ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rowlingová Joanne Kathleen (*31.07.1965)

­­­­

Harry Potter a Tajemná komnata (3)


DOBA A MÍSTO DĚJE:

Odehrává se o rok později než předcházející díl převážně v bradavické Škole čar a kouzel

DĚJ:

Po školním roce v Bradavicích, který byl naplněn jak veselými a dobrodružnými zážitky, tak nebezpečím, se Harry na léto musel vrátit ke svým příbuzným, kteří se k němu opět chovali hrozně. V den jeho narozenin si na něj ani nevzpomněli.
Pan Dursley totiž pozval na večeři svého obchodního partnera s chotí a chtěl, aby vše perfektně klaplo. Proto Harryho zavřel nahoře v jeho pokoji (Dudley mu musel jeden přenechat), aby náhodou něco "neprovedl".
Na posteli seděla zvláštní bytůstka s velkýma očima. Byl to domácí skřítek Dobby a varoval Harryho, aby nejezdil do Bradavic, protože mu tam hrozí nebezpečí. Skřítek mu dokonce schoval dopisy od Rona a Hermiony, aby si myslel, že na něj kamarádi zapomněli a neměl důvod se do Bradavic vracet. Protože Harry odmítal vzít na vědomí možné nebezpečí, zničil Dobby pomocí kouzla slavnostní pudink, který připravila paní Dursleyová.
Dursleyovi se velmi rozzlobili, že jim Harry překazil večeři a zakázali mu nastoupit do druhého ročníku školy. Harry navíc obdržel výstražný dopis z Ministerstva kouzel, protože v domě bylo bez povolení použito kouzlo. Tudíž se z pokoje nemohl dostat pomocí magie...
Propadal zoufalství, ale naštěstí přišla pomoc. V noci přiletěl k oknu pokoje jeho nejlepší kamarád Ron Weasley se svými bratry Fredem a Georgem v létajícím autě pana Weasleyho. Odvezli Harryho i s jeho věcmi do školy k sobě domů. Bylo jim totiž divné, že Harry neodpovídá na dopisy, a proto se ho rozhodli navštívit, aby zjistili, co a jak...
Harry strávil u rodiny Weasleyových čtyři úžasné týdny zbývající do začátku školy. Zamilovala se do něj Ronova nejmladší sestra Ginny, která letos nastupovala do prvního ročníku bradavické Školy čar a kouzel. Všichni společně se pak vydali na nákup do Londýna, kde se setkali s Hermionou a jejími rodiči.
V knihkupectví nazvaném "Krucánky a kaňoury" měl právě autogramiádu slavný čaroděj Zlatoslav Lockhart, jejich budoucí učitel obrany proti černé magii. V knihkupectví se Harry setkal se svým nepřítelem Draco Malfoyem a jeho otcem Luciusem. Malfoyovi byli čistokrevní kouzelníci, na což byli náležitě pyšní, a opovrhovali mudly a kouzelníky ze smíšených rodin. Právě jejich rod se před dvaceti lety přidal k Voldemortovi, ale poté, co ztratil moc, se opět vrátil na stranu dobra...
V den odjezdu do Bradavic se Harrymu a Ronovi nepodařilo projít přepážkou na nástupišti 9 a ¾. Ron proto rozhodl, že poletí otcovým autem. Jejich přistání v Bradavicích bylo ale tvrdé. Motor auta přestal fungovat a chlapci se zřítili do koruny agresivní Vrby mlátičky.
Ve škole se v žádném případě nedočkali vřelého přivítání. Létající vůz na obloze totiž spatřilo několik mudlů a to znamenalo problémy. Hlavně pro Ronova otce Arthura, který pracoval na Ministerstvu kouzel jako vedoucí odboru zneužívání mudlovských vynálezů...
Díky laskavému řediteli Brumbálovi naštěstí Harry ani Ron nebyli vyloučeni, jen jim měl být udělen trest.
Nový profesor obrany proti černé magii - samolibý, pyšný a prostoduchý Zlatoslav Lockhart - byl jednoduše nesnesitelný. Neustále se jen vychloubal svými úspěchy v boji s černou magií, odkazoval studenty na své knihy, ale když použil nějaké kouzlo, vždy se mu vymklo z rukou. Bohužel obranu proti černé magii nechtěl nikdo učit, a tak musel Brumbál přijmout Lockharta.
Lockhart si navíc oblíbil Harryho. Neustále mu dával "dobré rady" jak zacházet se svou popularitou, a proto se mu Harry snažil raději vyhýbat. Hermiona ale atraktivního profesora obdivovala.
Harrymu navíc ztěžoval život prvák Colin Creevey, který ho obdivoval kvůli tomu, že přežil střet s Voldemortem, a proto za ním neustále chodil a fotil si ho.
Novým chytačem zmijozelského famfrpálového mužstva se stal Draco Malfoy. Jeho otec totiž vybavil celý tým zbrusu novým typem košťat Nimbus 2001.
Za bláznivý příjezd do Bradavic udělila profesorka McGonagallová Ronovi a Harrymu trest. Ron musel společně se školníkem Filchem leštit stříbro v Pamětní síni a Harry pomáhal Lockhartovi odpovídat na dopisy jeho obdivovatelek. V jeho kabinetě zaslechl chlapec strašlivý šepot. Profesor ale nic neslyšel...
Jako každoročně se ve škole v předvečer Večeru všech svatých konala slavnostní hostina. Harry, Ron a Hermiona ale přijali pozvání na oslavu úmrtí Skoro bezhlavého Nicka - ducha nebelvírské koleje. Když se pak vraceli k ostatním studentům, zaslechl Harry opět onen šepot. Ve vstupní síni objevili nápis na stěně:

Tajemná komnata je znovu otevřena.
Nepřátelé dědice, mějte se na pozoru.

Pod ním visela na háku zavěšená ztuhlá kočka školníka Filche - paní Norrisová. Profesor Brumbál zjistil, že kočka není mrtvá, ale jen zkamenělá a může jí pomoci jedině lektvar z mandragory.
Všechny studenty samozřejmě zajímalo, co je ona "Tajemná komnata".
Hermiona se na to zeptala profesora Binnse při hodině dějin čar a kouzel a ten jí řekl, že:

Školu v Bradavicích založili před víc než tisícem let čtyři největší kouzelníci a čarodějky tehdejší doby - Godric Nebelvír, Helga z Mrzimoru, Rowena z Havraspáru a Salazar Zmijozel. Pak ale mezi nimi začaly vznikat rozepře, protože Salazar Zmijozel chtěl přijímat jen žáky z čistě kouzelnických rodin. Nakonec ze školy odešel, ale legenda praví, že na hradě zbudoval tajnou komnatu, v níž ukryl nestvůru. Jedině jeho právoplatný dědic může komnatu otevřít a vypustit příšeru. Ta potom zahubí všechny studenty z mudlovských rodin. Existence komnaty ale nebyla prokázána, žádný z ředitelů školy ji nikdy nenašel.

Harryho, Rona a Hermionu napadlo, že Zmijozelovým dědicem by mohl být Draco. Hermiona se rozhodla, že připraví obtížný Mnoholičný lektvar a s jeho pomocí se všichni tři promění v Dracovy přátele a zjistí, jak to doopravdy je. Scházeli se pak tajně na dívčích toaletách v druhém patře, které byly stále mimo provoz, protože v nich strašil duch Ufňukané Uršuly.
Při famfrpálovém utkání Zmijozelu proti nebelvírské koleji Nebelvír díky Harrymu vyhrál. Během hry ale Harryho neustále pronásledoval zákeřný Potlouk, tj. míč, který má hráče srážet z košťat. Zdálo se, jako by ho někdo začaroval.
Harry spadl z koštěte a zlomil si ruku. Lockhart se mu ji pokusil spravit, ale místo toho mu odčaroval všechny kosti. A tak chlapce odnesli na ošetřovnu.
V noci za ním přišel Dobby a řekl mu, že Potlouk začaroval on, aby se Harry zranil a odjel domů, protože pokud zůstane, hrozí mu vážné nebezpečí. Také mu neúmyslně prozradil, že Tajemná komnata byla otevřena již před padesáti lety. Vzápětí na ošetřovnu přinesli zkamenělého Colina...
Lockhart založil Soubojnický klub, aby se studenti naučili některá obranná kouzla. Harry bojoval s Malfoyem, který proti němu poštval obrovského hada. Had pak chtěl zaútočit na studenta Justina-Finch-Fletchleyho, ale Harry, který ovládal hadí řeč, ho uklidnil a profesor Snape tvora odčaroval.
Od té chvíle si téměř všichni studenti mysleli, že Harry je Zmijozelův dědic. Právě Zmijozel totiž proslul vzácnou schopností hadí řeči... Navíc Justin a také Skoro bezhlavý Nick později zkameněli, a tak všichni podezřívali Harryho...
Během vánočních prázdnin zůstalo ve škole jen několik studentů, proto měli Harry, Ron a Hermiona klid na svůj plán. Chlapci se za pomoci Hermionou vyrobeného lektvaru proměnil v Crabea a Goyla, Dracovy nejlepší přátele, a vydali se za Malfoyem. Zjistili ale, že Draco Zmijozelovým dědicem není. Hermiona do svého lektvaru dala kočičí chlup, protože se domnívala, že je to vlas dívky, ve kterou se chtěla proměnit. Díky tomu se ubohá Hermiona částečně změnila v kočku a musela strávit dlouhou dobu na ošetřovně...
Na toaletách v druhém patře našel Harry padesát let starý deník patřící jakémusi T.R.Raddleovi, který se někdo pokusil zničit. Ron věděl, že Raddle, bývalý bradavický student, byl před padesáti lety vyznamenán za mimořádné služby škole - leštil totiž za trest jeho pamětní plaketu.
Stránky deníku byly zcela prázdné, ale Harry později zjistil, že když do nich něco napíše, deník mu odpoví a on tak může s T.R.Raddleem komunikovat. Ten ho zavedl do svých vzpomínek na událost před padesáti lety. Harry před sebou uviděl jako na ve filmu, že Tajemnou komnatu tehdy otevřel Hagrid... Hagrid v Bradavicích studoval, ale ve třetím ročníku byl vyloučen.
Deník se pak z Harryho ložnice ztratil. Harry znovu uslyšel děsivý šepot a Hermiona, která přišla na to, jaká příšera se v Komnatě skrývá, se honem vydala do knihovny, aby si svou hypotézu ověřila. Jenže ona a jedna studentka z Havraspáru padly nestvůře za oběť - také zkameněly...
Studenti měli zakázáno pohybovat se po škole bez doprovodu. Harry a Ron se v noci v neviditelném plášti vydali za Hagridem. Než si s ním ale stačili promluvit, vstoupil do jeho boudy Kornelius Popletal, ministr kouzel, a dal ho uvěznit do Azkabanu. Hagridova poslední slova byla, aby se "drželi pavouků". Lucius Malfoy jako předseda správní rady Školy čar a kouzel v Bradavicích zařídil, aby byl Brumbál odvolán z funkce ředitele.
Druhý večer se Harry a Ron vydali do Zapovězeného lesa, aby šli po pavoučí stopě. Chytili je ale dva obří pavouci a dovedli je ke svému vůdci Aragogovi. Hagrid ho před lety tajně choval a když se na to přišlo a všichni si mysleli, že obří pavouk je oním netvorem z Komnaty, vypustil ho Hagrid do lesa. Tvor jim prozradil, že před padesáti lety zabil netvor v umývárně jednu dívku. Aragog a i ostatní pavouci se ale pravého netvora báli a nechtěli prozradit jeho jméno.
Nyní dychtili Harryho a Rona sežrat, ale jim se povedlo ujet v létajícím autě, které od jejich příletu do Bradavic "žilo" v lese.
Ráno chtěli Harry a Ron jít za Ufňukanou Uršulou, aby se jí na netvora zeptali. Potkali ale před toaletami profesorku McGonagallovou, a tak šli raději na ošetřovnu za zkamenělou Hermionou. Našli v její ruce vytrženou stránku z knihy, na níž se psalo, že bazilišek, čili Hadí král, zabíjí pomocí jedovatých zubů, ale také svým vraždným pohledem. Je úhlavním nepřítelem pavouků. Hermiona k tomu připsala slovo "Potrubí". Harry pochopil, že bazilišek se skrývá v potrubí a protože mluví hadí řečí, mohl ho v chodbách slyšet jen on... Baziliškovi se ale nepovedlo nikoho zabít, protože žádný ze studentů se na něj nepodíval přímo. Kočka paní Norrisová zahlédla jeho obraz ve vodě rozlité na podlaze, Colin ho viděl přes objektiv fotoaparátu, Justin přes Skoro bezhlavého Nicka, který byl fakticky mrtvý, a Hermiona a studentka z Havraspáru měly s sebou zrcátko, v němž se baziliškův pohled odrazil... Pro baziliška je smrtelné kohoutí kokrhání, a právě proto zřejmě někdo zabil dva Hagridovy kohouty...
Ještě než mohli něco udělat, dozvěděli se, že netvor unesl jednu ze studentek. Byla to Ginny Weasleyová, Ronova nejmladší sestra...
Harry s Ronem se vydali na umývárnu Ufňukané Uršuly a vzali s sebou i zbabělého profesora Lockharta, který chtěl ze školy uprchnout. Uršula jim řekla, že v den své smrti zahlédla temné oči a potom si už nic nepamatuje.
Harry našel na jednom umyvadle vyryté dva malé hádky. Podařilo se mu na ně promluvit hadí řečí a před ním se objevil velký otvor. Harry, Ron i Lockhart se jím vydali na cestu do podzemí. Lockhart se pak zmocnil Ronovy hůlky a chtěl na ně uplatnit zapomínací kouzlo, aby se mohl bez obav vypařit. Ono kouzlo mu už mnohokrát pomohlo - přivlastnil si úspěchy jiných a psal o nich ve svých knihách, zatímco skutečným hrdinům vymazal paměť. Ronova hůlka byla ale poškozená a tak se Zlatoslavovo kouzlo nezdařilo. Místo toho se ze stropu zřítily kameny, takže Harry stál v chodbě na druhé straně než Ron a Zlatoslav. Vydal se proto sám vstříc netvorovi...
V Tajemné komnatě se setkal s Tomem Raddlem a také spatřil Ginny ležící na podlaze. Myslel si, že mu Tom pomůže, ale zmýlil se. Tom Rojvol Raddle byl ve skutečnosti anagram a znamenal Já Lord Voldemort.
Voldemortova matka pocházela z rodu Salzara Zmijozela, ale jeho otec byl mudla. Když se dozvěděl, že jeho manželka je čarodějka, opustil ji. Tomova matka pak při porodu zemřela a on vyrůstal v sirotčinci. V Bradavicích byl nejlepším studentem, ale jediný Brumbál, v té době profesor přeměňování, mu příliš nedůvěřoval. Tom ovládal hadí řeč, a tak mohl otevřít Komnatu a vypustit netvora. Protože ale hrozilo, že školu zavřou a on se bude muset vrátit do sirotčince, svalil vinu na Hagrida, studenta třetího ročníku, který ve škole tajně choval obrovského pavouka. Poté, co odhalil "viníka", už ale v likvidování studentů z mudlovských rodin nemohl pokračovat, protože by se prozradil.
Hagrida později přijal do Bradavic nový ředitel školy Brumbál jako hajného a šafáře, protože mu důvěřoval.
Lord Voldemort si prostřednictvím svého deníku, který si před padesáti lety psal, s Ginny nejprve povídal (Deník jí podstrčil Lucius Malfoy, když se s Weasleyovými a Harrym setkal v "Krucáncích a kaňourech"). Postupně na ni působil svou silou a sugescí ji přinutil, aby napsala nápis na stěnu a zabila Hagridovy kohouty... Ginny se pak začala deníku bát, protože se nepamatovala na některé události. Chtěla ho proto spláchnout na umývárně ve druhém patře. Tam ho ale našel Harry. Když to Ginny zjistila, bála se, že si Harry přečte o jejích citech, a proto mu ho z ložnice ukradla.
Voldemort už neusiloval o to, aby zahubil studenty z mudlovských rodin. Chtěl zničit pouze Pottera. Když se ho před lety pokusil zabít poprvé, ztratil svou moc a na Harryho přešly některé jeho schopnosti, například hadí řeč.
Harry nyní musel bojovat s baziliškem, ale naštěstí mu přiletěl na pomoc Brumbálův fénix Fawkes a přinesl mu Moudrý klobouk. V něm Harry našel meč Godrice z Nebelvíru. Fénix baziliška oslepil a Harry ho probodl mečem. Baziliškovým jedovatým zubem pak zničil Voldemortův deník...
Ginny naštěstí přežila a Harry se stal hrdinou, protože zachránil školu před zkázou.
Brumbál se opět vrátil do funkce ředitele školy a všechny zkamenělé studenty i Skoro bezhlavého Nicka uzdravil lektvar z mandragory.
Nebelvír zásluhou Pottera opět získal školní pohár a Harrymu se navíc podařilo osvobodit Dobbyho, který do té doby musel sloužit u Malfoyových.

HLAVNÍ POSTAVY:

Harry Potter - odvážný, statečný, dobrosrdečný, citlivý, kamarádský.
Ron Weasley - vtipný, sympatický, energický kluk, který rychleji koná a až potom přemýšlí.
Hermiona Grangerová - inteligentní, bystrá, důvtipná dívka, dobrá kamarádka, která neváhá riskovat a porušovat Školní řád, když jde o dobrou věc.
Draco Malfoy - nafoukaný, sebejistý, arogantní a podlý
Zlatoslav Lockhart - úlisný, samolibý, ješitný, hloupý, vychloubačný a neschopný kouzelník.
ředitel Albus Brumbál - moudrý, inteligentní, laskavý, rozvážný a spravedlivý čaroděj.

HLAVNÍ MYŠLENKA:

První dojem je často klamný a zlo na sebe může vzít nejrůznější podobu.

VLASTNÍ HODNOCENÍ:

Druhý díl se mi líbil ještě víc než "jednička". Je úžasně čtivý, napínavý a zajímavý. Jedním slovem báječné čtení s velmi promyšleným příběhem. Autorka opravdu "umí" a já už se těším na "Vězně z Azkabanu".

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kosan, 09.01.2006

    Ceska posta
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bajky barda Beedleho, Bajky barda Beedleho (2), Bajky barda Beedleho (3)
-Harry Potter a Fénixův řád, Harry Potter a Fénixův řád (2), Harry Potter a Fénixův řád (3), Harry Potter a Fénixův řád (4), Harry Potter a Fénixův řád (5), Harry Potter a Fénixův řád (6), Harry Potter a Fénixův řád (7)
-Harry Potter a Kámen mudrců, Harry Potter a Kámen mudrců (2), Harry Potter a Kámen mudrců (3), Harry Potter a Kámen mudrců (4), Harry Potter a Kámen mudrců (5), Harry Potter a Kámen mudrců (6), Harry Potter a Kámen mudrců (7), Harry Potter a Kámen mudrců (8), Harry Potter a Kámen mudrců (9), Harry Potter a Kámen mudrců (10), Harry Potter a Kámen mudrců (11), Harry Potter a Kámen mudrců (12)
-Harry Potter a Ohnivý pohár, Harry Potter a Ohnivý pohár (2), Harry Potter a Ohnivý pohár (3), Harry Potter a Ohnivý pohár (4), Harry Potter a Ohnivý pohár (5), Harry Potter a Ohnivý pohár (6), Harry Potter a Ohnivý pohár (7), Harry Potter a Ohnivý pohár (8)
-Harry Potter a Princ dvojí krve, Harry Potter a Princ dvojí krve (2), Harry Potter a Princ dvojí krve (3), Harry Potter a Princ dvojí krve (4)
-Harry Potter a Relikvie smrti, Harry Potter a Relikvie smrti (2), Harry Potter a Relikvie smrti (3), Harry Potter a Relikvie smrti (4), Harry Potter a Relikvie smrti (5)
-Harry Potter a Tajemná komnata, Harry Potter a Tajemná komnata (2), Harry Potter a Tajemná komnata (3), Harry Potter a Tajemná komnata (4), Harry Potter a Tajemná komnata (5), Harry Potter a Tajemná komnata (6)
-Harry Potter a Vězeň z Azkabanu, Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (2), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (3), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (4), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (5), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (6), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (7), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (8)
Čítanka-Čaroděj a skákající hrnec (Bajky barda Beedleho)
-Harry Potter a Kámen mudrců
-Harry Potter a Ohnivý pohár
-Harry Potter a Princ dvojí krve
-Harry Potter a Relikvie smrti
-Harry Potter a Tajemná komnata
­­­­

Diskuse k výpisku
Joanne Kathleen Rowlingová - Harry Potter a Tajemná komnata (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­