ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rowlingová Joanne Kathleen (*31.07.1965)

Ceska posta    
­­­­

Harry Potter a Kámen mudrců (4)


DOBA A MÍSTO DĚJE:

Blíže neurčená současnost, převážně Škola čar a kouzel v Bradavicích.

DĚJ:

Pan a paní Dursleyovi žijí se svým ročním synem Dudleym v Zobí ulici číslo 4. Pan Vernon Dursley je ředitel firmy Grunnings, jeho manželka Petunie žena v domácnosti. Dursleyovi jsou typičtí mudlové - to znamená, že v sobě nemají ani kapku kouzelnické krve a odmítají vzít na vědomí existenci čehokoli tajemného či nevysvětlitelného, natožpak snad kouzel nebo magie.
Jejich poklidný maloměšťácký život se jednoho dne bez varování změní. Ten den létaly po celé Británii sovy a pan Dursley potkal spoustu lidí v podivných hábitech, kteří hovořili o Potterových a jejich synu Harrym...
Paní Dursleyová měla sestru Lilly Potterovou, o které se ale nemluvilo, protože byla "jiná". Pan Dursley měl divné tušení, ale stále se utěšoval, že to jsou jen náhody.
V noci se na ztichlé ulici objevil kouzelník Albus Brumbál, ředitel Školy čar a kouzel v Bradavicích, a profesorka Minerva McGonagallová. Mluvili o Lilly a Jamesi Potterových - kouzelnících, které zavraždil lord Voldemort, nejmocnější zlý kouzelník všech dob. Voldemort (ze strachu vyslovit jeho jméno také nazývaný "Vy-víte-kdo") zničil i dům Potterových, ale jejich syna Harryho se mu nepodařilo usmrtit. Od té chvíle ztratil všechnu svou moc a zmizel neznámo kam... Malému chlapci zůstala jako památka na tuto děsivou událost jizva na čele ve tvaru blesku.
Z trosek hořící budovy ho zachránil Rubeus Hagrid, bradavický hajný a šafář. Přinesl miminko před dům číslo 4 v Zobí ulici, kde ho ráno i s dopisem od Brumbála objevili Dursleyovi...
Dursleyovi nekriticky zbožňovali svého syna Dudleyho, ale Harryho nenáviděli a dávali mu to najevo. Zatajili mu vše o jeho původu a tvrdili, že jeho rodiče zahynuli při autonehodě. Harry strávil u příbuzných deset let; jeho "ložnice" byla v přístěnku pod schody. Jeho život čas od času provázely podivné události. Když mu například chtěl někdo ublížit, stala se nějaká zvláštní nevysvětlitelná věc...
Jednou jeli Dursleyovi s Dudleym do ZOO a museli vzít s sebou i Harryho, protože ho neměli u koho nechat. V pavilonu plazů bylo Harrymu líto velkého hroznýše, který vypadal unaveně a znuděně. Harry náhle zjistil, že s ním had mluví a on mu odpovídá. Potom zmizelo silné přední sklo terária a hroznýš se odplazil pryč...
Harrymu přišel jakýsi dopis. Strýc Vernon mu ho ale zabavil. Pak začaly chodit další a další dopisy, až jich byl plný dům. Pan Dursley nechtěl, aby si je synovec přečetl, a proto vzal celou rodinu a odjeli pryč. Nejprve se ubytovali v hotelu, ale i tam Harrymu přišel dopis. Vernon je proto odvezl na opuštěný ostrůvek v moři.
O půlnoci, právě když bylo Harrymu 11 let, vstoupil do místnosti obrovský člověk. Byl to Hagrid a předal Harrymu pozvánku do Školy čar a kouzel v Bradavicích. Když zjistil, že Dursleyovi chlapci neřekli ani slovo o jeho slavných rodičích, velmi se rozzlobil. Pověděl Harrymu, co se s jeho rodiči stalo. Také mu řekl, že "Ty-víš-kdo" studoval v Bradavicích, ale pak se dal do služeb zla a začal na svou stranu přetahovat další kouzelníky. Potterovi se k němu odmítli přidat, a proto je zabil. Když se mu nepodařilo zavraždit Harryho, ztratil veškerou sílu a moc a záhadně zmizel...
Druhý den ráno zavedl Hagrid Harryho do skřetí banky u Gringottových v Londýně, aby si mohl vybrat část peněz, které mu zanechali rodiče. Hagrid vyzvedl ze sejfu tajemný balíček, jak mu přikázal Brumbál.
V Příčné ulici si pak Harry nakoupil všechny pomůcky, které měl do školy mít, a také se zde poprvé setkal se svým budoucím nepřítelem - Dracem Malfoyem.
Prvního září měl Harry cestovat do Bradavic vlakem z londýnského nádraží King's Cross z nástupiště 9 a ¾. Harry nástupiště nemohl najít, ale pak mu poradila rodina Weasleyových, jejichž děti také mířily do Bradavic. Harry Potter byl ve světě kouzelníků pojem, protože přežil Voldemortův útok. K jeho překvapení ho proto neustále zdravili cizí lidé a dávali se s ním do řeči.
Ve vlaku se Harry spřátelil s nejmladším synem Weasleyových - Ronem. Cestou se znovu setkal s Draco Malfoyem a také se seznámil s Hermionou Grangerovou, která pocházela z rodiny mudlů - oba její rodiče byli zubaři.
V Bradavicích byli studenti prvního ročníku rozřazeni Moudrým kloboukem do kolejí. Koleje byly čtyři: Nebelvír, Mrzimor, Havraspár a Zmijozel. Harry, Ron a Hermiona se dostali do Nebelvíru, Draco Malfoy se svými kumpány Crabem a Goylem do Zmijozelu. Absolventi Zmijozelu často sešli na cestu zla - v této koleji studoval i lord Voldemort.
Na předmět lektvary dostal Nebelvír profesora Severuse Snapea. Ten Harryho od začátku nesnášel a neustále ho zesměšňoval.
Harry, Ron a Hermiona často navštěvovali Hagrida. Od něj se dozvěděli, že u Gringottových došlo k loupeži. Trezor, který chtěl zločinec vyloupit, byl ale prázdný, protože oprávněný majitel si jeho obsah vybral.
Při hodině létání Draco vyprovokoval Harryho a na košťatech se honili ve vzduchu. Harryho uviděla profesorka McGonagallová (ředitelka nebelvírské koleje) a byla ohromena jeho přirozeným nadáním pro létání na koštěti. Dovedla ho za Oliverem Woodem, kapitánem nebelvírského famfrpálového družstva, a řekla mu, že našla týmu nového chytače. Prváci nesměli hrát famfrpál (nejoblíbenější kouzelnický sport), ale ředitel školy udělil Harrymu výjimku. Harry dostal od školy i nové koště Nimbus 2000.
Draco Harryho vyzval na půlnoční souboj. Harryho tam doprovázel Ron i Hermiona. Draco se ale ve skutečnosti netoužil s Harrym utkat - chtěl, aby Nebelvír ztratil body, a tak řekl školníkovi, že o půlnoci se po škole budou bez povolení potloukat žáci.
Při útěku před školníkem Filchem se Harry, Ron a Hermiona dostali do zapovězené chodby ve třetím patře, kde našli obrovského psa s třemi hlavami. Jen zázrakem vyvázli bez zranění. Došlo jim, že v místnosti se zřejmě skrývá něco vzácného. Pravděpodobně balíček, který Hagrid vyzvedl v Gringottově bance a který chtěl získat onen zloděj.
V předvečer dne Všech svatých se do školy dostal horský troll. Harry a Ron před ním zachránili Hermionu, která o něm nevěděla, protože byla v jiném patře školy. Dík této události se z trojice stali nejlepší přátelé.
Přátelé začali podezřívat profesora Snapea, že trolla do školy pustil on, aby odvedl pozornost a mohl se dostat do místnosti s tříhlavým psem. Na noze měl totiž zranění - tržnou ránu.
Později se konal famfrpálový zápas mezi Zmijozelem a Nebelvírem. Harryho koště mělo poruchu a Ron a Hermiona viděla Snapea, jak se na Harryho upřeně dívá a odříkává zaklínadlo. Došlo jim, že chce Harryho uhranout. Hermiona mu zapálila plášť, a tak nemohl zaklínadlo dokončit. Harrymu se podařilo chytit zlatonku - malý míček v hodnotě 150 bodů - a díky němu Nebelvír zápas vyhrál...
Když se děti se svým podezřením svěřily Hagridovi, řekl jim, že tříhlavý pes, který místnost hlídá, je jeho a jmenuje se Chloupek. Dementoval, že by Snape byl něčeho tak podlého schopný a také neúmyslně zmínil jméno Nicolase Flamela. Harry, Ron a Hermiona se snažili zjistit, kdo to je, ale bezvýsledně.
Na Vánoce zůstalo v Bradavicích jen několik studentů, mezi nimi Harry a Ron. Harry dostal dárkem neviditelný plášť po otci se vzkazem, ať ho využívá dobře. Dík plášti se dostal do oddělení knihovny s omezeným přístupem. O Nicolasi Flamelovi se mu ale nepodařilo nic objevit, protože jedna kniha začala křičet a on musel utéci. V jedné místnosti ale objevil tajemné zrcadlo, ve kterém spatřil svou rodinu. Chodil se tam pak pravidelně dívat, ale potřetí ho přistihl Brumbál. Řekl mu, že je to Zrcadlo z Erisedu, které člověku ukazuje to, co chce vidět...
Dětem se podařilo odhalit, že Nicolas Flamel je Brumbálův společník, který s ním sepsal několik knih o alchymii a jako jediný vyrobil Kámen mudrců, který mění kov ve zlato a vytváří Elixír života. Takže bylo jasné, co je v přísně střežené místnosti ukryto!
Další famfrpálový zápas soudcoval Snape. Po konci utkání ho Harry náhodou spatřil v lese při rozhovoru s Quirrellem, roztržitým profesorem obrany proti černé magii. Domníval se, že Snape přesvědčuje profesora, aby mu pomohl dostat se přes tříhlavého psa a další nástrahy až ke Kameni mudrců...
Hagrid vyhrál sázku s jedním mužem v hospodě a získal od něj dračí vejce. Chov draků je ale ve světě kouzelníků zakázaný. Hagrid se proto musel dráčka zbavit, i když mu to trhalo srdce. Harry a Hermiona ho měli o půlnoci předat známým Ronova nejstaršího bratra Charlieho. Ale dozvěděl se o tom Draco a prásknul je. Za chození po škole pozdě po půlnoci byly Harrymu a Hermioně strženy body. Potrestán byl i jejich kamarád Neville Logbottom, který je chtěl varovat, ale také Draco za udávání... Za trest měli všichni pomoci najít Hagridovi v Zapovězeném lese zraněného jednorožce. Rozdělili se na skupiny. Harry našel nádherné mrtvé stvoření a také přízrak v kápi, který pil jeho krev a poté se pokusil na Harryho zaútočit.
Naštěstí chlapce zachránil kentaur Firenze. Hagrid Harrymu řekl, že krev jednorožce zaručuje nesmrtelnost, ale přinese člověku život v zatracení.
Nastalo zkouškové období. Harry si uvědomil, že dračí vejce, které Hagrid dostal, nemohla být náhoda. Vyptal se ho na muže, který mu vejce dal a Hagrid si vzpomněl, že tomu člověku mimoděk prozradil, jak uspat Chloupka. Stačí mu zahrát jakoukoli písničku.
Brumbál musel odjet na Ministerstvo kouzel a tak se hlavní hrdinové neměli komu svěřit.
Pronásledovali proto Snapea. Uspali Chloupka hrou na flétnu a dostali se dveřmi v podlaze do podzemí. Zde museli překonat několik obtížných úkolů. Při šachové hře s obrovskými figurami byl Ron zraněn, ale Harry a Hermiona se dostali dál. Nakonec stál Harry sám proti svému protivníkovi. Byl jím profesor Quirrell, kterého si vybral za svého prostředníka lord Voldemort. Voldemort se do profesora vtělil a chtěl se zmocnit Kamene mudrců, aby získal zpět hmotnou podobu a moc. Aby nabyl síly, donutil Quirrella zabít jednorožce.
Snape Quirrella podezříval a při famfrpálovém zápasu chtěl svým zaklínadlem Harryho ve skutečnosti chránit...
Harrymu se silou vůle podařilo získat Kámen mudrců ukrytý v Zrcadle z Erisedu. Když se Quirrella dotkl, způsobil mu strašnou palčivou bolest... Harry nakonec omdlel a probral se až na ošetřovně. Na poslední chvíli ho totiž zachránil Brumbál. Řekl mu, že Kámen mudrců je zničený a profesor Quirrell mrtvý. Nebezpečí dalšího Voldemortova útoku je ale stále aktuální...
Také mu prozradil, že profesor Snape byl spolužák Harryho otce a navzájem se nenáviděli. Snape byl ale Jamesi Potterovi zavázaný za záchranu životam, a proto teď chtěl Harrymu pomoci.
Zásluhou statečnosti Harryho, Rona, Hermiony i Nevilla dostal Nebelvír body navíc, díky nimž kolej získala Školní pohár.
Tak skončil Harryho první školní rok v Bradavicích a Harry se opět musel vrátit k Dursleyovým.

HLAVNÍ POSTAVY:

Harry - malý a hubený chlapec s brýlemi a jizvou na čele. Je hodný, milý, trochu nesmělý a nejistý. U Dursleyových se cítí velmi osamělý. Je čestný a dovede se zastat slabších.
Ron - žije poněkud ve stínu svých úspěšnějších sourozenců. Je milý, sympatický, má smysl pro humor a učení pro něj není na prvním místě.
Hermiona - dívka posedlá školou, učením a vzděláním. Chce být nejlepší a dělá pro to téměř všechno. Je velice bystrá a inteligentní, ale je to také dobrá kamarádka a myslí to s Harrym a Ronem dobře.
Dursleyovi - typičtí maloměšťáci. Nafoukaní, povýšení, velmi jim záleží na mínění ostatních. Odmítají připustit existenci fantaskních věcí.
Dudley - rozmazlený, sobecký, protivný, agresivní a zbabělý kluk!

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Autorka nás zavádí do světa fantazie a dokazuje, že i v současném zběsilém světě, který je z velké části zaměřen na počítače a techniku, dokáží lidé stále snít.
Nenásilnou formou dětské čtenáře "vychovává", když jim podsouvá, jak by se měli chovat.

VLASTNÍ HODNOCENÍ:

Ačkoli jsem se fenoménu Harry Potter dlouho bránil, nakonec jsem neodolal a knihu si přečetl. Moc se mi líbila - je napsána vtipně, ale zároveň je velmi napínavá a čtivá. První díl je asi spíš pro mladší čtenáře - je v něm několik "výchovných" moudrostí.
Trochu mi vadilo, že některé postavy jsou poněkud černobílé - Dursleyovi jsou jen zlí a Harry pro změnu představuje pouze kladného hrdinu.
Nicméně se moc těším na další díly; druhý už mám rozečtený! :-)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kosan, 08.01.2006

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bajky barda Beedleho, Bajky barda Beedleho (2), Bajky barda Beedleho (3)
-Harry Potter a Fénixův řád, Harry Potter a Fénixův řád (2), Harry Potter a Fénixův řád (3), Harry Potter a Fénixův řád (4), Harry Potter a Fénixův řád (5), Harry Potter a Fénixův řád (6), Harry Potter a Fénixův řád (7)
-Harry Potter a Kámen mudrců, Harry Potter a Kámen mudrců (2), Harry Potter a Kámen mudrců (3), Harry Potter a Kámen mudrců (4), Harry Potter a Kámen mudrců (5), Harry Potter a Kámen mudrců (6), Harry Potter a Kámen mudrců (7), Harry Potter a Kámen mudrců (8), Harry Potter a Kámen mudrců (9), Harry Potter a Kámen mudrců (10), Harry Potter a Kámen mudrců (11), Harry Potter a Kámen mudrců (12)
-Harry Potter a Ohnivý pohár, Harry Potter a Ohnivý pohár (2), Harry Potter a Ohnivý pohár (3), Harry Potter a Ohnivý pohár (4), Harry Potter a Ohnivý pohár (5), Harry Potter a Ohnivý pohár (6), Harry Potter a Ohnivý pohár (7), Harry Potter a Ohnivý pohár (8)
-Harry Potter a Princ dvojí krve, Harry Potter a Princ dvojí krve (2), Harry Potter a Princ dvojí krve (3), Harry Potter a Princ dvojí krve (4)
-Harry Potter a Relikvie smrti, Harry Potter a Relikvie smrti (2), Harry Potter a Relikvie smrti (3), Harry Potter a Relikvie smrti (4), Harry Potter a Relikvie smrti (5)
-Harry Potter a Tajemná komnata, Harry Potter a Tajemná komnata (2), Harry Potter a Tajemná komnata (3), Harry Potter a Tajemná komnata (4), Harry Potter a Tajemná komnata (5), Harry Potter a Tajemná komnata (6)
-Harry Potter a Vězeň z Azkabanu, Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (2), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (3), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (4), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (5), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (6), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (7), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (8)
Čítanka-Čaroděj a skákající hrnec (Bajky barda Beedleho)
-Harry Potter a Kámen mudrců
-Harry Potter a Ohnivý pohár
-Harry Potter a Princ dvojí krve
-Harry Potter a Relikvie smrti
-Harry Potter a Tajemná komnata
­­­­

Diskuse k výpisku
Joanne Kathleen Rowlingová - Harry Potter a Kámen mudrců (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­