ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rowlingová Joanne Kathleen (*31.07.1965)

   
­­­­

Harry Potter a Fénixův řád (6)

- díl v sérii: 5

Pátý díl příběhů mladého čarodějnického učně Harryho Pottera a jeho věrných kamarádů Rona a Hermiony. Napětím a nervozitou byly poznamenány už prázdniny a hned od začátku pátého ročníku přichází jeden otřes za druhým: na bradavické škole totiž z vůle Ministerstva kouzel došlo k závažným změnám a atmosféra strachu houstne každým dnem víc a víc. Nerozlučná trojice přátel však přesto dokáže kolem sebe soustředit dost studentů, kteří nebudou chtít se založenýma rukama čekat, až je zlo zahubí. To, co zažijí, už nejsou jen neškodná dobrodružství!

Lord Voldemort je zpět, takže je jasné, že Harryho čeká další velice zajímavý školní rok ve Škole čar a kouzel v Bradavicích. Ještě než se Harry do Bradavic dostane, už na něj čeká nebezpečí doma, přesněji řečeno v Kvikálkově. Tam jej a jeho bratrance Dudleyho napadnou dva mozkomorové. Harrymu se je se štěstím podaří zahnat pomocí Patronova zaklínadla. Kvůli tomu že jako nezletilý použil kouzlo, je povolán na disciplinární řízení na Ministerstvo kouzel. Než ale nastane čas disciplinárního řízení, přijdou si pro Harryho členové Fénixova řádu, kteří jej odvedou na Grimauldovo náměstí 12, kde se nachází dům Harryho kmotra Siriuse Blacka. Tento dům slouží jako hlavní štáb pro Fénixův řád (organizaci, která bojuje proti Lordu Voldemortovi, a jejímž zakladatelem je Brumbál; tato společnost se snaží přesvědčit kouzelnickou společnost, že se Voldemort vrátil, a mnoho dalších věcí - např. Pastorek pracuje na ministerstvu, kde má za úkol najít Siriuse Blacka, avšak protože ví, že Sirius Black je nevinný, podsouvá na ministerstvo falešné informace; jejími členy jsou např. Lupin, Moody, Brumbál, McGonagallová, Kingley Pastorek, Nymfadora Tonksová a mnoho dalších). V domě se dozví, že nikdo z kouzelnického světa nevěří na Voldemortův návrat, protože ministr kouzel Popletal šíří zprávy, že Harry je blázen, Brumbál taky atd. Harry se na chvilku usadí v hlavním štábu, kde pomáhá s úklidem, protože tento dům nikdo mnoho let nepoužíval (až na Siriusova skřítka Kráturu, který Siriuse nenávidí, a je oddaný pouze obrazu Siriusovy matky, která je už mrtvá). Disciplinární řízení se koná na Ministerstvu kouzel, kam Harryho doprovodí pan Weasley. Na ministerstvu nikdo nebude Harrymu věřit, že tam byli mozkomorové, avšak přijde paní Figgová (sousedka od Harryho) a řekne, že je taky viděla, popíše je, jak vypadali, a tím Harrymu hodně pomůže, díky čemuž je zproštěn obžaloby. Během disciplinárního řízení se objeví jako Harryho svědek taky Brumbál, s nímž si chce Harry akutně promluvit, avšak když skončí řízení, Brumbál ihned odejde.
Harry se tedy vydává do Bradavic. Zde je ovšem považován za blázna, kterému nikdo nevěří. Ještě ke všemu není ve škole Hagrid, kterého nahradila profesorka Červotočová, a na místo učitele černé magie nastupuje profesorka Umbridgeová, kterou sem poslalo ministerstvo, aby školu kontrolovala.
S Umbridgeovou se Harry hned první hodinu pohádá - Harry tvrdí, že Voldemort se vrátil, že s ním bojoval a že Cedric Diggory byl zabit Voldemortem. Umbridgeová říká, že všechno je lež a že Cedric zemřel nešťastnou náhodou. Neboť je to učitelka, dá mu školní trest, díky němuž se nemůže zúčastnit konkurzu na nového brankáře, na kterého hodlá kandidovat i Ron. Ten samozřejmě vyhraje.
Po několika hodinách obrany proti černé magii, v nichž studenti pouze četli z učebnic a vůbec nezkoušeli kouzla, svolává Harry takový menší sraz, kde se ještě s několika dalšími studenty (je jich něco přes dvacet) dohodnou, že založí organizaci s názvem Brumbálova armáda. V této organizaci je Harry bude učit používat různá jak obranná, tak útočná kouzla atd. Kvůli jejich velkému počtu ale nemají, kde by se scházeli.
Příští den jsou ovšem zaskočeni. Umbridgeová je jmenována vrchní vyšetřovatelkou. A hned vydává první vzdělávací výnos, kterým není nic jiného než zákaz jakýchkoliv spolků o více jak 2 členech. Dále má jako vrchní vyšetřovatelka tu pravomoc, že může dělat inspekce do hodin učitelů, dělat si poznámky o těchto učitelích a následně je se souhlasem ministra kouzel i vyhodit. Umbridgeová také založí tzv. vyšetřovací sbor, do kterého se samozřejmě přihlásí Malfoy a další příslušníci Zmijozelu. Členové tohoto sboru mohou odebírat body komukoliv, dokonce i prefektům!
Harry se i přes zákaz rozhodne v Brumbálově armádě pokračovat, avšak pořád nemají tu místnost. Jednou v noci ale navštíví Harryho Dobby a řekne mu, že na hradě jedna taková místnost existuje a říká se jí Komnata nejvyšší potřeby. Tato místnost je úžasná, nekonečně velká a jsou tam všechny knihy o kouzlech, kletbách a mnoho dalšího. Takže už mají, kde cvičit.
Nebelvírský famfrpálový tým dostal také povolení ke svému vzniku (i na něj se totiž vztahoval zákaz Umbridgeové), ale Ron má bohužel příšernou trému, takže chytá dost špatně. Naštěstí Harry v prvním zápase proti Zmijozelu chytne rychle zlatonku, a tedy Nebelvír vyhraje. Po zápase však Harry, Fred a George neudrží nervy na uzdě a zmlátí Malfoye, za což jim všem Umbridgeová zakáže doživotně famfrpál.
Hagrid se vrátil, a tak bohužel ne moc ochotně vyprávěl Harrymu, Hermioně a Ronovi o dobrodružstvích, která prožil. Společně s Madam Maxime šel za obry a snažil se je přesvědčit, aby se přidali na Brumbálovu stranu a pomohli mu proti Voldemortovi. V jednu chvíli to vypadalo velice dobře, ale pak se obři pomlátili a už nechtěli Hagrida s Madame Maxime ani vidět, místo toho se bavili se smrtijedy, které za nimi poslal Voldemort. Takže nakonec Brumbálovi žádní obři na pomoc proti Voldemortovi nepřijdou.
Jednou v noci má Harry vidinu, je hadem a právě napadl nějakého člověka, a kousá a kousá. Ten muž hodně krvácí. V tu chvíli se Harry probudí a uvědomí si, že to byl pan Weasley. Za pomoci McGonagallové je odveden za Brumbálem, kterému vše vylíčí. Brumbál hned vyšle záchranný tým, který pana Weasleyho zachrání. Kvůli tomu, aby mu byla rodina nablízku, tráví Harry společně s Hermionou, Ronem a všemi Weaslovými Vánoce v hlavním štábu, kde se nachází i Sirius, a sem tam se objeví někteří členové řádu.
Po návratu do školy přikáže Brumbál, aby Harry už neměl podobné sny, aby docházel pravidelně na hodiny nitrobrany, které povede profesor Snape. Tyto hodiny však Harrymu vůbec nepomáhají. Brumbálova armáda je ukončena, protože na ni přišla Umbridgeová a Harrymu hrozí vyhazov. Ale Brumbál vezme všechno na sebe a uteče ministrovi kouzel. Protože se Harry jednou podíval do Snapeových myšlenek a Snape ho uvidí, hodiny nitrobrany pro Harryho končí.
Další zápas ve famfrpálu Nebelvír příšerně prohrál. Při dalším zápase Harryho a Hermionu vyruší Hagrid, jenž je odvede do lesa, kde jim ukáže svého bratra: Drápa. Dráp je obr a Hagrid se jej snaží naučit slušnému chování. Harrymu a Hermioně je ukázal, protože chce, aby se o něj někdo postaral, až on bude vyhozen. Nebelvír nakonec zápas vyhrál, díky čemuž vyhrál celý famfrpálový pohár.
Nastává období NKÚ. Studenti pátého ročníku musí udělat zkoušky Náležité kouzelnické úrovně. Harry při jedné z nich vyčerpáním usíná a zase se mu zdá sen. Tentokrát je na Odboru záhad, kde Voldemort drží Siriuse, protože od něj chce, aby mu donesl nějakou věštbu. Sirius ji ale nechce přinést. Harry se společně s Hermionou, Ronem, Nevillem, Lenkou Láskorádovou a Ginny vydávají na ministerstvo, tady ale Sirius není. Místo něj jsou tady smrtijedi. Harry najde věštbu, o které Voldemort ve snu mluvil, a taky protože na ní bylo jeho jméno. Smrtijedi začínají Harryho kamarády přemáhat, když vtom se dovnitř vrhnou členové Fénixova řádu. Při následujícím boji se věštba bohužel rozbije. Překvapení smrtijedi brzo prohrají, ale to ještě stihne Belatrix zabít Siriuse. Harry se ji pokusí pomstít, ale objeví se tam Voldemort, který málem zabije Harryho. Harryho zachránil Brumbál, ten svádí s Voldemortem urputný souboj, z něhož nevychází žádný vítěz. Voldemort utíká, ale to je ještě zahlédnut pracovníky ministerstva, kteří jdou právě do práce. Celý svět se tedy dozvídá, že Harry mluvil po celou dobu pravdu. Po boji mu Brumbál všechno vysvětluje: Voldemort se Harryho pokusil zabít, protože slyšel část věštby, jejíž zbytek si chtěl poslechnout pomocí záznamu, který byl umístěn v Odboru záhad, protože si myslel, že tak zjistí jak Harryho zabít. V další části věštby stojí: "Jeden z nich musí zemřít rukou druhého, neboť ani jeden nemůže žít, jestliže druhý zůstává naživu..." Celá věštba je o tom, že v určitém datu se má narodit dítě, jež se postaví Pánu zla. Toto dítě bude mít silu, kterou Pán zla nezná. Pán zla jej poznamená jako sobě rovného. Takže Harry se stane vrahem, nebo obětí...
Za to že upozornili svět na příchod lorda Voldemorta získali Lenka, Ginny, Nevile, Ron, Hermiona a Harry pro své koleje body a Nebelvír zase vyhrál školní pohár.
Mozkomoři se přidali na stranu Pána zla a Umbridgeová odešla z Bradavic. Tak končí pátý rok ve Škole čar a kouzel v Bradavicích.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Don_Salieri, 06.03.2009

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bajky barda Beedleho, Bajky barda Beedleho (2), Bajky barda Beedleho (3)
-Harry Potter a Fénixův řád, Harry Potter a Fénixův řád (2), Harry Potter a Fénixův řád (3), Harry Potter a Fénixův řád (4), Harry Potter a Fénixův řád (5), Harry Potter a Fénixův řád (6), Harry Potter a Fénixův řád (7)
-Harry Potter a Kámen mudrců, Harry Potter a Kámen mudrců (2), Harry Potter a Kámen mudrců (3), Harry Potter a Kámen mudrců (4), Harry Potter a Kámen mudrců (5), Harry Potter a Kámen mudrců (6), Harry Potter a Kámen mudrců (7), Harry Potter a Kámen mudrců (8), Harry Potter a Kámen mudrců (9), Harry Potter a Kámen mudrců (10), Harry Potter a Kámen mudrců (11), Harry Potter a Kámen mudrců (12)
-Harry Potter a Ohnivý pohár, Harry Potter a Ohnivý pohár (2), Harry Potter a Ohnivý pohár (3), Harry Potter a Ohnivý pohár (4), Harry Potter a Ohnivý pohár (5), Harry Potter a Ohnivý pohár (6), Harry Potter a Ohnivý pohár (7), Harry Potter a Ohnivý pohár (8)
-Harry Potter a Princ dvojí krve, Harry Potter a Princ dvojí krve (2), Harry Potter a Princ dvojí krve (3), Harry Potter a Princ dvojí krve (4)
-Harry Potter a Relikvie smrti, Harry Potter a Relikvie smrti (2), Harry Potter a Relikvie smrti (3), Harry Potter a Relikvie smrti (4), Harry Potter a Relikvie smrti (5)
-Harry Potter a Tajemná komnata, Harry Potter a Tajemná komnata (2), Harry Potter a Tajemná komnata (3), Harry Potter a Tajemná komnata (4), Harry Potter a Tajemná komnata (5), Harry Potter a Tajemná komnata (6)
-Harry Potter a Vězeň z Azkabanu, Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (2), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (3), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (4), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (5), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (6), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (7), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (8)
Čítanka-Čaroděj a skákající hrnec (Bajky barda Beedleho)
-Harry Potter a Kámen mudrců
-Harry Potter a Ohnivý pohár
-Harry Potter a Princ dvojí krve
-Harry Potter a Relikvie smrti
-Harry Potter a Tajemná komnata
­­­­

Diskuse k výpisku
Joanne Kathleen Rowlingová - Harry Potter a Fénixův řád (6)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­