ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rowlingová Joanne Kathleen (*31.07.1965)

­­­­

Harry Potter a Tajemná komnata (5)

- díl v sérii: 2

Vítejte podruhé ve Škole čar a kouzel v Bradavicích. Harry se vrací po prázdninách do školy a netuší, že tentokrát mu hrozí smrtelné nebezpečí. V Bradavicích se začínají dít prapodivné věci, při kterých tuhne krev v žilách, a nikdo z žáků netuší, že pradávná legenda se stala skutečností.

Harryho čeká další rok v Bradavicích. Avšak už doma v Zobí ulici ho obtěžují kouzelnická stvoření - kouzelný skřítek Dobby, který přijde za Harrym a pokouší se jej přemluvit, aby se nevracel do Bradavic, protože jej tam čeká smrtelné nebezpečí. Harry chce samozřejmě vědět, co tím Dobby myslí, ale ten mu víc nepoví. Protože se Harry do Bradavic hodlá vrátit, nechá Dobby spadnout dort na návštěvu, kterou měl zrovna pan Dudley doma kvůli důležité smlouvě na vrtačky. Kvůli dortu dostane Harry domácí vězení, ze kterého jej osvobodí Fred, George a Ron Weasleyovi, kteří pro něj přiletí uprostřed noci létajícím autem. Takže Harry stráví zbytek prázdnin u Weasleyových.
Při cestě na nástupiště 9 a ¾ se Harrymu a Ronovi přihodí nepříjemná událost - zavře se jim přepážka, která by je právě na ono nástupiště dopravila. Takže vlak nestihli. Společně je ovšem napadne použít zase létající auto, kterým se skutečně dostanou až do Bradavic, ale mezitím je uvidí několik mudlů, auto zničí, Ron si rozbije hůlku a ještě ke všemu narazí do Vrby mlátičky. Očekávají vyhazov, ale McGonagallová přivře obě oči a nechá je ve škole, jen oběma nařídí školní tresty.
Po nějaké době se ve škole začnou dít strašlivé věci - někdo začíná napadat studenty, dokonce i paní Norisovou, která je kočkou školníka Filche. Oběti vždy pouze zkamení, takže profesorka bylinkářství začne připravovat lektvar, který je vysvobodí. Ke všemu se na stěně školy objeví nápis, že je znovu otevřena Tajemná komnata - komnata, kterou před odchodem ze školy postavil Salazar Zmijozel a kterou dokáže otevřít jen zmijozelův dědic a ve které se ukrývá nějaký hrůzný netvor. Po těchto útocích je Hagrid odveden do Azkabanu, protože je obviněn, že to on vypouští tu nestvůru. Harry a Ron zjistí, že to Hagrid nebyl. V klubu, který založil nový profesor obrany proti černé magii pan profesor Lockhart, se odhalí, že Harry umí mluvit hadí řečí.
Další obětí je Hermiona, ta byla nalezena, když byla v knihovně. Při jedné z návštěv objeví Harry v její ruce papírek, na němž je napsáno, že netvorem v Tajemné komnatě je pravděpodobně bazilišek, obrovský had schopný žít mnoho set let. Hermiona jim nechá vodítko, že se had pohybuje po škole pomocí potrubí. Ve chvíli, kdy to chtějí říct učitelům, dojde k dalšímu útoku, obětí je Ginny Weasleyová, tentokrát si ji ale bazilišek vzal s sebou do Tajemné komnaty, kde má umřít...
Harry s Ronem se ihned vydávají do jedné z koupelen, kde před 50 lety zemřela taky jedna dívka. Tu ovšem bazilišek zabil. Zjistí, kde je vchod do Tajemné komnaty, takže se vydávají na cestu společně s Lockhartem, jenž - jak zjistili - je podvodník, který nic neumí. Při cestě do komnaty se Lockhart zmocní Ronovy zničené hůlky, pokusí se Harrymu vzít paměť, ale kouzlo se obrátí proti němu a ještě zničí strop, který zasype cestu a tím oddělí Rona od Harryho, jenž se musí vydat sám na záchranu Ginny. V Tajemné komnatě najde Ginny ještě živou, ale v bezvědomí, a Toma Raddla, vzpomínku zachycenou v deníku starém 50 let. Raddle vysvětlí Harrymu, že on je vlastně lord Voldemort za mladých let a je potomkem samotného Salazara Zmijozela. Také mu vysvětlí, že Ginny "vylila" do deníku příliš velkou část své duše, takže jí Raddle přikázal, ať přijde do Tajemné komnaty, teď z ní pomalu vyprchává život, a Raddle vstává z mrtvých. Raddle poštve na Harryho baziliška, ale Harrymu se jej podaří zabít pomocí meče Godrica Nebelvíra, jenž vytáhl z klobouku, který mu přinesl Fawkes - Brumbálův fénix. Poté Harry zničí i deník, čímž zabije Raddla a zachrání Ginny.
Pak ještě Harry vysvobodí Dobbyho ze služeb pana Malfoye a taky dostane vyznamenání za mimořádné zásluhy škole. Za to jak zachránili školu od baziliška a od Raddla získají pro Nebelvír hromadu bodů, díky čemuž zase vyhrají školní pohár.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Don_Salieri, 06.03.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bajky barda Beedleho, Bajky barda Beedleho (2), Bajky barda Beedleho (3)
-Harry Potter a Fénixův řád, Harry Potter a Fénixův řád (2), Harry Potter a Fénixův řád (3), Harry Potter a Fénixův řád (4), Harry Potter a Fénixův řád (5), Harry Potter a Fénixův řád (6), Harry Potter a Fénixův řád (7)
-Harry Potter a Kámen mudrců, Harry Potter a Kámen mudrců (2), Harry Potter a Kámen mudrců (3), Harry Potter a Kámen mudrců (4), Harry Potter a Kámen mudrců (5), Harry Potter a Kámen mudrců (6), Harry Potter a Kámen mudrců (7), Harry Potter a Kámen mudrců (8), Harry Potter a Kámen mudrců (9), Harry Potter a Kámen mudrců (10), Harry Potter a Kámen mudrců (11), Harry Potter a Kámen mudrců (12)
-Harry Potter a Ohnivý pohár, Harry Potter a Ohnivý pohár (2), Harry Potter a Ohnivý pohár (3), Harry Potter a Ohnivý pohár (4), Harry Potter a Ohnivý pohár (5), Harry Potter a Ohnivý pohár (6), Harry Potter a Ohnivý pohár (7), Harry Potter a Ohnivý pohár (8)
-Harry Potter a Princ dvojí krve, Harry Potter a Princ dvojí krve (2), Harry Potter a Princ dvojí krve (3), Harry Potter a Princ dvojí krve (4)
-Harry Potter a Relikvie smrti, Harry Potter a Relikvie smrti (2), Harry Potter a Relikvie smrti (3), Harry Potter a Relikvie smrti (4), Harry Potter a Relikvie smrti (5)
-Harry Potter a Tajemná komnata, Harry Potter a Tajemná komnata (2), Harry Potter a Tajemná komnata (3), Harry Potter a Tajemná komnata (4), Harry Potter a Tajemná komnata (5), Harry Potter a Tajemná komnata (6)
-Harry Potter a Vězeň z Azkabanu, Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (2), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (3), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (4), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (5), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (6), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (7), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (8)
Čítanka-Čaroděj a skákající hrnec (Bajky barda Beedleho)
-Harry Potter a Kámen mudrců
-Harry Potter a Ohnivý pohár
-Harry Potter a Princ dvojí krve
-Harry Potter a Relikvie smrti
-Harry Potter a Tajemná komnata
­­­­

Diskuse k výpisku
Joanne Kathleen Rowlingová - Harry Potter a Tajemná komnata (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­