-Harry Potter a Vězeň z Azkabanu, Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (2), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (3), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (4), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (5), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (6), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (7), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (8)
Čítanka-Čaroděj a skákající hrnec (Bajky barda Beedleho)
-Harry Potter a Kámen mudrců
-Harry Potter a Ohnivý pohár
-Harry Potter a Princ dvojí krve
-Harry Potter a Relikvie smrti
-Harry Potter a Tajemná komnata
­­­­

Diskuse k výpisku
Joanne Kathleen Rowlingová - Harry Potter a Kámen mudrců (12)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­